Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Dominik W. Rettinger - Klasa

Dominik W. Rettinger - Klasa

Informacje o książce

dots Tytuł : Klasa
dots Autor: Dominik W. Rettinger
dots Ilość stron: 544
dots Wydawnictwo: Otwarte
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 36,90 PLN
dots Autor recenzji: „Meggie”
dots Data recenzji:
dots Ocena: 80/100


Czy pamiętacie koleżanki i kolegów z klasy maturalnej? A może zastanawiacie się czasem jak im się teraz układa, gdzie pracują czy jak wyglądają? Życie jest pełne niespodzianek i czasem kontakt osoby z przeszłości może pociągnąć za sobą całą lawinę wydarzeń, które mogą nas przytłoczyć i nie pozwolić odetchnąć. Tak też stało się w przypadku Adama Wierzbickiego.

Ostatnio coraz częściej utwierdzam się w przekonaniu, że nasza rodzima literatura potrafi być tak samo dobra jak proza zagraniczna. Czy tak też będzie w tym przypadku?

Lektura od pierwszych stron była dla mnie miłym zaskoczeniem. Sam pomysł na fabułę jest ciekawy i myślę, że autor świetnie poradził sobie z jego realizacją, gdyż od książki ciężko odejść na chwilę. Akcja porywa od samego początku i nie pozwala odetchnąć do ostatnich stron. Atmosfera jest wręcz gęsta od spisków, korupcji, i innych brutalnych i prawie namacalnych wydarzeń.

Może częściowo zasługą takiej sugestywności jest właśnie fakt, że akcja toczy się w naszym kraju, a głównie w Warszawie i Krakowie – czyli miejscach, które mniej lub bardziej znamy, jeśli nie osobiście to z radia, telewizji, Internetu. Sprawia to, że wydarzenia są jakby bardziej realne, a przez to wzbudzające więcej emocji. Tak przynajmniej było w moim przypadku.

Fabuła jest bardzo rozbudowana i wielowątkowa. Na różne wydarzenia patrzymy oczami różnych bohaterów. Co chwilę wplatane są nowe wątki i poszerzane jest grono postaci. Autor umiejętnie lawiruje między wydarzeniami i potrafi wzbudzić zainteresowanie. Każdy z pozoru niezależny motyw w miarę rozwoju akcji ma swoje określone miejsce niczym w skomplikowanej układance, w której na początku nie sposób połączyć wszystkich elementów, a powiązania odkrywane są stopniowo.

Dominik W


Warto także wspomnieć o bohaterach. Grono postaci jest szerokie i różnorodne. Pisarz nadał im takie cechy, że ich losy nie są czytelnikowi obojętne. Moim zdaniem niektóre zachowania są nieco przerysowane, czego przykładem może być rozmowa matki z synem o tym, dlaczego nie ma rodzeństwa, a wszystko to w trakcie ucieczki przed bandytami. Nie sposób wspomnieć o każdej postaci, ale moją uwagę szczególnie zwróciły: Adam oraz Natalia.

Częściowo wokół Adama i jego rodziny toczy się akcja, gdyż jako prowadzący audycję radiową zostaje na antenie wplątany w sieć wydarzeń, z której ciężko się uwolnić i to przez dobrego kolegę, z którym chodził do jednej klasy. W czasie czytania śledzimy jego losy czując bezradność, złość i uczucie buntu, a z drugiej strony ciekawość i chęć rozwikłania spisku. Jego zachowanie widzimy z kilku perspektyw: ojca, męża, kolegi a także i to w znacznej mierze dziennikarza radiowego.

Natalia to córka Karola, oficjalnie pracownika MON–u, nieoficjalnie natomiast kontrwywiadu. Komplikacje w związku rodziców sprawiają, że trafia do babci, od której także ucieka. Chcąc się ukryć i zupełnie, jako dziecko nie przeczuwając zagrożenia dostaje się do miejsca przerażającego, z którego nie może się wydostać i ludzi, którzy wzbudzają grozę. Każda z postaci w odmienny sposób wpłynęła na moje spojrzenie na opowieść, a zapewniam, że to tylko niewielka cząstka całości.

W książce przewija się całe spektrum wątków. Występuje wątek miłosny, kryminalny czy związany z zamachem terrorystycznym. Zagłębiając się w lekturę miałam wrażenie, jakby akcja rozgrywała się na moich oczach. Wszystko koncentruje się wokół ludzi stanowiących w młodości paczkę przyjaciół z klasy, a których drogi rozeszły się na długi czas, by skrzyżować się ponownie po latach w zupełnie innych, bardziej mrocznych realiach.

Muszę przyznać, że moje zainteresowanie lekturą nieco przygasło od połowy książki. To, co na początku było dużym plusem, stopniowo sprawiło, że poczułam przesyt, gdyż zabrakło stopniowania napięcia, a akcja cały czas mknęła nie zatrzymując się ani na chwilę. Może to nieco dziwnie zabrzmi, ale moim zdaniem za dużo się dzieje, a niektóre sytuacje wydają się nierealne jak z Jamesa Bonda, tylko w innym kraju.

„Klasa” to lektura godna uwagi, którą czyta się dobrze i szybko. Bohaterowie są charakterystyczni i wzbudzają wiele emocji, chociaż niektóre wydarzenia są przekoloryzowane. Jeśli ktoś lubi akcję mknącą jak rzeka, obfitującą w wydarzenia opisane w brawurowy, a jednocześnie lekki sposób, to powinien zmierzyć się z lekturą, gdyż autor z pewnością potrafi zaskoczyć czytelnika.


„Meggie”
E-mail autora: meggie(at)sztab.com
Autor: Meggie


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow