Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Dmitry Glukhovsky - Witajcie w Rosji

Dmitry Glukhovsky - Witajcie w Rosji

Informacje o książce

dots Tytuł : Witajcie w Rosji (Рассказы о Родине)
dots Autor: Dmitry Glukhovsky (Дмитрий Алексеевич Глуховский)
dots Ilość stron: 352
dots Wydawnictwo: Insignis
dots Rok wydania: 2022
dots Cena: 44,99 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Nieraz doświadczałem dysonansu poznawczego po uświadczeniu przemyśleń literatów będących autorami poruszających książek, pełnych humanizmu, a wygłaszających różnorakie dyrdymały na temat otaczającej ich współczesności. Zjawisko to zwykło się nasilać w momentach tzw. przyspieszenia historycznego, jak chociażby obecnej agresji Rosji na Ukrainę, gdy często nie da się zadowolić wszystkich zainteresowanych i konieczne jest zajęcie jednoznacznego stanowiska. Wcześniejsza twórczość Dmitrija Głuchowskiego, nieprzypadkowo wznowiona w Polsce półtora miesiąca po rozpoczęciu rosyjskiego ataku, nie pozostawiała raczej wątpliwości co do jego zdania. Nic więc dziwnego, że szybko znalazł się on na listach osób do zatrzymania przez służby rosyjskiej bezpieki.

„Witajcie w Rosji” rozpoczyna się klasycznym disclaimerem co do fikcyjności używanych nazw własnych, tak w zakresie osób, jak i przedsiębiorstw i nazw krajów… co jest pierwszym żartem autora, gdyż już w opowiadaniu otwierającym zbiór bez najmniejszego skrępowania operuje on Koreami Północnymi czy Gazpromami, prześmiewczo sugerując nawiązanie paktu o współpracy między rosyjskimi władzami a siłami piekielnymi, co miałoby zresztą tłumaczyć dość dramatyczną historię potomków zwycięzców z Kulikowego Pola.

Dmitry Glukhovsky   Witajcie w Rosji 080240,1


W dalszych tekstach daje się jednak odczuć ból autora nad jego ojczyzną, nieludzką wobec często zapominanych na Zachodzie przybyszy, np. z Azji Środkowej, jak i własnych dzieci. Z kart książki wylewa się więc wszechobecna korupcja, dziki kapitalizm reżimowy w wydaniu postsowieckim czy „zwykły” faszyzujący nacjonalizm, czyli wątki poniekąd już znane, choć mimo wszystko warto się przekonać, iż nie stanowią one wymysłu nieprzychylnych Mateczce Rosji „zapadników”.

Dla niektórych czytelników problemem może jednak być pewna hermetyczność niektórych wątków czy nawiązań. Dożyliśmy czasów, gdy nie każdy już wie, co to jest „Trzynaście mgnień wiosny” lub kim jest Ałła Pugaczowa. To zresztą niemałe wyzwanie dla wydawcy – jak nie zrazić czytelnika niezrozumieniem tekstu, a zarazem nie obrazić jego inteligencji.

„Witajcie w Rosji” nie jest antologią o ponadczasowym charakterze, zebrane w niej teksty prawdopodobnie nie zestarzeją się pięknie, niektóre koncepty fabularne zdają się zaś być wyeksploatowanymi aż do szpiku kości. Pozycja ta uświadamia jednak, że nie wszyscy Rosjanie są piewcami putinizmu, nawet pod groźbą syberyjskiej kolonii karnej czy nowiczoka.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow