Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

David Mitchell - Sen_numer_9

David Mitchell - Sen_numer_9

Informacje o książce

dots Tytuł : Sen_numer_9 (number9dream)
dots Autor: David Mitchell
dots Ilość stron: 540
dots Wydawnictwo: Literackie
dots Rok wydania: 2002
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Dwudziestoletni Eidżi Mijake przybywa z prowincji do Tokio, by znaleźć i poznać ojca. Wokół bohatera - i z jego udziałem - szybko zaczynają dziać się rzeczy dziwne i tajemnicze. W jaki sposób łączą się ze sobą krwawa wojna gangsterów jakuzy i romantyczna miłość do subtelnej pianistki, przewrotna wola piorunów i opowieści niewidomej pisarki, zaskakujące interaktywne gry wideo i pamiętniki pilota kamikaze z czasów II wojny światowej?

Chyba trudno o kraj, który zachodniemu czytelnikowi bardziej by się kojarzył z technologicznym zaawansowaniem przenikającym codzienność niż Japonia – a przynajmniej jej wielkie miasta z okręgiem stołecznym na czele. W owo atrakcyjne otoczenie brytyjski pisarz postanowił wpisać opowieść starą jak świat, choć przez to nie tracącą na aktualności.

Pomimo mocno niecodziennej biografii dość łatwo jest zidentyfikować się z głównym bohaterem, którego główną cnotą o charakterze heroicznym jest determinacja, a której jednak nie towarzyszą stosowne kompetencje – momentami jest on wręcz safandułowaty, potrafi on zaskoczyć siebie tyleż pozytywnie, co i negatywnie.

David Mitchell   Sen_numer_9 072753,1


David Mitchell przejawia nie lada talent w kreacji postaci, które nieraz wywołają u czytelnika rozbawienie, jakkolwiek czysty komizm nigdy nie stanowi ich wyłącznego przeznaczenia. Mimo jednak poczucia, iż sam autor opowieści gdzieś pod nosem się uśmiecha, zarazem jednak co i rusz konfrontuje on czytelnika z najgorszymi przywarami ludzkości, wzbudzając gęsią skórkę nie literackim absurdem, lecz wzbudzeniem poczucia, że odmalowywane sceny faktycznie mogą stanowić element rzeczywistości.

Urokiem przedmiotowej pozycji – i dowodem kunsztu autora – jest fakt, że pomimo upływu lat szereg wyrażonych w niej konceptów technologicznych nie zaczął współcześnie śmieszyć. Ba, niektóre można współcześnie uznać za przebłysk doskonałej intuicji, by wskazać chociażby na przekonanie o skazaniu wypożyczalni wideo na wymarcie ze wskazaniem ich gwoździa do trumny w postaci serwisów streamingowych.

„Sen_numer_9” to historia nieco mniej niezwykła od tych później właściwych dla pióra Brytyjczyka, lecz i tak momentami porywająca i wskazująca na niebanalność autora. Najbardziej zachwycające jest bijące odeń ciepło, mimo że jest to lektura daleka od zamiaru pokrzepiania serc.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow