Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

David Almond - Skrzydlak

David Almond - Skrzydlak

Informacje o książce

dots Tytuł: Skrzydlak (Skelling)
dots Autor: David Almond
dots Ilość stron: 180
dots Wydawnictwo: ZYSK i S-KA
dots Rok wydania: 2010
dots Cena: 25 PLN


Po co ludziom łopatki? Tak, tak, mówię o dwóch płaskich kościach znajdujących się na plecach każdego z nas. Biolog odpowie, że łączą inne kości i pełnią funkcję usztywniającą. Z kolei zdaniem kilkuletniego Michaela to właśnie w miejscu łopatek ludziom powinny wyrastać skrzydła. Kto z nich ma rację?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale jednoznaczna. Szczególnie po przeczytaniu noweli Skrzydlak autorstwa poczytnego brytyjskiego pisarza Davida Almonda – speca od literatury kierowanej głównie do nieco młodszych czytelników. Głównie, ale nie wyłącznie. Książka Skrzydlak, czy też Skellig, jak wolą ją nazywać Anglicy, jest jednym z jego koronnych dzieł, czego dowodzi choćby fakt zrealizowania filmu, opery i sztuki teatralnej opartej na jej fabule. A skoro już o niej…

David Almond   Skrzydlak 124302,1


Bohaterem jest Michael, młody chłopiec, który znalazł się w nieco nieciekawej sytuacji życiowej. Po przeprowadzce do nowego domu cała uwaga jego rodziców została skierowana na niepewny los przedwcześnie urodzonej siostrzyczki. Chłopiec zaprzyjaźnia się z Miną, rówieśniczką z sąsiedztwa. Oboje szybko nawiązują silną nić porozumienia i Michael zdradza przyjaciółce swój sekret. W zaniedbanym garażu odnalazł dziwnego, pokrytego kurzem mężczyznę, który żywi się martwymi muchami. Mężczyznę, który pod zniszczonym płaszczem skrywa parę ptasich skrzydeł. Znalazł Skrzydlaka.

Dalsza część noweli to przeplatające się ze sobą wątki opieki nad nietypowym stworzeniem, przyjaźni z Miną i nieustannej walki lekarzy z chorobą siostry Michaela. Pierwszoosobowa narracja sprawia, że bardzo łatwo, wręcz automatycznie wcielamy się w młodego bohatera i wszystkie jego smutki i radości traktujemy niemal jak nasze własne. Język, jakim napisana została książka jest zarazem prosty w formie i bogaty w treści. W tą z pozoru prostą historię, udało się autorowi włożyć tak wiele ukrytych znaczeń i skłaniających do refleksji zagadnień, iż jej lektura sprawiła niemałą przyjemność nawet mi – a zapewniam, że bardzo trudno było by nazwać mnie dzieckiem.

To, co szczególnie przypadło mi do gustu, to bardzo duża swoboda i interpretacja przedstawionych wydarzeń. Przez cały czas tekst przypomina wyznanie składane zaufanemu przyjacielowi. Zupełnie tak, jak gdyby Michael dzielił się z czytelnikiem swoją tajemnicą, tak by usłyszeć co on, czytelnik, o tym wszystkim myśli.

Niewielkich rozmiarów książeczka ze skrzydlatą postacią w tle to zdecydowanie jedna z najciekawszych pozycji na polskim, nieszczególnie obfitym w tytuły rynku literatury dziecięcej. Przeczytałem ją za jednym podejściem, ale pamiętać o niej będę jeszcze przez długie lata. Podobnie moja dużo młodsza siostra, której tak pochłoniętej lekturą nie widziałem od czasu świetności Harry'ego Pottera.


Tomasz „Blackwolf111” Lipiński
E-mail autora: fumek(at)o2.pl
Autor: Blackwolf111


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow