Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Brandon Sanderson - Dawca przysięgi I

Brandon Sanderson - Dawca przysięgi I

Informacje o książce

dots Tytuł : Dawca przysięgi I (Oathbringer)
dots Autor: Brandon Sanderson
dots Ilość stron: 560
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2017
dots Cena: 39 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Alethyjskie armie pod dowództwem Dalinara Kholina odniosły chwilowe zwycięstwo, jednak cena była straszliwa: Parshendi przywołali gwałtowną Wielką Burzę, która teraz niszczy świat, a jej przejście uświadamia niegdyś spokojnym i potulnym parshmenom prawdziwą grozę ich trwającego wiele tysiącleci uwięzienia. Podczas desperackiej misji, by ostrzec rodzinę przed nowym zagrożeniem, Kaladin Burzą Błogosławiony musi pogodzić się ze świadomością, że ich gniew może być całkowicie uzasadniony.

Wysoko w górach ponad burzami, w wieży Urithiru, Shallan Davar bada cuda starożytnej twierdzy Świetlistych Rycerzy i odkrywa mroczne tajemnice kryjące się w jej głębinach. Dalinar zaś uświadamia sobie, że jego święta misja zjednoczenia ojczystego Alethkaru miała zbyt ograniczony zasięg. Jeśli wszystkim narodom Rosharu nie uda się zapomnieć o krwawej przeszłości Dalinara, by się zjednoczyć – i o ile samemu Dalinarowi nie uda się stawić czoła tej przeszłości – nawet powrót Świetlistych Rycerzy nie zapobiegnie końcowi cywilizacji.


Dwie pierwsze odsłony Archiwum Burzowego Światła były pozycjami spełniającymi wiele marzeń miłośników literatury fantasy – prezentowały one uniwersum w sposób typowy dla Brandona Sandersona autonomiczny od zastałych tolkienowskich światów, o wartkiej fabule, acz niepozbawionej intelektualnych aspiracji, przyjmując iście monumentalne rozmiary. Trochę więc przyszło czekać na kolejną odsłonę cyklu.

W tytule rzeczonej pozycji mocno rzuca się w oczy rzymska cyfra I, co mogłoby być obiecujące, gdyby nie fakt, że dana książka jest dostrzegalnie skromniejszej objętości niźli to miało miejsce w przypadku pierwszych dwóch części serii. Trudno w takiej sytuacji nie pokręcić nosem z dezaprobatą nad takim zabiegiem marketingowym…

Brandon Sanderson   Dawca przysiegi I 154200,1


Amerykański pisarz w sposób typowy dla siebie nie oszczędza czytelnika, nie przygotowuje dlań żadnego wprowadzenia ani przypomnienia, wychodzi z założenia, że dotychczasowa opowieść jest znana. Po latach będzie to stanowiło atut serii, choć na dzień dzisiejszy można traktować w kategoriach – niewielkiego – feleru. Urokiem prozy Sandersona jest jednak fakt, że jej oryginalność zapada w pamięć, strona po stronie otwierając kolejne szuflady skrywające się gdzieś w bardziej osiadłych kurzem zakamarkach pamięci.

„Dawca przysięgi” niestety nie cechuje się żadnym cliffhangerem, wydarzeniem, ku któremu by zmierzała fabuła. Nie oznacza to bynajmniej, że nie dzieje się nic, przeciwnie, autor wprowadza kolejne wątki i postacie, nie gubiąc wszakże z oczu dotychczasowych bohaterów, niemniej jednak tylko sprawności swego pióra zawdzięcza ona fakt, że niektóre rozdziały nie są traktowane przez czytelnika w kategorii „dłużyzn”.

Pierwszy tom „Dawcy przysięgi” nieco rozczarowuje. Zwykło się mówić, iż krótkie okresy dramatycznego przerażenia żołnierza są przetykane długimi fazami nudy. I jakkolwiek trzecia odsłona rzeczonej serii nie skłania do ziewania, tym niemniej jest znacznie bliższa tej drugiej skrajności żołnierskiego żywota.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow