Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Bernard Beckett - Genezis

Bernard Beckett - Genezis

Informacje o książce

dots Tytuł: Genezis (Genesis)
dots Autor: Bernard Beckett
dots Ilość stron: 216
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2011
dots Cena: 29,90 PLN


Na zgliszczach zrujnowanego świata, na wyspie dotychczas zwanej Nową Zelandią, zrealizowano platońskie marzenie - stworzono utopijną republikę. Jednak pewnego dnia pojawił się buntownik...

Wiele lat później czternastoletnia Anaksymandra staje do czterogodzinnego egzaminu. Temat jest bliski jej sercu - Adam Forde, bohater z dzieciństwa. Jeśli egzamin zakończy się pomyślnie, Akademia przyjmie ją w swoje elitarne szeregi. W trakcie egzaminu Anax poznaje fakty, które nie są dostępne zwykłym obywatelom. Informacje te kwestionują wszystko to, co stanowiło dla niej świętość. Dlaczego Akademia pozwala Anaksymandrze dojrzeć źródło tajemnicy, na której zbudowano znany jej świat? Jaką rolę naprawdę odegrał Adam Forde? Czym tak naprawdę jest życie i gdzie zmierza nasz świat?


Jakkolwiek tytuł książki może budzić biblijne konotacje, tym niemniej czytelnik po lekturze powyższego streszczenia winien je od razu zarzucić, a raczej uruchomić ciągi skojarzeniowe prowadzące do starożytnej Grecji, a w szczególności jej dorobku filozoficznego, jak widać wciąż żywego i budzącego zainteresowanie.

Forma niniejszej książki jest banalnie prosta i sprowadza się do wypowiedzi egzaminacyjnej uzdolnionej uczennicy, czasami przybierającej postać wykładu, a wręcz i sprawozdania, czasami zaś dialogu z oceniającymi, choć niezbyt równoprawnego, w szczególności jeśli idzie o równowagę wypowiedzi obu stron. Czyta się ją przez to bardzo sprawnie i wygodnie, a zgubienie wątku graniczyłoby wręcz z cudem.

Bernard Beckett   Genezis 185801,1


Idea książki koncentruje się wokół stosunkowo prostego – jeśli idzie o konstrukcję – pytania o różnicę pomiędzy człowiekiem a wszystkimi innymi stworzeniami, ale także i maszynami. Co czyni nas odmiennymi, wyjątkowymi? O ile w ogóle odróżniamy się od całego otaczającego nas świata.

„Jakość” snutych rozważań osłabia nieco osoba Adama Forde’a, stającego w intelektualne szranki z Artem, sztuczną świadomością zamkniętą w ciele androida, a który właściwie do tych dywagacji nie jest w ogóle przygotowany, ba, powiela najprostsze błędy w rozumowaniu rozmówców Sokratesa czy Platona, a co jest cokolwiek podejrzane ze względu na jego wychowanie w klasie Filozofów. Dość powiedzieć, iż czasami dla poparcia siły swej argumentacji sięga on po argument siły.

Co gorsza jednak, znacznie lepiej – zdawałoby się – wyedukowany Art również w niezrozumiały sposób traci rozliczne okazje do totalnego splantowania swego rozmówcy, co niestety budzi podejrzenia, iż po część tez i spostrzeżeń nie mógł sięgnąć z tej przyczyny, iż były one nieznane samemu autorowi. Trudno nie uznać za wadę pozycji z aspiracjami filozoficznymi braków w wiedzy jej twórcy w podstawowym zakresie.

Paradoksalnie znacznie ciekawsze jest tło wydarzeń, przedstawienie świata wcielającego – a co stało się możliwe dzięki zaawansowanej technice – w życie zasady wyłuszczone jeszcze przez Platona w jego „Państwie”. Totalitaryzm i nieludzkość tego ustroju wręcz razi, zarazem zaś martwi, by nie rzecz, iż przeraża, to, jak wiele jego idei we współczesnym „opakowaniu” może się jawić atrakcyjnymi.

„Genezis” Bernarda Becketta jest książką, która w nowoczesnej formie przedstawia zagadnienia intrygujące ludzkość od tysiącleci, a które zarazem ze względu na postęp technologiczny stają się coraz mniej abstrakcyjnymi i metafizycznymi. I z pewnością jest ona pozycją przystępniejszą od jakiegokolwiek wprowadzenia do filozofii.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow