Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Antoni Ferdynand Ossendowski - Mocni ludzie

Antoni Ferdynand Ossendowski - Mocni ludzie

Informacje o książce

dots Tytuł : Mocni ludzie
dots Autor: Antoni Ferdynand Ossendowski
dots Ilość stron: 359
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 45 PLN
dots Autor recenzji: Michał „Spiderlo” Mazik
dots Data recenzji:
dots Ocena: 95/100


Osoba czytająca dużo książek, z łatwością „pochłaniająca” opasłe tomiska w swej ignorancji może sądzić, że poznała większość pisarzy wartych uwagi, zarówno współczesnych, jak i tych z minionych epok. Jak to jednak bywa, życie szybko zrewiduje taki pogląd. Na szczęście jest to niespodzianka miła i chętnie przyjmowana, bowiem literackie perełki, które zapadają na długo pamięć i mistrzowie pióra, trafiają się niezwykle rzadko.

W moim przypadku tak było powieścią „Mocni ludzie” Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego. Książka jest wartościowa, wzruszająca i zachęca do czytania od pierwszej do ostatniej strony. Wypada tylko pokręcić głową z niedowierzaniem, że nie zetknąłem się wcześniej z wymienionym autorem. Bywa...

„Mocni ludzie” A.F. Ossendowskiego opowiada o losie polskiej rodziny zesłanej w 1831 roku na Syberię. Jest to porucznik Władysław Lis (wraz z żoną), skazany za walkę przeciwko carskiej Rosji. W jednym najdzikszych zakątków na Ziemi ma dopełnić swojego nędznego losu: umrzeć z zimna, głodu, chorób, ataku dzikich zwierząt lub z ręki tubylców. Polska rodzina – jakby na przekór zaborcy - szybko aklimatyzuje się w wiosce Sybiraków. W końcu łączy ich wspólny wróg – Rosja i jej urzędnicy od lat kradnący, oszukujący i nękający inne narody. Polacy ciężko pracują, aby przeżyć i w dodatku chętnie niosą pomoc innym ludziom, przez co zyskują szacunek lokalnej społeczności. Jak pokaże przyszłość, Sybiracy – lud honorowy – nie pozostawi swoich przyjaciół w potrzebie. Pomoc będzie niezbędna, gdy do uszu Urusów (Rosjan) dotrą wieści, że polski buntownik tak zuchwale poczyna sobie na ich ziemi.

Mocną stroną powieści (oprócz wciągającej fabuły) są opisy przyrodnicze. Syberia niegdyś często traktowana jako kraina śniegu, lodu i śmierci, w rzeczywistości tętni życiem. Pisarz pomimo swojej jawnej niechęci do Rosji (a w zasadzie komunizmu – co robi pewną różnicę) potrafił obiektywnie ocenić piękno jej najdzikszego zakątka. Niebezpieczna, ale urokliwa tajga pełna dzikich zwierząt ma w sobie coś majestatycznego. Takie wrażenie odnosi również główny bohater. Jego serce bije dla ojczyzny, do której pragnie powrócić, jednakże trudne życie na Syberii i ciężka praca także czynią go szczęśliwym. Żyje wśród ludzi mało oświeconych, chociaż tak jak on – mocnych, sprawiedliwych i honorowych.

Antoni Ferdynand Ossendowski   Mocni ludzie 062808,1


„Mocni ludzie” zostali napisani w latach trzydziestych poprzedniego wieku i widać to zarówno po stylu pisania, sposobie kreowania bohaterów (często widać wyraźny podział na tych dobrych i złych) i...elementach patriotyzmu czy uwielbienia pracy. Książki pisane w tamtym okresie miały służyć nie tylko rozrywce, ale także uczyć, rozwijać i poniekąd dawać nadzieję. Dzieło autora ma w sobie coś z powieści Henryka Sienkiewicza oraz Alfreda Szklarskiego (chociaż kariera tego drugiego zaczęła się dużo później). Ossendowski ma jednakże pewną przewagę nad wymienionymi pisarzami – jego powieść nie jest tak pompatyczna jak dzieła „ku pokrzepieniu serc” H. Sienkiewicza i jednocześnie zawiera bardziej wyważone opisy i luźniejsze styl niż powieści podróżnicze A. Szklarskiego.

Sam Antoni Ferdynand Ossendowski był również nietuzinkową postacią – nawet bardziej niż jego bohater. Polski pisarz, dziennikarz i podróżnik znał wiele języków obcych (w tym chiński), brał udział w wojnie domowej w Rosji jako doradca oficera Kołczaka, a po jego upadku był ścigany przez bolszewicką policję polityczną za antykomunistyczne poglądy. Udało mu się uciec i dotarł aż do Mongolii. Znacznie później powrócił do Polski i stał się jednym z najpoczytniejszych autorów na świecie. Określano go nawet jako polskiego „Karola Maya”. W przyszłych dziesięcioleciach jego dzieła niestety zostały objęte cenzurą jako antysowieckie, a on sam był wymazany z kart literatury. NKWD otwierało nawet grób Ossendowskiego, aby upewnić się czy wróg Lenina na pewno nie żyje.

Mimo literackich restrykcji dzieła polskiego pisarza nie zostały zapomniane. Upłynęło wiele dziesięcioleci, a Antoni Ferdynand Ossendowski wciąż potrafi zainteresować Czytelnika. Jego literatura znacznie różni się od współczesnych książek i tym bardziej warta jest polecenia.


Michał „Spiderlo” Mazik
E-mail autora: michalmazik(at)gmail.com
Autor: Spiderlo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow