Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Andrzej Ziemiański - Virion. Szermierz natchniony. Zamek

Andrzej Ziemiański - Virion. Szermierz natchniony. Zamek

Informacje o książce

dots Tytuł : Virion. Szermierz natchniony. Zamek
dots Autor: Andrzej Ziemiański
dots Ilość stron: 512
dots Wydawnictwo: Fabryka Słów
dots Rok wydania: 2021
dots Cena: 49,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Mrok otwierał właśnie swe wrota. Pokazywał, co jest za nimi. A najciekawsze było, że Virion nie mógł zobaczyć tam niczego, co by go odstręczało. Czego by już nie poznał.

Szalony świat Viriona - szermierza natchnionego, byłego skazańca, męża upiorzycy i przyjaciela upiorów - właśnie przeistoczył się w istny sen wariata.

Pozostawiona w klasztorze Niki ma dla męża niespodziankę, która wprawi w osłupienie zarówno jego, jak i najstarsze upiory. Szalenie niebezpieczny, ale jednak uporządkowany świat Zamku drży w posadach. Gwiazda z ogonem przetacza się przez nieboskłon. Taida i Virion stają do walki ramię w ramię.

Świat się kończy. Nadchodzi czas wszechogarniającego zła, nieposkromionego chaosu i doszczętnego zniszczenia.


A gdyby tak wywrócić stół, odwrócić zasady gry, i ze ściganego zamienić się w ścigającego, z postaci (niejednoznacznie) negatywnej uczynić bohaterkę? Tego rodzaju koncept przyświecał Andrzejowi Ziemiańskiemu, który postanowił po raz kolejny wrócić do świata Achai, po raz kolejny jednak koncentrującego uwagę wobec postaci wcześniej trzeciorzędnej, a mianowicie Viriona.

Oczywiście czytelnik mógłby odczuć nawet nie znużenie, co niedowierzanie i sceptycyzm na tle psychologicznego nieprawdopodobieństwa koncentrowania się całej rzeczywistości wobec jednej i konkretnej postaci, autor więc postanowił nieco uwiarygodnić historię poprzez odwołanie się do jego wypracowanej wcześniej estymy, lecz nade wszystko… wprowadzając zupełnie nowego bohatera. Przy czym wątpliwe jest, czy owo rozwiązanie wcale jest dalece bardziej wiarygodne…

Andrzej Ziemianski   Virion


Lektura nieodmiennie postępuje wartko, Andrzej Ziemiański jest bowiem osobą o jakkolwiek kontrowersyjnym, lecz niewątpliwie łatwym do czytelniczego przyswojenia stylu. Nie sposób również nie odnieść wrażenia, iż w swej autorskiej konwencji fantasy czuje się on swobodniej niźli jednak adaptując cudze cyberpunkowe koncepty.

Chyba największy niedosyt rodzi jednak objętość przedmiotowej pozycji. Zarzut ten może się wydać dość pokracznym pod adresem publikacji liczącej sobie ponad pół tysiąca stron, jednakże tego rodzaju wolumen dość znacząco odbiega od wcześniejszych standardów rzeczonego pisarza. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że jest to owoc li tylko marketingowej potrzeby i jakkolwiek nadużyciem byłoby stwierdzenie, iż jest to pozycja na tylko jedno podejście, to nie z rodzaju tych bezczelnych i skandalicznych.

„Virion. Szermierz natchniony. Zamek” to zaproszenie do kolejnej przygody, które więcej niż ukontentuje miłośników dotychczasowej prozy polskiego pisarza, nie odmieni zaś w najmniejszym stopniu opinii osób dotychczas z tych czy innych przyczyn zrażonych. Wystarczy więc zadać sobie pytanie, do której z grup zaliczasz się Ty, Czytelniku.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow