Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Amal El-Mohtar, Max Gladstone - Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu

Amal El-Mohtar, Max Gladstone - Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu

Informacje o książce

dots Tytuł : Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu (This Is How You Lose the Time War)
dots Autorzy: Amal El-Mohtar, Max Gladstone
dots Ilość stron: 192
dots Wydawnictwo: Uroboros
dots Rok wydania: 2023
dots Cena: 49,99 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 50/100


Red i Blue podróżują tam i z powrotem w czasie, zmieniając historię wielu wszechświatów w imieniu swoich, walczących ze sobą, imperiów. Wiedząc o sobie nawzajem, zostawiają sobie tajne wiadomości – początkowo szydercze, ale stopniowo rozwijające się we flirt, a następnie w miłość. Kiedy dowódca Red wykrywa interakcję między Red i Blue, zmusza Red do wysłania Blue wiadomości, która ją zabije. Po śmierci Blue Red podróżuje w czasie do dzieciństwa Blue, aby zapewnić jej odporność na zatrutą wiadomość, by pozwolić jej przeżyć.

Nie ukrywam, że odczuwam pewien smutek związany z totalnym upowszechnieniem się maili, esemesów i najróżniejszych komunikatorów, które poskutkowały m.in. niemal zupełnym obumarciem tradycyjnej nieurzędowej epistolografii. Nie chodzi bynajmniej tylko o samą formalną otoczkę, lecz zdolność snucia dłuższych (i zbornych) wywodów. Ale może jeszcze kiedyś listy wrócą do łask?

Autorzy książki „Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu” w istocie żywią tego rodzaju przekonanie, a przynajmniej tego rodzaju wątek czynią przewodnim. Są jednak w tym zakresie dość przewrotni, a mianowicie bohaterowie – czy też raczej bohaterki – ich powieści rzadko kiedy pozostawiają sobie „zwykłe” kartki papieru, przeciwnie, sam nośnik ich listów często jest ze wszech miar niezwykły.

Amal El Mohtar Max Gladstone   Tak wlasnie przegrywasz Wojne Czasu 105221,1


Łatwo jest oswoić się z konstrukcją książki – naprzemiennie operującą „typowi” opisami beletrystycznymi i listami – trudniej jednak jest na jej podstawie dokonać rekonstrukcji istoty fabuły. Przeciwnie, należy przywyknąć do całego mnóstwa niedomówień, raczej symboliki niźli czytelnego wyjaśnienia jej istoty.

Z pewnością niedosyt również rodzi zdawkowość samych opowieści o podróżach w czasie i przestrzeni, które odbywają bohaterki. Przywara ta doskwiera tym mocniej zważywszy na fakt ogromu tkwiącego w tym potencjału – a w konsekwencji skali jego marnotrawstwa.

„Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu” to książka bardzo nierówna, kryjąca w sobie pokłady niewątpliwego talentu, lecz zarazem unikająca jakiegokolwiek większego wysiłku przy jej tworzeniu. Efekt ostateczny niestety przywodzi na myśl wydmuszkę, publikację atrakcyjną z zewnątrz, w istocie jednak kryjącą w sobie pustkę.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow