Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Aki Ollikainen - Biały głód

Aki Ollikainen - Biały głód

Informacje o książce

dots Tytuł :Biały głód (Nälkävuosi)
dots Autor: Aki Ollikainen
dots Ilość stron: 108
dots Wydawnictwo: ArtRage
dots Rok wydania: 2022
dots Cena: 39 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


W 1867 roku Finlandię pustoszy wielki głód – ostatni naturalny w historii Europy. Jego ofiarą pada około 20 procent ludności. Przy drogach walają się wypatroszone ciała psów, ludzie żywią się korą drzew, porostami, a nawet zmielonymi kośćmi tych, którzy nie wytrzymali tyle, co oni. Marja, żona rolnika z północy, wyrusza przez śniegi z dwójką dzieci na południe – do Petersburga, gdzie ponoć można dostać chleb. W beznadziejną drogę udają się też inni, w tym Ruuni, młody chłopak, który w trakcie wędrówki próbuje zdobyć zaufanie Marji.

Odzwyczailiśmy się od zjawiska głodu w Europie. Owszem, na niedożywienie uskarżają się setki tysięcy, a nawet miliony, trudno jednak dostrzegalne zza tłumu osób nawet nie cierpiących na nadwagę, co otyłość. Niełatwo jest w pełni zrozumieć jeszcze niedawną powszechność tego zjawiska, tak pod względem terytorialnym, jak i czasowym. Nikt jednak nam nie gwarantuje, że owa klęska ma już w naszych szerokościach charakter wyłącznie historyczny. Warto więc sobie nieco przypomnieć jego dramatyzm.

„Biały głód” to opowieść o nieszczęściu dotykającym (północną) Finlandię, z towarzyszeniem charakterystycznej dla owego obszaru zimy. Ta ostatnia bynajmniej nie jest pocztówkowym akcesorium, wyglądanym z utęsknieniem w okresie bożonarodzeniowym, lecz morderczą nieprzyjaciółką, nie tylko zabijającą, lecz również wcześniej dręczącą i raniącą.

Aki Ollikainen   Bialy glod 073946,1


Opowieść ma charakter przemyślny, orientuje się ona na kolejnych i kolejnych ofiarach, pozostających ze sobą w związku i stawiającą czytelnika przed pytaniem, czy trudy kolejnych i kolejnych osób, ich poświęcenia uzyskają jakikolwiek sens. Kontrastuje to jednocześnie z obecną na kartach seksualnością, równie odwiecznymi potrzebami co ta nakazująca nasycić żołądek.

Na kartach powieści uderzają również zderzenia światów osób głodujących i sytych, walczących rozpaczliwie o przetrwanie i roztrząsających polityczne dylematy. Chyba jednak największy ładunek emocjonalny niesie ze sobą scena strasznego dylematu, przed jakim jest stawiana matka głodujących dzieci.

„Biały głód” to nowela nieco nasuwająca skojarzenia z lekturami szkolnymi z epoki pozytywizmu (choć mniej „niewinna” niż chociażby taki „Janko muzykant”), napisana dość przyjemnym stylem o skrajnie nieprzyjemnej rzeczywistości. A globalne ocieplenie bynajmniej nie musi się wiązać z wyższymi plonami…


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow