Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Historia Magic: The Gathering w pigułce

Historia Magic: The Gathering w pigułce

Czyli trochę o historii tej najpopularniejszej karcianki na świecie. W roku 1993 do siedziby małej firmy Wizards of The Coast, która zajmowała się wtedy wydawaniem przeróżnych gier „papierowych” pokroju Monopoly, przychodzi pewien nauczyciel matematyki. Richard Garfield - bo o nim mowa - zajmował się w czasie wolnym grami planszowymi, które tworzył u siebie w domu. Przedstawił koncepcję gry o nazwie Robo Wars. Gra bardzo spodobała się, jednak z powodów finansowych nie mogła być wydana. Gra wymagała wielkiej ilości kart, żetonów i pionków. Doceniono jednak Richarda. Zaproponowano mu stworzenie gry, która wymagałaby mniejszych nakładów pieniężnych. Najlepiej samego papieru.

Historia Magic The Gathering w pigulce 204840,1
Mahamoti Djinn z Alpha’y


Zasiadł więc do pracy i po paru miesiącach przyniósł do firmy projekt swojej nowej gry. Pomysł wydał się dziwny jednak postanowiono dać mu szansę. Dokonano paru poprawek w pomyśle, zatrudniono garstkę grafików i zapłacono im psie pieniądze za ilustracje do kart. Karty były podzielone wedle częstości występowania, co rozbudzało w Amerykanach żyłkę kolekcjonerstwa. Wydrukowano 2,6 miliona kart o 295 wzorach. Efekt zaprezentowano na konwencie Origns pod nazwą Magic: The Gathering dnia 5 sierpnia 1993 roku. Sprzedano tam wszystkie kartoniki. Fala pieniędzy zalała kieszenie wydawców. Miesiąc później po pierwszej edycji nazwanej później Alpha ukazała się druga edycja nazwana Beta. Zawierała ona 302 wzory kart i zostało wydrukowanych 7,3 miliona kart, które też sprzedały się niczym ciepłe bułeczki. Wydano dodatkowo pierwszy dodatek nazwany Arabian Nights zawierający 92 wzory kart. Kart z niego były w klimacie Arabii, co zresztą sugeruje sama nazwa. Pojawiły się tam karty o nazwach pokroju Bazaar of Baghdad czy Library of Alexandria. Kolejnym krokiem było wydanie kolejnej edycji nazwanej Unlimited, w której zmieniono standardowy kolor obwódek z czarnych na białe.

Kolejnym krokiem było wydanie dodatku Antiquities gdzie po raz pierwszy przedstawiono koncepcję świata zwanego Dominarią. Świat ten zamieszkiwały wszelakie istoty, o których można poczytać w książkach z gatunku fantasy. Oprócz standardowej menażerii zamieszkiwali ją Wędrowcy (ang. Planeswalkers). Byli oni zdolni do podróżowania między wymiarami.

Historia Magic The Gathering w pigulce 204840,2
Battle of Wits z 9 edycji.


Następnie pojawiała się w kwietniu 1995 roku czwarta edycja (ang. Fourth Edition). Usunęła ona większość przepotężnych kart. Następnie pojawia się parę dodatków i 2 edycje, które rozwijały fabularną historię świata; pojawia się Urza`s Saga, Urza's Destiny oraz Urza`s Legacy. Opowiadały one historię braci Urzy i Mishry oraz ich walki.Na dziesiątą rocznicę i wyjście 8 edycji w sierpniu 2003 roku wprowadzono nową oprawę graficzną kart, która przez wielu ludzi została krytycznie oceniona. Jednak karty utrzymane są w niej do dziś i chyba nikt nie planuje zmian mimo kolejnych dodatków i edycji.


E-mail autora: Błysk
Autor: Błysk


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow