Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Gry fabularne – z czym się to je
Gry fabularne – z czym się to je?
Zapewne nieraz spotkałeś się z takim określeniem gier i nie wiedziałeś, o co chodzi albo po prostu nie zwracałeś na to uwagi. W każdym bądź razie gry fabularne to nic innego jak tylko zwykłe papierowe plansze, figurki i stare poczciwe kostki. Praktycznie wszystko można nabyć za bezcen, a nawet samemu zrobić - wszystko, czego potrzebujemy, to wyobraźnia. Tak się składa, że to właśnie ona jest kluczem, a zarazem granicą tego rodzaju gier. Bez niej nawet nie będziemy chcieli spojrzeć na szare plansze gry.

Wstęp

Gatunek gier fabularnych jest stary jak świat, jednak w Polsce nie jest dobrze znany. W sumie to sam nie wiem dlaczego. Mimo wszystko cały czas powstają nowe książki z gotowymi scenariuszami oraz inne rekwizyty potrzebne do rozgrywki. Wśród plejady wspaniałych autorów wyżej wspomnianych książek znajdują się również nasi rodacy, którzy przelewają swoje wizje przygód na papier. Naturalnie takie gry mają swoją cenę, przede wszystkim dlatego, że wszystko mamy już przygotowane, ale pamiętajmy, że równie dobrze możemy sami stworzyć mistyczny świat, gdzie będzie się rozgrywać akcja naszych przygód.

Ogólnie mówiąc, gry fabularne (RPG) są archetypem popularnych gier komputerowych, z którymi spotykamy się na co dzień. Chyba każdy słyszał o takich tytułach jak Diablo czy ot choćby Gothic, ale czy ktokolwiek z was zastanawiał się skąd pochodzą? Podejrzewam że nie. Oczywiście komputerowe odpowiedniki gier fabularnych bardzo szybko ewoluowały i w dalszym ciągu się zmieniają, jednak podstawowe zasady i reguły pozostają niezmienne. W papierowe RPGi można grać w tyle osób, ile się chce, jednak, aby gra w ogóle rozpoczęła się potrzebny nam jest Mistrz Gry, ponieważ to on jest głównym scenarzystą oraz osobą odpowiedzialną za kierowanie postaciami drugoplanowymi. Pozostali gracze to postacie pierwszoplanowe czyli bohaterzy. Rola, jaką odgrywa Mistrz Gry, jest wręcz nieoceniona. To właśnie on, głównie opowiadając, wprowadza graczy do gry, stawia przed nimi wyzwania oraz trudności, z którymi będą musieli poradzić sobie gracze. Innymi słowy Mistrz Gry jest bogiem, który kieruje poczynaniami całego świata gry, jednak nie ingeruje w niego bezpośrednio, czyli mniej więcej tak jak to się dzieje w świecie rzeczywistym. Warto również wspomnieć, że Mistrz jest odpowiedzialny za czynniki losowe, takie jak skuteczność ciosów, czy znajdowane przedmioty, jednakże tutaj panują dodatkowe reguły w kwestii podejmowanych decyzji. Ponadto tylko Mistrz Gry zna cały scenariusz, pozostali gracze zmuszeni są do improwizowania.

System gry

System jest jednym z podstawowych pojęć w świecie gier planszowych i określa cały świat oraz zasady w nim panujące. Oglądaliście Matrixa? Jeśli tak, to będziecie doskonale wiedzieć, co oznacza słowo System, bo to właśnie taki matrix. Tyle tylko, że tutaj Mistrz Gry określa wszystkie reguły i prawa, nawet prawa fizyki. Cała historia, biografia bohaterów, zwierzęta, po prostu wszystko składa się na system, a co gorsza trzeba ten system opisać z najdokładniejszymi szczegółami. Jak wiadomo każda gra ma swoje zasady. Jeśli je dokładnie poznamy to będziemy mieli bardzo dużą przewagę. Niestety tylko Mistrz Gry posiada taką wiedzę, ale to chyba zrozumiałe ze względu na fakt, że to on trzyma wszystko w garści. Poza tym gra jest ciekawsza, jeśli gracz nie wie, co go czeka dalej.

Niestety stworzenie całego kompletnego systemu ze spisanymi wszystkimi detalami pochłania niesamowicie dużo czasu. To tylko Bóg był w stanie stworzyć świat w siedem dni, nam zajmie to o wiele, wiele dłużej. Jednak jest na to sposób, ale on kosztuje. Wystarczy że zakupimy podręcznik do gry. Naturalnie ta opcja niesie ze sobą kilka wad. Przede wszystkim Mistrz Gry musi „wyryć się” wszystkich regułek na pamięć, a przynajmniej znać na wylot cały świat. Poza tym często trzeba rozszerzać takie gotowe systemy o kilka udoskonaleń, a to dlatego, że autor mógł nie zaplanować niektórych rodzajów bohaterów, a co za tym idzie, potencjalne walki są wbrew regułom panującym w świecie gry. Innymi słowy trzeba wyeliminować niektóre postaci bohaterów. To jest problem, kiedy jeden z graczy gra jednym typem postaci np. magiem bitewnym. Jednak nieco wysiłku powinno szybko załagodzić te niewygodności. Dodam jeszcze, że powstaje wiele autorskich systemów RPG, gdzie konkretni Mistrzowie Gry sami tworzą wspaniałe światy. Niestety z tego, co mi wiadomo, ciężko jest z takowymi się skontaktować, nie mówiąc już o wymianie doświadczeń. Ale podobno jest taka możliwość, więc trzeba próbować.

Jeśli sprawa tyczy się realiów panujących w grach, to również zależy tylko i wyłącznie od mistrza gry. Ten „Wielki Brat” wybiera każdą konwencję, a jest w czym wybierać – fantasy, science fiction, horror, cyberpunk. Jednym słowem można powiedzieć, że tutaj Mistrz ma pełną swobodę i może spokojnie stworzyć taką konwencję, jaką sobie życzy. Warto podkreślić fakt, iż akcja rozgrywanej gry może toczyć się w realiach historycznych. Jedyne, czego potrzeba to Mistrza, który zna dobrze historię. Raczej chodzi tutaj o konkretną epokę, jednak z biegiem czasu – jeśli gra okaże się wystarczająco wciągająca, to naturalnie można zaryzykować przejście do kolejnej epoki.

Wspominałem, już o podręcznikach z gotowymi systemami, ale nie powiedziałem, że podręczników jest o wiele więcej. System, jak już zresztą mówiłem dotyczy tylko praw i zasad rządzących w świecie gry. A przecież jest jeszcze wiele do wyboru ot choćby bohaterowie czy przedmioty. Temat jest na tyle obszerny, że i tutaj pojawiają się dość grube tomy traktujące o najróżniejszych przedmiotach, ale i o konkretnych wskazówkach dla wszystkich graczy. Nie zapominajmy, że w grze jesteśmy niejako aktorami odgrywającymi rolę bohatera, którego posiadamy. Wiąże to się z opisami wykonywanych przez nas czynności. Jak wiadomo, nie każdy posiada dar przejrzystego przelewania myśli. Co znacznie utrudnia komunikację, kiedy dochodzi do pojedynku czy dialogu z innymi graczami. Podczas komunikacji może dojść do nieporozumienia, zważywszy, że podczas pojedynku można wiele stracić – to są osoby, które będą w inny sposób dochodzić swego. Mowa tutaj o tych specyficznych graczach, którzy będą w stanie bić się z nami, bo będą uważać, że chodziło im o coś zupełnie innego, tylko „dykcja zła”. Nie dajcie się i najlepiej zawczasu zwracajcie uwagę, czy gracze czysto i wyraźnie wypowiadają swoje kwestie. A jeśli nie są w stanie, to powinni zaopatrzyć się w jeden z podręczników gracza. Tam znajdują się najróżniejsze przykłady oraz wskazówki, jak to wszystko powinno wyglądać. W sumie do konkretnych gier powstaje sporo podręczników, dzięki czemu cała gra staje się dużo łatwiejsza. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Gry fabularne – z czym się to je?

| 1 | 2 | następna >>


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow