Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Gry fabularne – z czym się to je
Mechanika każdej gry fabularnej może wydawać się bardzo skomplikowana dla laika, jednak nie taki diabeł straszny. Jeśli przyjrzymy się bliżej grom komputerowym z gatunku RPG to zauważymy, że wiele rzeczy się powtarza. Ogólnie mówiąc mechanikę rozgrywki stanowią określone wzory matematyczne bądź ogólnikowe opisy – pozwalające na określenie wpływu poszczególnych czynników na efekt końcowy. Mowa tutaj głównie o cechach posiadanych przez naszą postać. Naturalnie w grach komputerowych, wszystkie wyliczenia robi komputer i to w mgnieniu oka, a żeby nas nie odrywać od pięknej grafiki, to owe wyliczenia są ukryte. Mimo wszystko jeśli graliście w te gry to znacie je. W końcu, od czego zależy, czy zadamy trafienie krytyczne? Ano na to uderzenie ma wpływ wiele zmiennych. Przede wszystkim poziom umiejętności „trafienie krytyczne”, ale również współczynnik szczęścia, niewygodność pancerza, poziom biegłości broni, jaką postać posiada itd. W grach fabularnych jesteśmy zmuszani do wyliczania tych wartości na piechotę, ale za to ćwiczymy matematykę. Jeśli jednak zdarzy się, że nie jesteśmy orłami z matematyki, to zawsze jest jeszcze opcja skorzystania z ogólnikowych opisów. W prawdzie skraca to czas trwania pojedynku, a nie daje nam dokładnych wyników. A jak wiadomo, czasem liczą się pojedyncze liczby i to one decydują o wygranej, bądź przegranej. Wszystkie współczynniki oraz umiejętności są opisywane w określonej skali (np. 0 – 10), czy procentowej, jak wspomniana umiejętność trafienia krytycznego, gdzie podaje się skalę (0% - 100%). Poza liczbowymi opisami umiejętności, stosuje się również skalowanie pisemne, gdzie przybliżoną wartość można umieścić w przedziale od „fatalnie” do „doskonale”.

Wszystkie informacje, w każdej sesji tj. przygodzie spisywane są przez graczy na specjalnych kartach. I tak informacje o naszym bohaterze znajdują się na specjalnej karcie postaci. Oczywiście to nie są jedyne karty, z jakimi przyjdzie nam się spotkać podczas rozgrywki. Wszakże tutaj wszystko odbywa się na papierze, więc sami rozumiecie. Zazwyczaj wszystkie gotowe karty są proste i łatwo je uzupełniać, więc nie będziecie mieli problemów w zapoznaniu się z wypełnianiem ich.

Jak na planszówkę przystało, gry fabularne również posiadają kości do gry. Zła wiadomość jest taka, że tutaj rzadkością jest spotkanie tradycyjnej sześciościennej kostki, a wynika to z faktu, że ten rodzaj gier jest zbyt skomplikowany, żeby taka zwykła kostka wystarczyła. Podczas rozgrywki będziemy napotykać na wiele przeszkód, które będzie ciężko jednoznacznie określić – za duży wybór. Dla przykładu podam przepowiednię. Jest to dość często spotykany element gry. Bohater – gracz, zwykle na początku gry otrzymuje od bóstwa wizję, ale jest problem jaką? Otóż jak na porządną grę przystało, to owych wizji jest przynajmniej piętnaście. A tradycyjna kostka ma sześć oczek, toteż zostały stworzone specjalne kostki cztero-, ośmio-, dziesięcio-, dwunasto-, a nawet dwudziestościenne. Dzięki tym kościom możemy bez problemu określić wszystkie zmienne i łatwo wybrać z dużej ilości poszczególnych opcji. To właśnie dzięki tak bogatemu wyborowi gry fabularne są bardzo ciekawe. Gracz nie uświadczy tutaj nudy, nawet jak będzie grał któryś raz z kolei. A to dlatego, że wszystko się zmienia i rzadko kiedy zdarzy się, że będziemy mieli to samo. Chodzi oczywiście o zdarzenia, które będzie nam dane przeżyć. Warto tutaj dodać, że najbardziej zaawansowani gracze, potrafią posługiwać się kośćmi trzydziesto-, bądź stu-ściennymi, ale takie gry wymagają od graczy dużego doświadczenia, jednak wynagradzają to bardziej realistyczną rozgrywką.

Gry 081821,1
Przykładowy zestaw kości do gry


Ciekawą odmianą są gry fabularne oparte na opisie. Można je spotkać najczęściej w wersji internetowej. Ta odmiana cechuje się wyeliminowaniem kwestii losowości, gdzie to właśnie Mistrz Gry odpowiada za nie. Ponadto w tej odmianie, wymaga się mniej od Mistrza wiedzy, albowiem przedstawiony system nie musi być kompletny, a jedynie posiadać ważniejsze elementy. Niestety ta wersja jest nieco mniej realistyczna, ale za to dużo łatwiejsza. Ogólnie mówiąc: tylko od Wielkiego Brata będzie zależeć, czy nasz bohater zginie albo czy zadany przez nas cios trafi przeciwnika. Wszystko wygląda okej, ale co jeżeli nie spodobamy się Mistrzowi? Albo powiemy coś nie na miejscu i ten się obrazi? Ale z drugiej strony wszystko, czego się od nas wymaga to stworzenie postaci i prowadzenie jej przez kolejne etapy. Można od czasu do czasu uśmiechnąć się do szefa i boom … jesteśmy silniejsi albo dostajemy od niebios jakiś fajowski sprzęcior typu kosa rzeźnika. Jednak mimo, wszystko ta odmiana posiada ogromną zaletę. Otóż właśnie dzięki niej najłatwiej jest zdobyć doświadczenie oraz zaznajomić się z grami fabularnymi. Naturalnie, będziemy odczuwać znaczną różnicę, ale za to będziemy wiedzieć co robić i jak się zachowywać.

Podsumowując gry fabularne posiadają oryginalne scenariusze i potrafią przenieść nas do innego wymiaru, a co najlepsze zatrzymać nas tam na bardzo długo. Jednak to co najważniejsze to dzięki tym grom rozwija się wyobraźnia oraz zdolności matematyczne, a to z pewnością zaprocentuje w dalszej przyszłości. W chwili obecnej posiadamy bardzo bogaty wybór jeśli chodzi o wspomniane gry, a co ciekawsze sami możemy tworzyć własne scenariusze i systemy. Jeśli okażą się dostatecznie dobre to nawet istnieje możliwość wydania takiej gry. Kto wie, może jeden z naszych rodaków zasłynie na całym świecie za wydanie najlepszej gry fabularnej???

Gry fabularne – z czym się to je?




E-mail autora: Boolseye
Autor: Boolseye
<< poprzednia | 1 | 2


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow