Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Gry bitewne - z czym się to je?
Gry bitewne – z czym się to je?
Gry bitewne to odmiana standardowych gier planszowych. Gracze dysponują określoną liczbą różnych jednostek (figurek). Rozgrywka dzieli się na tury, w trakcie których gracze w ustalonej kolejności wykonują ruchy. Każdy rodzaj jednostki dysponuje odmiennymi atrybutami, takimi jak szybkość poruszania się (zależy od niej zazwyczaj odległość ruchu), szansa obrony, szansa na atak oraz obrażenia. Kwestie losowe rozstrzygane są za pomocą przypisanego do danej gry rodzaju kostek. Wymienię kilka przykładowych gier bitewnych dostępnych na rynku:

Gry bitewne  z czym sie to je 213415,1
Mein Panzer


 • Mein Panzer - turowa gra bitewna produkcji firmy ODGW, dostosowana do rozgrywania bitew figurkami w praktycznie każdej skali, lecz największą popularność zdobyła ona w kategorii skali 1/285. Gra została stworzona w celu rozgrywania bitew historycznych mających miejsce podczas II wojny światowej. Jej realizm oraz mnogość zasad umożliwiają graczom rozegranie nieskończonej ilości scenariuszy.

  Gry bitewne  z czym sie to je 213502,1
  Mordheim


 • Mordheim - to figurkowa gra bitewna fantasy brytyjskiej firmy Games Workshop. Akcja gry osadzona jest się w mieście Mordheim, 500 lat przed obecnymi wydarzeniami świata Warhammera. Imperium wali się w gruzy, od lat targane wojnami domowymi – na tronie nie zasiadał Imperator, a kilka frakcji zaciekle walczyło o władzę… Każdy uczestnik zabawy przejmuje dowodzenie nad jedną z band (Reiklanders – Reikland, Cult of the Possessed - Kult Opętanych, Witch Hunters - Łowcy Czarownic, The Sisters of Sigmar - Siostry Sigmar, The Undead – Nieumarli, Skaven Clan Eshin - Skaveny Klanu Echin). W jednej bandzie jest zwykle od kilku do kilkunastu jednostek. Każda opisana 10 cechami (Ruch, Umiejętności Walki, Umiejętności Strzeleckie, Siła, Odporność, Żywotność, Inicjatywa, Ataki, Cechy Przywódcze) oraz umiejętnościami (właściwymi dla danej postaci). Każda postać w grze jest unikalna. Jej ekwipunek należy zaznaczyć na figurce przez co nie istnieją dwa identyczne modele w tej grze.

  Gry bitewne  z czym sie to je 213503,2
  Necromunda


 • Necromunda - gra bitewna stworzona przez Games Workshop. Przedstawia ona 41 tysiąclecie z perspektywy slumsów. Gracze zajmują się prowadzeniem gangów. Dotychczas powstały dwie edycje tego systemu. Nie cieszy się ona (owa gra) duża popularnością ze względu na trudną dostępność modeli.

  Gry bitewne  z czym sie to je 213853,1
  Warhammer Fantasy Battle


 • Warhammer Fantasy Battle - najpopularniejsza gra bitewna wydana przez Games Workshop. Rozgrywka polega na prowadzeniu armii na polu bitew i kampanii, używając do tego figurek przedstawiających wojowników, magów i maszyny wojenne. Do gry potrzebne są znaczniki, kości sześcienne, artyleryjskie oraz miarka calowa. Każda armia posiada tzw. Army Book, w którym opisane są historia, zasady, magia wybranej rasy.

  Gry bitewne  z czym sie to je 213914,1
  Warhammer 40,000


 • Warhammer 40,000 - jest to druga z najpopularniejszych gier bitewnych wydanych przez Games Workshop. Osadzona jest ona w realiach galaktycznych (wiele uniwersum itp., ale większości graczom nie muszę tego przybliżać)

 • Warzone - figurkowa gra bitewna wydana przez szwedzką firmę Target Games. Akcja gry dzieje się w świecie znanym z Mutant Chronicles. Gra zyskała sobie sporą popularność również w Polsce. W związku ze spadkiem popularności i brakiem polityki promowania gry linia Warzone została ostatecznie zamknięta w 2005 roku.

  Gry bitewne  z czym sie to je 213951,1
  The Lord of the Rings


 • The Lord of the Rings - gra bitewna osadzona w książkowym świecie napisanym przez J.R.R. Tolkiena lub jak kto woli filmowym świecie Władcy pierścieni (wielu z was zapyta się czemu akurat filmowym, już odpowiadam: ponieważ większość figurek przypominają postaci właśnie z tego filmu). Rozgrywkę możemy prowadzić siłami zła (Mordor oraz Isengard) oraz siłami dobra (Rohan, Gondor, Elfy) - tak jak we wszystkich grach tego typu możemy dowodzić danym figurowym oddziałem oraz możemy posiadać w swojej armii także bohatera (m.in. Gandalf, Gimil, Legolas, Aragorn, Saruman, Lutz).


  Mateusz "Asterix" Wierzbicki
  E-mail autora: mateuszwierzbicki(at)op.pl
 • Autor: Asterix


  Przedyskutuj artykuł na forum

  Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
  Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow