Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

MUD-y

MUD-y

Dawno temu, gdy jeszcze nikt nie marzył o grach z taką grafiką jaką dziś możemy zobaczyć w tytułach pokroju Gothic 3, powstawały produkcje, których głównym atutem była fabuła, ponieważ technologia nie pozwalała na tworzenie skomplikowanych sekwencji graficznych. Wtedy to kilku ludzi wpadło na pomysł zrobienia gry RPG rozgrywanej przez Internet przeznaczonej dla każdego.. Gry tego typu nazwano MUD-ami, które niespodziewanie zyskały ogromną popularność.

Może na początek trochę historii. MUD to skrót od pełnej nazwy Multi User Dungeon. Są to tytuły pozbawione grafiki, czyli nic innego jak tekstowe RPG. Głównym atutem MUD-ów jest wspaniała fabuła i fantastyczny klimat, którego jedynie pozazdrościć mogą dzisiejsze hity z półek sklepowych. Wszystko jednak rozpoczęło sie od SUD-ów (Single User Dungeon), które praktycznie niczym nie różnią sie od MUD-ów z tym wyjątkiem, że są dedykowane pojedynczemu graczowi . Poza tym wszystko jest takie samo, swoją drogą można powiedzieć, że MUD-owi najbliżej do klasycznych, papierowych RPG, przy których można siedzieć godzinami, aniżeli do produkcji z gatunku cRPG (computer Role Playing Game). I tutaj dochodzimy do sedna. Wpierw jednak pragnę ostrzec, że Ci z was, którzy nie potrafią się obejść bez oszałamiającej grafiki i najnowszych efektów specjalnych niech nie czytają dalej tego tekstu, ponieważ nie mają tu czego szukać, bowiem siła MUD-ów nie tkwi w powalającej grafice, lecz w głębi jaką oferuje. MUD opiera sie na tekście. Brak grafiki rekompensuje jednak wspaniały klimat i niebywale interesująca rozgrywka. Jedyne czego od was oczekuje program to spędzenia przy nim trochę czasu i zaangażowania.

Aby zacząć grać w MUD-a należy połączyć sie z serwerem gry. Do tego celu najczęściej używany jest Telnet, nie polecam go jednak ze względu na to, że potrafi w najmniej oczekiwanych momentach się rozłączyć pod pretekstem pojawiających się znikąd błędów. Najlepiej pobrać jeden z wielu dostępnych w Internecie klientów przeznaczonych do grania w MUD-y (kwestia dwóch megabajtów), zainstalować go, po czym rozkoszować się rozgrywką. Przed tym jednak należy stworzyć postać. Tutaj trzeba się jednak zastanowić chociaż przez chwilę. Tworzenie postaci odbywa sie tutaj trochę inaczej aniżeli w komputerowych grach z gatunku Role Playing.

Wszystko okraszone jest bardzo interesującym wprowadzeniem, które zaprasza nas do świata gry. Warto tutaj napomnieć, że przy tworzeniu postaci powinno sie wykreować odpowiedni charakter. Aby czerpać przyjemność z gry w MUD-a należy się identyfikować z grą (do pewnego stopnia oczywiście), w tym wypadku aby efekt był jeszcze lepszy powinno się stworzyć swoje wirtualne odzwierciedlenie. Wirtualny heros powinien mieć wszystkie cechy charakteru, które wy posiadacie. Grając w MUD-a powinniście traktować jego świat jak krainę czarów gdzie monitor jest jedynie zwierciadłem, łącznikiem pomiędzy światem realnym, a fantastycznym. Gdy przyjmiecie takie rozumowanie będziecie mogli w 100% cieszyć się wspaniałym klimatem jaki oferują tekstowe gry RPG.

Jak już powtarzałem Ci, którzy nie mogą przeboleć kiepskiej grafiki (w tym wypadku jej braku) niech się nawet nie zabierają do MUD-ów. Ci jednak, którzy się nie zrazili dosyć sporą ilością tekstu i - co więcej - podoba im sie konwencja gry, zostaną szczodrze wynagrodzeni. MUD-y bowiem zapewniają zabawę na wiele godzin. Tajemne przejścia, kopalnie, tunele, tętniące życiem miasta, akademie i wiele innych to wszystko czeka na was w fantastycznych krainach, które wypełnione są po brzegi różnymi wspaniałościami. Oczywiście pod warunkiem, że grający ma choć odrobinę wyobraźni, bez tego ani rusz.

Po krótkim przedstawieniu systemu Multi User Dungeon przychodzi czas na omówienie samej rozgrywki. Każde miejsce w grze jest zaopatrzone w krótki opis. W opisie znajduje się również tabela informująca, w którą stronę możemy aktualnie wyruszyć. Są również zaznaczone postacie niezależne (jeśli takowe znajdują się na danym terenie), a nawet napisane jest to co możesz w danym miejscu zrobić. Wszystko to oczywiście ubrane w słowa typowe dla systemów fantasy, a ponadto przedstawione jest nader baśniowo, co daje oszałamiający efekt. Do tego epicka muzyka (tą niestety musicie sobie załatwić we własnym zakresie ponieważ takowa w MUD-ach nie występuje) i efekt gwarantowany.

W grze posługujemy sie komendami tzn. aby przejść do następnej komnaty należy wpisać odpowiedni kierunek. Najczęściej obowiązują skróty międzynarodowe, jednak w części MUD-ów polskiego pochodzenia istnieje możliwość wpisywania polskich nazw kierunków. Całość prezentuje się naprawdę nieźle, a i zabawa nie jest najgorsza. Gdybym miał oceniać MUD-y w kwestii technicznej, to z pewnością nie wypadłyby najlepiej. Nie ma jednak co narzekać, w końcu to gry tekstowe. W rzeczywistości jednak nie to się liczy. Główne czynniki, które decydują o tym czy MUD jest interesujący to przede wszystkim fabuła i sposób w jaki została ona opowiedziana. Pamiętajmy również, że to przede wszystkim inni gracze (w tym wy) tworzą ten wspaniały świat jaki można ujrzeć grając MUD-y. Warto więc pamiętać, że nie chodzi tu o niekończący sie wyścig szczurów, tylko o dobrą zabawę. Więc jeśli ktoś z was ma nadmiar czasu, który może wykorzystać to niech spróbuje zagrać w jednego z wielu dostępnych w świecie MUD-ów, a z pewnością nie będzie to czas stracony.


Hunter
E-mail autora: hunter(at)sztab.com
Autor: Hunter


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow