Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Ils - recenzja filmu

Ils - recenzja filmu

Informacje o książce

dots Tytuł: Ils (Them)
dots Reżyseria: David Moreau, Xavier Palud
dots Kraj produkcji: Francja/Rumunia
dots Rok produkcji: 2006
dots Obsada: Olivia Bonamy, Michael Cohen, Adriana Mocca, Maria Roman, Camelia Maxim


Skromna nauczycielka francuskiego o nieprzeciętnej, lecz niezbyt nachalnej urodzie po pracy w szkole pragnie relaksu w towarzystwie ukochanego, będącego pisarzem. Początkowo wszystko wskazuje na to, że wspólnie spędzą udany weekend. Jednak w nocy Clementine dobiegają dziwne odgłosy, poprzedzone osobliwym telefonem, spoza domu. Jak się okazuje, są one zwiastunem walki jej i Lucasa z nieznanymi wrogami o przetrwanie.

Pomimo mało skomplikowanej fabuły, która w znacznym stopniu jest konsekwencją opierania się na autentycznych wydarzeniach, „Ils” stanowi dzieło niewątpliwie urzekające odbiorcę. Brak zawiłej historii i częstych linii dialogowych zastąpiono tutaj bardzo sugestywnym klimatem, wspartym ogromnym realizmem. Oglądając recenzowany film niejednokrotnie identyfikujemy się z jego bohaterami. Autorzy bowiem doskonale zdawali sobie sprawę, że jedynie wytwarzając specyficzną i trzymającą w napięciu atmosferę, stawiając widza w roli postaci przekonają go do siebie, przez co zapomni on o braku atrakcyjnej warstwy fabularnej.

Ils   recenzja filmu 114013,1


„Ils” został pozbawiony obecnie tak popularnych w filmach z tego gatunku scen gore czy okropnie wyglądających maszkar. Podczas kręcenia recenzowanej produkcji postawiono na zdecydowanie bardziej wysublimowany rodzaj straszenia. Początek filmu wydaje się nieco nudny i trochę upchnięty do scenariusza na siłę, niemniej potem akcja trzyma w ciągłym, stale ulegającym zwiększeniu napięciu. Aspektem, który między innymi je wzmaga jest kamera, nierzadko ukazująca wydarzenia z perspektywy tego, co w danym momencie widzi wybrany bohater.

Postaciom towarzyszy niemal ciągłe zaszczucie, ale ich nieprzyjaciele nie zostali ukazani jako nieomylni i perfekcyjnie zorganizowani łowcy, aczkolwiek niewiele ku takiemu efektowi zabrakło. Znakomicie przedstawiono brutalny i przebiegły charakter ich działania - niezwykle skuteczny i wywołujący strach u ofiar. Poza tym smaczku dodaje fakt, że oglądając „Ils” zastanawiamy się nad tym, kim są tytułowi oni i czego chcą. Rozwiązanie tej zagadki jest zaskakujące i dla wielu na pewno mocno szokujące.

Ils   recenzja filmu 114013,2


Aktorzy, którzy odegrali dwie wspomniane role przewodnie, wypadli bardzo dobrze. Urzeka zwłaszcza Olivia Bonamy, grająca Clementine. Obserwując poczynania, które towarzyszą młodej parze zakochanych, dostrzegamy uczucie pomiędzy nimi i wzajemną walkę za tę drugą połowę. Została ona ukazana niezwykle przejmująco, tym samym omawiany element dodaje jeszcze więcej dramatyzmu do obrazu.

Rzecz jasna „Ils” nie jest pozbawiony wad, takich jak na przykład wspomniany nieciekawy początek czy parę nieudolnych scen. Dodajmy do tego prostą fabułę, która dla wielu stanowi ogromne uchybienie, a przekonamy się, że „Ils” nie u każdego wywoła oczekiwany entuzjazm. Mimo to odbiorcy nastawieni na absorbującą akcję - lecz pozbawioną głębszego, wielowątkowego scenariusza i przesłania - i porcję subtelnego strachu w połączeniu z udaną grą aktorską, zdecydowanie będą zadowoleni.


Piotr „Silas” Burakowski
E-mail autora: piotr.silas(at)gmail.com
Autor: Silas


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow