Wyszukiwarka
Logowanie
   PamiÄ™taj mnie
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Ils - recenzja filmu

Ils - recenzja filmu

Informacje o książce

dots Tytuł: Ils (Them)
dots Reżyseria: David Moreau, Xavier Palud
dots Kraj produkcji: Francja/Rumunia
dots Rok produkcji: 2006
dots Obsada: Olivia Bonamy, Michael Cohen, Adriana Mocca, Maria Roman, Camelia Maxim


Skromna nauczycielka francuskiego o nieprzeciętnej, lecz niezbyt nachalnej urodzie po pracy w szkole pragnie relaksu w towarzystwie ukochanego, będącego pisarzem. Początkowo wszystko wskazuje na to, że wspólnie spędzą udany weekend. Jednak w nocy Clementine dobiegają dziwne odgłosy, poprzedzone osobliwym telefonem, spoza domu. Jak się okazuje, są one zwiastunem walki jej i Lucasa z nieznanymi wrogami o przetrwanie.

Pomimo maÅ‚o skomplikowanej fabuÅ‚y, która w znacznym stopniu jest konsekwencjÄ… opierania siÄ™ na autentycznych wydarzeniach, „Ils” stanowi dzieÅ‚o niewÄ…tpliwie urzekajÄ…ce odbiorcÄ™. Brak zawiÅ‚ej historii i czÄ™stych linii dialogowych zastÄ…piono tutaj bardzo sugestywnym klimatem, wspartym ogromnym realizmem. OglÄ…dajÄ…c recenzowany film niejednokrotnie identyfikujemy siÄ™ z jego bohaterami. Autorzy bowiem doskonale zdawali sobie sprawÄ™, że jedynie wytwarzajÄ…c specyficznÄ… i trzymajÄ…cÄ… w napiÄ™ciu atmosferÄ™, stawiajÄ…c widza w roli postaci przekonajÄ… go do siebie, przez co zapomni on o braku atrakcyjnej warstwy fabularnej.

Ils   recenzja filmu 114013,1


„Ils” zostaÅ‚ pozbawiony obecnie tak popularnych w filmach z tego gatunku scen gore czy okropnie wyglÄ…dajÄ…cych maszkar. Podczas krÄ™cenia recenzowanej produkcji postawiono na zdecydowanie bardziej wysublimowany rodzaj straszenia. PoczÄ…tek filmu wydaje siÄ™ nieco nudny i trochÄ™ upchniÄ™ty do scenariusza na siłę, niemniej potem akcja trzyma w ciÄ…gÅ‚ym, stale ulegajÄ…cym zwiÄ™kszeniu napiÄ™ciu. Aspektem, który miÄ™dzy innymi je wzmaga jest kamera, nierzadko ukazujÄ…ca wydarzenia z perspektywy tego, co w danym momencie widzi wybrany bohater.

Postaciom towarzyszy niemal ciÄ…gÅ‚e zaszczucie, ale ich nieprzyjaciele nie zostali ukazani jako nieomylni i perfekcyjnie zorganizowani Å‚owcy, aczkolwiek niewiele ku takiemu efektowi zabrakÅ‚o. Znakomicie przedstawiono brutalny i przebiegÅ‚y charakter ich dziaÅ‚ania - niezwykle skuteczny i wywoÅ‚ujÄ…cy strach u ofiar. Poza tym smaczku dodaje fakt, że oglÄ…dajÄ…c „Ils” zastanawiamy siÄ™ nad tym, kim sÄ… tytuÅ‚owi oni i czego chcÄ…. RozwiÄ…zanie tej zagadki jest zaskakujÄ…ce i dla wielu na pewno mocno szokujÄ…ce.

Ils   recenzja filmu 114013,2


Aktorzy, którzy odegrali dwie wspomniane role przewodnie, wypadli bardzo dobrze. Urzeka zwłaszcza Olivia Bonamy, grająca Clementine. Obserwując poczynania, które towarzyszą młodej parze zakochanych, dostrzegamy uczucie pomiędzy nimi i wzajemną walkę za tę drugą połowę. Została ona ukazana niezwykle przejmująco, tym samym omawiany element dodaje jeszcze więcej dramatyzmu do obrazu.

Rzecz jasna „Ils” nie jest pozbawiony wad, takich jak na przykÅ‚ad wspomniany nieciekawy poczÄ…tek czy parÄ™ nieudolnych scen. Dodajmy do tego prostÄ… fabułę, która dla wielu stanowi ogromne uchybienie, a przekonamy siÄ™, że „Ils” nie u każdego wywoÅ‚a oczekiwany entuzjazm. Mimo to odbiorcy nastawieni na absorbujÄ…cÄ… akcjÄ™ - lecz pozbawionÄ… głębszego, wielowÄ…tkowego scenariusza i przesÅ‚ania - i porcjÄ™ subtelnego strachu w połączeniu z udanÄ… grÄ… aktorskÄ…, zdecydowanie bÄ™dÄ… zadowoleni.


Piotr „Silas” Burakowski
E-mail autora: piotr.silas(at)gmail.com
Autor: Silas


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow