Antarktyda to ląd, o którym bardzo niewiele wiemy. Przyczyn tego stanu jest wiele, lecz najoczywistszym jest brak jego (stałego) zaludnienia, rzecz jasna ze względów klimatycznych. Zwykliśmy go sobie wizualizować jako śnieżną pustynię, niewątpliwie pod wpływem odwzorowania na wszelkich globusach i mapach. Nie oznacza to jednak, że jest on jednorodny geologicznie, a jest niemal pewne, że pod lodem może on skrywać całe miriady tajemnic. Może lepiej jednak, żeby niektóre z nich nigdy nie ujrzały świata dziennego?
Miłośnicy horrorów i wszelkiej maści filmów grozy z pewnością kojarzą – a jeśli nie, to powinni – film
Johna Carpentera, którego oryginalny tytuł
„The Thing” został przetłumaczony na język polski niekoniecznie nierozważnie na
„Coś”. Nawet jednak wielu spośród tych, którzy zwykła uważać się za fanów tego obrazu, może być zaskoczonych faktem, iż nie stanowił on ekranizacji scenariusza oryginalnego, lecz „tylko” nowelki sprzed dziesięcioleci.
Patrząc na tegoroczną edycję od wydawnictwa
Vesper łatwo ulec złudzeniu, iż czytelnika czeka może niezbyt długa, jednak kilkugodzinna lektura opowieści, która być może go przerazi. Tymczasem szybko okazuje się, iż tak naprawdę całość tekstu „właściwego” to raptem kilkadziesiąt stron, poza tym zaś czytelnik jest raczony notami wydawniczymi i biograficznymi, a także swego rodzaju zapowiedzią kontynuacji.
Sama opowieść jest całkiem wdzięczna, choć paradoksalnie pomyślana nieco inaczej, niż miało to miejsce w przypadku filmu. Nie deprecjonując jej jakości pozwala ona docenić pracę scenarzystów, ich intuicję tyleż w zaadaptowaniu pomysłów
Campbella, co i ich rozwinięciu – w rzeczonej powieści nie uświadczycie animatronicznych maszkar, stanowiących wszak swego rodzaju znak rozpoznawczy dzieła
Carpentera i spółki.
„Coś” to przykład utworu, którego właściwe miejsce stanowią różnorakie antologie opowiadań. Samodzielna edycja książkowa stanowi pewnego rodzaju przerost formy nad treścią, jednakże owej opinii nie należy odczytywać w kategorii deprecjacji jakości pióra amerykańskiego literata.
|
Autor: Klemens
|
|
|