Wyszukiwarka
Logowanie
   PamiÄ™taj mnie
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Greg Egan - Teranezja

Greg Egan - Teranezja

Informacje o książce

dots Tytuł: Teranezja (Teranesia)
dots Autor: Greg Egan
dots Ilość stron: 330
dots Wydawnictwo: Solaris
dots Rok wydania: 2010
dots Cena: 35,90 PLN
dots Autor recenzji: Dariusz "Ajmdemen" Wojtyra
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Czwarta i ostatnia wydana w Polsce powieść Grega Egana stanowi poniekÄ…d przeciwieÅ„stwo trzeciej - „Stanu wyczerpania”. Jest bowiem bardzo mocna fabularnie, ale za to dość sÅ‚aba (jak na Egana) „ideowo”. W „Teranezji” bowiem australijski pisarz chyba Å›wiadomie postawiÅ‚ sobie pewnÄ… blokadÄ™ na szafowanie pomysÅ‚ami, lokujÄ…c akcjÄ™ powieÅ›ci w latach 2010-2030, czyli bardzo bliskiej przysÅ‚oÅ›ci (data napisania książki to 1999). Owa blokada sprawia, że w tej książce zdecydowanie mniej jest tego, do czego Egan nas przyzwyczaiÅ‚- wysilania wyobraźni do granic możliwośći, by zaÅ‚apać jego pomysÅ‚y. Natomiast fabuÅ‚a i rozwój postaci pokazujÄ… bÄ™dÄ…cy przy poprzednich pozycjach trochÄ™ w cieniu - gÅ‚Ä™boki humanizm Egana.

TÅ‚em politycznym powieÅ›ci jest wojna etniczno-religijna rozprzestrzeniona po dużej części Azji PoÅ‚udniowo-Wschodniej (w trakcie pisania książki Timor Wschodni byÅ‚ częściÄ… Indonezji - autor przewidziaÅ‚ w książce jego nadchodzÄ…cÄ… niepodlegÅ‚ość, ale w książce dochodzi w zwiÄ…zku z niÄ… do konfliktu na o wiele szerszÄ… skalÄ™). Bohaterami sÄ… dzieci małżeÅ„stwa biologów, którzy prowadzili badania na odludnej wysepce - tytuÅ‚owej Teranezji - lecz zginÄ™li wkrótce po wybuchu konfliktu. Dzieci: 10-letni chÅ‚opiec Prabir (główny bohater) i jego mÅ‚odsza siostra uciekajÄ… i udaje im siÄ™ dotrzeć do Australii, gdzie lÄ…dujÄ… w obozie dla uchodźców (temat traktowania przez rzÄ…d australijski uchodźców to rzecz czÄ™sto podnoszona przez Grega Egana i przyczyniÅ‚a siÄ™ też do odrzucenia przez niego nagrody za „TeranezjÄ™”) skÄ…d przeniesieni zostajÄ… pod opiekÄ™ krewnych z Kanady.

Greg Egan   Teranezja 150442,1


Tutaj autor puszcza wodze ironii wobec obecnych trendów politycznej poprawności posuniętej do takiego ekstremum, że obraca się w autoparodię. Amita- kanadyjska ciocia i nowa opiekunka Prabira jest bowiem wykładowczynią poświęconych owym teoriom przedmiotów uniwersyteckich. Mamy tu feministyczną informatykę, gdzie zamienie zer i jedynek miejscami ma naprawić świat, lingwistykę i tym podobne wymysły. Przedstawienie tego oczami dziecka zwielokratnia wrażenie absurdu i jest naprawdę niezłym pociągnięciem Egana.

Książka jest skoncentrowane zdecydowanie na głównym bohaterze - jego funkcjonowaniu w społeczeństwie jako homoseksualisty (to akurat żaden ekstremalizm jak na Egana), a przede wszystkim relacji z siostrą. Mamy też traumę z dzieciństwa ciągle czającą się gdzieś w tle.

Jak widać, główne tematy wypadają dość nietypowo w kontekście wcześniejszych powieści Australijczyka. Jest tu oczywiście trochę nauki i naukowej zagadki na temat rzeczywistości (stały element u Egana), ale rozłożenie akcentów jest zdecydowanie inne i mnie osobiście zdecydowanie mniej przypadło do gustu. Warto jednak przeczytać, gdyż nawet w przedstawianiu relacji między bratem a siostrą Egan potrafi odnaleźć coś nowego i zawrzeć trochę swojego specyficznego stylu.


Dariusz „Ajmdemen” Wojtyra
E-mail autora: ajmdemen(at)sztab.com
Autor: Ajmdemen


Przedyskutuj artyku³ na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow