Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

√Letter - Root Letter

√Letter - Root Letter

Informacje o grze

dots Nazwa gry: √Letter - Root Letter
dots Gatunek: visual novel
dots Producent: Kadokawa Games
dots Dystrybutor: (brak)
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
√Letter - Root Letter


Upowszechnienie przenośnych konsol (tzw. handheldów), a następnie ich rzeczywiste wyparcie z rynku przez jeszcze bardziej przenośne (i bardziej wszechstronne) urządzenia mobilne zrewolucjonizowało rynek gier, tyleż globalnie, co i lokalnie – umożliwiając graczom zapoznanie się z ogromną spuścizną twórców rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni, dotychczas nie opuszczającą właściwie Archipelagu. Jedną z tych produkcji jest Root Letter.

Tytułem zdradza już oś opowieści, a mianowicie jej skoncentrowanie wokół dawno już przebrzmiałego (cóż dopiero w Japonii!) zjawiska utrzymywania korespondencyjnych znajomości, z wykorzystaniem tradycyjnej papeterii, której nie towarzyszy znajomość osobista drugiej osoby. Nasz protagonista kilkanaście lat po zaprzestaniu takowej wymiany postanawia w końcu odnaleźć niejaką Aya Fumino, z którą kontakt zerwał tuż po egzaminie dojrzałości.

Root Letter 171717,1
Nozu czyli Shorty - to musi się wiązać z jakimś kompleksem


Mechaniki gry jest dość prosta – odwiedzamy kolejne miejsce, których nie ma zbyt dużo, lecz na tyle, by zrobić wrażenie, rozmawiamy z poszczególnymi postaciami i przeczesujemy poszczególne ekrany w poszukiwaniu interaktywnych elementów, które czasami popchną akcję produkcji do przodu. Root Letter nie jest bowiem typowym przedstawicielem gatunku visual novel, gdyż zaimplementowano weń nieco „detektywistycznych” wyzwań, a i skojarzenia z typowymi przygodówkami point’n’click nie będą od rzeczy.

Jak to w przypadku tego rodzaju produkcji, gra oferuje kilka – pięć konkretnie – zakończeń, uzależnionych od postępowania gracza. Są one dość zróżnicowane, a jak to u Japończyków, science-fiction przetyka się z fantasy oraz rozmowną menażerią. Jak na „standardy” tej kultury brak tylko jakiejkolwiek erotyki, co jednak zasadniczo jest zaletą (brakiem wady), fabuła i klimat produkcji w ogóle takowej nie uzasadniałyby. Co innego kruk wbijający się dziobem w czaszkę jednego z bohaterów…

Root Letter 171717,2
Gdzie jest Wally?


Po trosze jest to zapewne skutkiem po części promocyjnego charakteru tej produkcji, powstającej we współpracy z władzami lokalnymi miasta Matsue w prefekturze Shimane. Gracz bowiem zwiedza bynajmniej nie wydumane miejsca (tzn. nie w całości), lecz takowe znajdujące swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zarazem jest to nienachalne, subtelne w stopniu niewyobrażalnym dla twórców takiego Shan Gui.

Szkoda tylko, że wspomniane zakończenia nie łączą się ze sobą w żaden sensowny sposób. Owszem, gracz ma wpływ na opowieść, lecz nie jego protagonista – tytułem przykładu okazuje się, że osoba, z którą on koresponduje, od samego początku jest kimś innym niż w innej linii fabularnej. Twardogłowi apologeci interpretacji kopenhaskiej byliby zachwyceni…

Root Letter 171717,3
Może to i Bitch, ale wypowiedź jest pozbawiona jakiegokolwiek erotycznego kontekstu


Całość jest utrzymana w estetycznej oprawie audiowizualnej, przy czym kontemplacja towarzysząca jednym elementom nie jest przeważającą regułą, inne bowiem w ogóle nie przyciągają oka czy ucha. Ot, solidne stany średnie.

Root Letter to produkcja, która nie zapada na dłużej w pamięć, nie ma w sobie żadnego potencjału na autentyczne wzruszenie gracza, nie przy drugim czy trzecim podejściu. Autorzy zresztą mieli tego pełną świadomość, wyposażając swą pozycję w całkiem przemyślny system „przewijania”, za co im w sumie chwała. Jednakże pewnej ogólnej elegancji grze tej nie sposób odmówić.

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 60%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots z grubsza niegłupie
dots zróżnicowane zakończenia
dots kawał dubbingowej roboty
dots Matsue
MINUSY
dots nielogiczna dyferencjacja zakończeń
dots zbędny Max Mode
dots takie wymagania sprzętowe, serio?
Wymagania systemowe
Intel Celeron G540 2,5 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki Intel HD Graphics lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7



Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow