Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

ZED

ZED

Informacje o grze

dots Nazwa gry: ZED
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Eagre Games
dots Cena: 64,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
ZED


Dawniej nie do pomyślenia była gra przygodowa, która by nie oferowała istnej tony łamigłówek, szczególnie w sytuacji gdyby miała być sygnowana – w taki czy inny sposób – przez Cyan, czyli zespół odpowiedzialny za serię Myst, którą bez wielkiej przesady można by było określić mianem gry logicznej. Czasy jednak się zmieniły, niekoniecznie na gorsze, użytkownicy zaś częściej poszukują nie wyzwania dla szarych komórek, lecz raczej intrygujących opowieści i pobudzenia emocji. Tą ścieżką podążyli również twórcy ZED.

Gra jest skonstruowana przewrotnie, albowiem opowiada nam historię niejako „od tyłu”, początkowo więc jawi się nam jako dość chaotyczna i niezbyt zrozumiała, z każdym kolejnym krokiem niekoniecznie jednak wiemy więcej, lecz w odmiennym świetle zaczynamy postrzegać znane uprzednio fakty.

ZED 100004,1
Inspiracje Mystem są oczywiste


ZED jednak to nade wszystko opowieść o demencji, nieustannym obracaniu się w kręgu tych samych wspomnień, różniących się czasami bardzo drobnymi szczegółami, z reguły wszakże raczej budzącymi dezorientację. Zaznaczyć wszakże należy, iż całość jest utrzymana w konwencji mocno symbolicznej, jakkolwiek bowiem w stronę gracza kierowanych jest szereg podpowiedzi, tym niemniej to na nim spoczywa ciężar połączenia ze sobą poszczególnych elementów.

Sama rozgrywka jest jednak dość trywialna w swojej prostocie – ot, graczowi przyjdzie eksplorować kolejne bardzo skromne powierzchniowo obszary i zbierać wyróżnione „pobłyskiwaniem” elementy (nie więcej niż pięć na lokację, z reguły zaś cztery), gdy zaś to uda mu się osiągnąć, to bynajmniej nie musi ich w żaden sposób używać, lecz przy drzwiach prowadzących do kolejnego etapu musi on ułożyć rysunek składający się z czterech „pociętych” elementów (nic prostszego!). Przyznam szczerze, iż tylko raz zdarzyło mi się utknąć w poszukiwaniu wspomnianych „znajdziek”, a i to tylko zatrzymało mnie na bodaj trzy minuty, trudno więc rzeczoną pozycję uznać za reprezentanta przygodówek „zagadkowych”.

ZED 100004,2
Choć plansze są bardzo skromne, to klaustrofobia nam nie grozi


Rzeczona prostota wyzwań stawianych przed graczem rodzi pytanie, czy nie byłoby sensowniej, gdyby twórcy skierowali się w stronę klasycznego „symulatora chodzenia”. Z jednej strony dane rozwiązanie bardziej pobudza intelektualnie, z drugiej jednak trudno nie odnieść wrażenia, że to sztuczny „zapychacz” czasu, jego swoisty „spulchniacz” zważywszy na fakt, że i tak można uporać się z całością podczas pojedynczego posiedzenia.

Niewątpliwym atutem gry jest jej oprawa. Grafice daleko do fotorealizmu, lecz niewątpliwie atutem twórców jest ich wyobraźnia i umiejętność kształtowania niebanalnych lokacji, nawet gdy są one osadzone w bardzo klasycznych środowiskach, jak dom. W tle towarzyszy nam dość nastrojowa muzyka, może nie porywająca, lecz czyniąca zadość przyzwyczajeniom ukształtowanym przez innych przedstawicieli gatunku.

ZED 100005,3
Nawet mrok ma swe jaśniejsze strony


ZED to nie tyle gra, co dość proste doznanie, aktywizujące użytkownika, bardziej jednak nie czysto intelektualnie, co emocjonalnie i refleksyjnie. Skromność tej produkcji stawia jednak pod sporym znakiem zapytania celowość dokonywania wydatku w wysokości pierwotnie sugerowanej – oczekiwanej – przez twórców.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/zed

Metryczka
Grafika 75%
Muzyka 85%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimatyczna i nastrojowa
dots relaksująca
dots muzyka
MINUSY
dots bardzo krótka
dots cena - jak na jedno posiedzenie
Wymagania systemowe
Intel Core i3-6100 3.7 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza, 18 GB HDD, Windows 10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow