Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Wanderlust: Transsiberian

Wanderlust: Transsiberian

Informacje o grze

dots Nazwa gry:Wanderlust: Transsiberian
dots Gatunek: powieść graficzna
dots Producent: Different Tales
dots Cena: 18,19 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 60%
Wanderlust: Transsiberian


Całkiem niedawno miałem okazję się zwierzyć z pragnienia odbycia podróży Koleją Transsyberyjską, i to bynajmniej nie z samego zamiłowania dla tego rodzaju środka transportu, co tęsknoty za bezkresnymi – i bezludnymi – obszarami tej wielkiej krainy, pomimo swego ogromu sprawiającymi wrażenie końca świata. Współcześnie ziszczenie tego marzenia nie powinno stanowić jakiegoś specjalnie kłopotliwego problemu, lecz na przeszkodzie zwykła stawać tzw. proza życia. Są jednak ludzie, którzy po prostu się spakowali i ruszyli ku tej przygodzie, ich losy zaś możemy poznać przy okazji swego rodzaju samodzielnego dodatku do Wanderlust: Travel Stories.

W Transsiberian swą podróż rozpoczynamy – a jakże! – w Moskwie, i co dość oczywiste, już w tym momencie musimy podjąć decyzję, czy zdecydujemy się na trasę dłuższą czy krótszą, co rzecz jasna pociągnie za sobą ten skutek, iż poznamy jeden bądź drugi wariant całej opowieści.

Wanderlust Transsiberian 070020,1
Россия это великая страна


Autorzy jednak wbrew produkcji pierwotnej nie dali nam możliwości zwiedzania odwiedzanych miejscowości. O ile poniekąd łatwo to zrozumieć w przypadku miejscowości na trasie (jakkolwiek tu mogliby sobie oni pozwolić na pewne odstępstwo od realizmu w imię grywalności), o tyle już niespecjalnie przekonuje tak w przypadku samej stolicy Rosji, jak i Władywostoku.

Specyfika tego tytułu – podobnie jak pierwowzoru – sprowadza się do lektury kolejnych i kolejnych stronic, od czasu do czasu zaś można podjąć decyzję pozwalająca uruchomić taki czy inny wątek, każdorazowo jednak tak naprawdę nic nam nie „zagraża”, nie każdy jednak użytkownik musi sobie to uświadamiać.

Wanderlust Transsiberian 070021,2
Без водки не разбиериош


Historia bynajmniej nie jest – tyleż dosłownie, co w przenośni – liniowa, w pewnym momencie dane nam bowiem będzie opuścić wagon kolejowy i ruszyć w nadbajkalski interior. Rzekłbym, iż właśnie ta część jest najbardziej interesująca i dowodzi, że tak naprawdę „można było” inaczej. Wątek ten w istocie dowodzi niewykorzystanego potencjału całości.

Przypadły mi do gustu motywy muzyczne towarzyszące rozgrywce, z jednej strony dalekie stereotypowym rosyjsko-syberyjskim wyobrażeniom, z drugiej jednak w sposób nieoczywisty nawiązujące do kultury podróży tej destynacji. Również same zdjęcia są sugestywne i zdolne oczarować, doskwiera jednak ich ograniczona liczba.

Wanderlust Transsiberian 070021,3
По диким степям Забайкалья...


Wanderlust: Transsiberian równie dobrze mogłoby stanowić element tytułu podstawowego, odnieść można wrażenie, iż powstał on czy to z uwagi na uczynienie zadość prawidłom ekonomii, czy to z uwagi na konieczność dochowania pierwotnie założonego terminu. Jego cena z jednej strony dowodzi prawdziwości tych podejrzeń, z drugiej jednakże stanowi zarazem usprawiedliwienie.

Metryczka
Grafika 75%
Muzyka 80%
Grywalność 50%


Ocena końcowa
60%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots po prostu Rosja
dots subtelna, acz znakomicie dopasowana muzyka
MINUSY
dots tylko dla zdeklarowanych miłośników gatunku
dots krótka
dots niewykorzystany potencjał
Wymagania systemowe
Dual Core, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD 4400 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 7/8.1/10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow