Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Tony Tough 2: A Rake's Progress

Tony Tough 2: A Rake's Progress

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Tony Tough 2: A Rake’s Progress
dots Gatunek: przygodówka
dots WWW: www.tonytough2-game.de/
dots Producent: Prograph Research
dots Wydawca: Nicolas Games
dots Cena: 79,99 PLN
Tony Tough 2: A Rake’s Progress


Tony Tough 2: A Rake’s Progress jest przygodówką studia Prograph Research. Firma ta ma niewiele gier na swoim koncie, a najsławniejszą z nich jest pierwsza część przygód Tony’ego zatytułowana Tony Tough i Noc Pieczonych śCIEM. Wtedy dwuwymiarowa przygodówka została ciepło przyjęta. Czy jednak kolejna część dogoni (lub przewyższy) swojego poprzednika?

Aby się o tym przekonać postanowiłem zainstalować grę. Sam proces przebiega sprawnie i szybko. Rozczarowanie nastąpiło jednak zaraz po uruchomieniu. Okazało się bowiem, że Tony Tough 2 nie współpracuje z moją kartą graficzną (jedną z najnowszych na rynku). Objaw był taki, że zamiast postaci w grze wyświetlane były tylko jakieś „latające kropki”, a wskaźnik myszki był niewidoczny. Nie pozostało mi więc nic innego jak przesiąść się na inny, bardziej leciwy sprzęt. Tam wszystko było w porządku. Żeby jednak nie móc zagrać w grę z powodu zbyt nowego komputera? Autorów usprawiedliwia trochę fakt, że gra swoją premierę miała prawie dwa lata temu. Ale tylko trochę.

Przejdźmy jednak do rzeczy. Jak przystało na przygodówkę Tony Tough 2 powinien zaszczycić nas ciekawą fabułą. Przenosimy się więc do przeszłości, do roku 1953, gdy Tony miał zaledwie 13 lat. Mieszkając gdzieś na zakurzonych równinach Nowego Meksyku w niewielkim miasteczku Washington rozpoczynamy zwykły szkolny dzień. Spóźniamy się na autobus, nie mamy zadania domowego, ot zwykła szara codzienność. Niestety, podczas pobytu w szkole gosposia rodziny Tough zostaje uprowadzona. Młody Tony marzący o karierze detektywa postanawia więc rozwikłać zagadkę.

Tym co w pierwszej części przygód Tony'ego urzekało najbardziej był humor. I tym razem autorzy postanowili, że ich produkcja będzie pełna śmiesznych tekstów. Tony jest więc przemądrzałym okularnikiem, który o każdym przedmiocie wygłasza humorystyczne kwestie. I musicie wiedzieć, że czasem humor ten bywa czarny niczym smoła. Aby więc zrozumieć i docenić niektóre żarty trzeba mieć więcej lat, niźli mały Tony. Produkcję studia Prograph Research i tym razem więc należy ocenić jako śmieszną, teksty Tony'ego naprawdę potrafią rozweselić.

Tony Tough 2 A Rakes Progress 175523,1


Sama rozgrywka jednak nie przypadła mi zbytnio do gustu. Wszystko przez to, że przez większą część gry nie wiadomo co robić. Możemy chodzić po całym mieście zastanawiając się: „co teraz?”. Mało jest bowiem wskazówek nakierowujących gracza na właściwy tor. Nie pozostaje więc nic innego jak próbować wszystkiego, zaglądać w każdy zakamarek nie wiedząc nawet czy ma to najmniejszy sens. Tak samo jest z przedmiotami. Najpewniejszą metodą jest łączenie wszystkiego ze wszystkim. W końcu powinniśmy na coś trafić. Wiem, że tak wyglądają przygodówki, ale na dłuższą metę rozwiązania te prowadzą tylko do zmęczenia i frustracji. Gdy zaś pomożemy sobie poradnikiem znalezionym gdzieś w Internecie stwierdzamy „no na to to bym nigdy nie wpadł!”.

Akcja w Tony Tough 2: A Rake’s Progress rozgrywa się w ciągu jednego dnia. Ten podzielony zaś został na kilka części. Po wykonaniu kilku czynności (oczywiście prawie nie wiadomo co konkretnie należy uczynić) naszym oczom ukazuje się filmik obrazujący wydarzenia mające miejsce wcześniej. Zmienia się pora dnia i stajemy przed nowym zadaniem. Przyznać muszę, że mnogość łamigłówek srodze mnie zawiodła. Oprócz łączenia przypadkowych przedmiotów w całej grze znajdziemy tylko jedno zadanie wymagające logicznego myślenia (przestawić dwa gwoździe tak, aby z pięciu kwadratów powstały cztery). Poza tym nic: żadnych zamków do otwarcia, szyfrów do rozkodowania. Jednym słowem – ubogo.

Samych zagadek i czynności do wykonania także nie jest zbyt wiele. Oczywiście jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko te przynoszące skutek. Gdy dodamy jednak do tego mnogość nieudanych, wcześniejszych prób, okaże się, że rozgrywka jest całkiem długa. Miasteczko Washington jest bardzo puste pod względem napotykanych postaci, lecz bogate w miejsca komentarzy Tony’ego. Jeżeli więc lubicie zaglądać we wszystkie zakamarki, ten tytuł da wam sporo radości i uśmiechu. Jeżeli jednak cenicie ciekawą i, co ważniejsze, długą fabułę możecie się srodze zawieść. Zabawne dialogi nie są wszak wszystkim czego potrzebuje dobra przygodówka.

Tony Tough 2 A Rakes Progress 175523,2


Oprawa w Tony Tough 2 nie jest najwyższych lotów. Widać, że gra ma swoje lata. W przeciwieństwie do pierwszej części tutaj wszystko dzieje się w trójwymiarze. Modele postaci (o ile się wyświetlają, vide problem wyłożony na wstępie) są poprawne. Tekstury otoczenia również nic ponadto. Ot, klasyczne stany średnie. Muzyka trzyma równy poziom całości. Nie przeszkadza, ale i nie zapada w pamięć. To wszystko co można o niej powiedzieć. Na pochwałę zasługują za to polscy aktorzy użyczający głosów postaciom. Chociaż skrzeczący głos Tony’ego na początku trochę do postaci nie pasuje, po chwili można się przyzwyczaić. Wszak każdy dzieciak tak gada;). W instrukcji natomiast znajdziemy kilka zabawnych tekstów i żartów. Polonizację więc należy zaliczyć grze na plus.

Cenę natomiast już nie. 80 złotych za grę, która ma na karku dwa lata, to trochę dużo. Co nie zmienia faktu, że Tony Tough 2: A Rake’s Progress jest przygodówką dość średnią. Z jednej strony mamy humor podkreślony dobrą polonizacją oraz masę zakamarków do odkrycia. Z drugiej zaś mało logicznych zagadek i leciwą już oprawę. Wszystko zależy więc od potrzeb gracza, który grę ma zamiar kupić. Fani przygodówek i tak pewnie będą zadowoleni;).

Metryczka
Grafika 65%
Muzyka 65%
Trudność 65%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots humor
dots polonizacja
dots spora swoboda zwiedzania lokacji (dla niektórych)
MINUSY
dots mało zagadek logicznych
dots zbyt duża swoboda (dla innych)
dots mało sprecyzowane zadania
Wymagania systemowe
Pentium III 1 GHz, 256 MB RAM, karta grafiki 64MB, 2GB HDD, Windows Me/2000/XP.Tigikamil
E-mail autora: tigikamil(at)sztab.com
Autor: Tigikamil


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow