Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

The Walking Dead: The Telltale Series - A New Frontier

The Walking Dead: The Telltale Series - A New Frontier

Informacje o grze

dots Nazwa gry: The Walking Dead: The Telltale Series - A New Frontier
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Telltale Games
dots Dystrybutor: brak
dots Cena: 22,99 €
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
The Walking Dead: The Telltale Series - A New Frontier


Muszę przyznać, iż popularność marki The Walking Dead jest dla mnie dość zaskakująca. Może wynika to z faktu, że nigdy nie przepadałem zbyt mocno za horrorami, jak i samego konceptu bycia przerażonym, ale twórcy z Telltale Games choćby przy okazji The Wolf Among Us dowiedli, iż nawet baśniowe koncepcje można przedstawić w sposób dojrzały, a jednocześnie całkiem atrakcyjny. Niemniej jednak stało się – część trzecia (nie licząc „połówek”) zawitała na ekrany komputerów, konsol i tabletów.

Zwornikiem całego cyklu jest Clementine, ponownie nieco starsza, wkraczająca już niemal dosłownie w dorosłość. To już w żadnym razie nie jest strachliwa dziewczynka, ale też obecnie nie pełna młodzieńczych nadziei wisuska tuż przed nastoletniością. Cechuje ją nie tylko bunt właściwy dla procesu dojrzewania, lecz także pewien cynizm i fatalizm, związany z pełnym uświadomieniem sobie kruchości nie tylko własnej osoby, ale i całego świata, na którym jej zależy.

The Walking Dead The Telltale Series   A New Frontier 184523,1
Nasi ulubieńcy wciąż liczni, acz po diecie odchudzającej


Fabuła koncentruje się na jej osobie jednak w mniejszym stopniu, niż miało to miejsce w przypadku Sezonu 2, niejednokrotnie znika ona bowiem z planu na dłuższy okres. Głównym bohaterem jest bowiem zupełnie nowa postać – niejaki Javi Garcia – który opiekuje się rodziną swego zaginionego brata i przez kilka lat osiąga na tym polu większe sukcesy, niż choćby wcześniej taki Kelly.

Jak to miało miejsce już przy okazji poprzedniej odsłony, głównym zagrożeniem dla egzystencji jego oraz bliskich nie są zombie – działający w sposób wysoce schematyczny i niewyrafinowany, a przy tym cechujący się oczywistymi intencjami – lecz inni ludzie, przy czym niestety zbyt często się okazuje, że dominuje selekcja negatywna. I tak naprawdę interakcje z „bliźnimi” stanowią esencję rozgrywki, różnorakie elementy zręcznościowe zostały właściwie odsunięte na bardzo daleki plan.

Niestety, wszystko to jest stosunkowo mało odkrywcze na tle poprzednich odsłon, nie pomaga w tym nawet wplecenie wątku miłosnego. Ładunek emocjonalny towarzyszący poszczególnym zdarzeniom nie jest aż tak mocny jak w przypadku losów Lee, a i poczucie straty tak dojmujące. Przy czym trzeba twórcom zaliczyć na plus ich nieco mniejszy sadyzm, niźli to miało miejsce poprzednio.

The Walking Dead The Telltale Series   A New Frontier 184523,2
Zostawcie umarłym grzebanie ich um...eee, może akurat nie w tej sytuacji


Sezon 3 to trochę odgrzewany kotlet, który już dość znacznie stracił na świeżości. Przykładem może być choćby nieodmiennie ogromna ilość zombiaków, mimo że większość z nich już dawno winna wymrzeć z głodu (co powinno być logiczne choćby na tle losów Lee i chłopca zamkniętego na strychu) – ich wychudzenie to tylko pretekst. Przykłady zresztą można mnożyć.

The Walking Dead: The Telltale Series - A New Frontier to przykład sprawności twórców, ich warsztatowej rzetelności i zwykłego talentu, aczkolwiek niczego więcej. Gracz ma zbyt dojmujące poczucie, iż produkcji tej brak jakiegokolwiek głębszego sensu ponad czysto marketingowy. Bynajmniej nie chodzi o nowalijki techniczne etc. – osobiście uważam, że takowe wcale nie są konieczne, a niejednokrotnie wywołują one efekt odwrotny od zamierzonego – lecz autentyczne zainteresowanie gracza. Historia opowiedziana w Sezonie 3 zaś takową nie jest.

Metryczka
Grafika 75%
Muzyka 80%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots spokojna
dots fabuła momentami potrafi pobudzić
dots muzyka
MINUSY
dots odgrzewany kotlet do przesytu
dots brak emocjonalnego kopa
Wymagania systemowe
lntel Core 2 Duo 2.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450 lub lepsza, Windows 7 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow