Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

The Shattering

The Shattering

Informacje o grze

dots Nazwa gry: The Shattering
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: SuperSexySoftware
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 75%
The Shattering


Stając się społeczeństwem coraz zamożniejszym, wyzbywającym się różnorakich kulturowych czy społecznych ograniczeń bardziej kojarzących się z nawet nie przeszłością, co „średniowieczem”, ku swemu zaskoczeniu coraz częściej stykamy się ze zjawiskami osób nawet nie smutnych, co zrozpaczonych, jakże nieprzystających do powszechnych klisz. A może sami zaczynamy się do tej grupy, jak chociażby główny bohater The Shattering?

Jesteśmy bowiem osobą poddaną terapii jednoznacznie psychiatrycznej, niemal od początku wiemy, że mamy za sobą poważny kryzys, dla którego przezwyciężenia podstawowe znaczenie ma jednak nade wszystko jego same uświadomienie sobie. I jakkolwiek już niemal od samego początku domyślamy się jego istoty, nie mniej ważkie będzie dostrzeżenie szczegółów, a właściwie ich wzajemnych powiązań widocznych dopiero z perspektywy lat.

The Shattering 093402,1
Sielsko, anielsko - słowem: krótko


Początkowo jednak odczuwamy głównie frustrację – i to raczej niezamierzoną przez twórców. Rzeczona pozycja cechuje się daleko posuniętą nieintuicyjnością, dość często niełatwo jest się domyślić jaki konkretnie pomysł w danym momencie przyświecał autorom. W konsekwencji czasami konieczne jest przeszukiwanie obrazu piksel po pikselu, czasami musimy zapomnieć o logice i zacząć postępować wbrew niej (np. krążenie wokół tej samej osi w przeciwnych kierunkach może nas doprowadzić w odmienne miejsca), momentami zaś po prostu poczekać.

W konsekwencji by bardziej zagłębić się we właściwą fabułę pozwoliłem sobie na dwukrotne podejście do tytułu (przy czym przy drugim razie irytowały mnie pewne „dłużyzny”, brak mechanik umożliwiających chociażby „przeklikanie” poznanych wcześniej monologów), nie jestem jednak przekonany, by równie wyrozumiali byli inni gracze, zwłaszcza że wymowa całości jest – jak by nie patrzeć – dość smutna.

The Shattering 093402,2
Nazywam się Guybrush Treepwood i chcę zostać piratem!


Paradoksalnie niekoniecznie negatywnie wpływa to na samą immersję, dość łatwo jest bowiem zrozumieć udrękę naszego protagonisty (jak też irytację wobec boleśnie przemądrzałego terapeuty). Gra ta bowiem nie jest klasyczną przygodówką lecz raczej tzw. symulatorem chodzenia, tymczasem wykreowanie takowego podatnego na „utknięcia” to dość niemałe osiągnięcie, jakkolwiek niekoniecznie napawające dumą…

The Shattering jest utrzymane w bardzo specyficznej oprawie. Wbrew pozorom od czasu do czasu uświadczymy pewnych kolorów, stanowią one jednak element równie rzadki co radość w życiu naszego wirtualnego alter ego. Różnorakie kompozycje bieli i czerni doskonale synchronizują z naszym nastrojem – a właściwie go współtworzą. Szkoda tylko, że tytuł ten jest pozbawiony niemal zupełnie jakiejkolwiek ścieżki muzycznej, w związku z czym dość dziwaczną jawi mi się sugestia autorów co do użytkowania słuchawek podczas rozgrywki.

The Shattering 093402,3
Nie!


Omawiany tytuł jest dość niebanalny, acz zarazem dość nieprzyjemnie hermetyczny. Nie sposób pozbyć się wrażenia, że wkładając trud w rzetelne przedstawienie niełatwej opowieści nieco po macoszemu potraktowano mechanikę rzeczonej produkcji, zaniedbano tzw. grywalność. W konsekwencji The Shattering to bardziej doznanie niźli gra, acz nie każdego odbiorcy.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/the_shattering

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 70%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots temat
dots niebanalna oprawa
MINUSY
dots „co poeta miał na myśli”
dots cena jak na długość rozgrywki
Wymagania systemowe
Intel Core i5-4690 3.5 GHz / AMD FX-8300 3.3 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1660 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza, 8 GB HDD, Windows 10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow