Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

The Dame Was Loaded

The Dame Was Loaded

Informacje o grze

dots Nazwa gry: The Dame Was Loaded
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Beam Software
dots Cena: 20,39 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 55%
The Dame Was Loaded


Gracze urodzeni w latach 90. minionego wieku bądź później nie bardzo są w stanie sobie wyobrazić skali rewolucji, jaką było pojawienie się nowego rodzaju nośnika danych w postaci płyty CD (przeskok na DVD nie był już tak znaczący). Światy gier się rozrosły, w produkcjach tych zaczęły się pojawiać prawdziwie filmowe cut-scenki etc. Na tej fali entuzjazmu pojawił się nawet nowy gatunek gier, współcześnie już niemal zapomniany, w postaci „filmowych” przygodówek, by wskazać chociażby na serię Phantasmagoria. Jedną z reprezentantek tej mody była produkcja The Dame Was Loaded.

Rzeczona pozycja stanowi wariację na temat stylistyki noir, niby wiecznie żywej, lecz w istocie już od dawna niepraktykowanej. Wcielamy się, a jakże, w prywatnego detektywa ubierającego się w stylu sprzed (ponad) pół wieku, nawet dostrzegając na wieszaku jego płaszcz cały czas towarzyszy nam wrażenie, iż porusza się on w prochowcu.

The Dame Was Loaded 193405,1
Jedne niewiasty kipią atrakcyjnością...


Szczerze mówiąc już pierwsze minuty sprawiają wrażenie, że dana gra stanowi w istocie pastisz. Nasze wirtualne alter ego, z perspektywy którego oczu dane nam jest obserwować świat, rzecz jasna wyraża się głębokim głosem, jego współpracownik śpi z nogami założonymi na biurko, rzecz jasna tłumiąc światło kapeluszem, naszymi zleceniodawczyniami są zaś atrakcyjne kobiety, których potencjalna bądź manifestowana niewinność koresponduje tylko z drapieżnym seksapilem. Niestety, twórcy nie poważają się na mrugnięcie okiem, co sprawia wrażenie, że jednak cała ta konwencja jest jak najbardziej na serio, co prowadzi do pewnego zażenowania i wybuchu śmiechu. Cóż, niewątpliwie współcześnie już się gier nie zwykło tworzyć w ten sposób.

Nie do końca poręczny jest również interfejs, a właściwie szwankuje jego intuicyjność. Gdy się już rozgryzie co i jak można go przezwyciężyć, trudno jednak wyrobić w sobie odruchy, kolidujące z latami uwarunkowywania w innych wirtualnych środowiskach.

The Dame Was Loaded 193405,2
...podczas gdy urok innych białogłowych wymaga koneserskiego wyczucia...


Sama gra jest dość prosta, z uwagi tak na dość częste bazowanie na stereotypach, co i liniowość, uniemożliwiającą zablokowanie się. Ot, w chwilach paniki warto pamiętać o odwiecznym panaceum w postaci „spróbowania wszystkiego na wszystkim” i voilà, fabuła posuwa się do przodu. Z perspektywy czasu szkoda tylko, iż brak opcji podświetlenia aktywnych punktów, co niestety czasami zmusza gracza do zapomnianego już współcześnie (i dobrze!) przeszukiwania piksela za pikselem.

Oprawa wizualna TDWL z oczywistych względów współcześnie nie zachwyca. Niby filmiki jako takie nie powinny się zestarzeć, lecz nie sposób nie dostrzec ich niskiej rozdzielczości, współcześnie mszczącej się pikselami o wielkości wręcz palca. Nieco lepiej z oczywistych względów przedstawia się kwestia muzyki, która – konwencjonalnie, a jakże – utrzymana jest w tonacji jazzowej.

The Dame Was Loaded 193406,3
...ale akcja nieodmiennie wre


The Dame Was Loaded to fragment historii, choć niezbyt wielki. Nawet w czasach jej pierwotnej premiery nie był to tytuł epokowy czy nawet cieszący się większą popularnością. Obecnie można go traktować bądź w kategoriach ciekawostki, bądź też zadośćuczynienia retrostalgicznej tęsknocie, choćby po takiej partyjce w L.A.Noire.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/the_dame_was_loaded

Metryczka
Grafika 35%
Muzyka 55%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
55%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat dawnych lat
dots potrafi zrelaksować
dots przyzwoity dubbing
MINUSY
dots nieładnie się zestarzała
dots niezamierzenie komiczna
Wymagania systemowe
Procesor 1,8 GHz, 512 MB RAM, 1 GB HDD, Windows 7/8/10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow