Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

The Complex

The Complex

Informacje o grze

dots Nazwa gry: The Complex
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Wales Interactive
dots Cena: 46,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
The Complex


FMV było i pozostaje niszowym gatunkiem, niby wciąż obecnym, ale raczących stosownymi premierami w najlepszym razie w odstępach miesięcznych. Nie da się ukryć, iż poniekąd wynika to z potencjalnie wysokich kosztów produkcji, przy założeniu oczywiście dostatecznie wysokiej jakości efektu końcowego. Można odnieść jednak wrażenie, iż studio Wales Interactive zaczęło się specjalizować w tym gatunku, racząc graczy kolejną pozycją, o tytule The Complex.

The Complex 113253,1
Wygląd profesjonalny...


No właśnie, aby na pewno to gra? W przypadku rzeczonej pozycji śmiało można się zastanawiać, czy aby nie można jej określić mianem filmu interaktywnego, albowiem zdecydowana większość dokonywanych wyborów nie ma tak naprawdę realnego znaczenia i cały czas prowadzi nas do tożsamych węzłów. Oczywiście z reguły jest to przywara niemal wszystkich produkcji właściwych dla gatunku FMV – co tu kryć, znacząco minimalizuje ona koszty – ale chociażby w przypadku takiego Late Shift kilkukrotnie uświadczaliśmy nieco innych wydarzeń. Tymczasem w przypadku The Complex właściwie mamy do czynienia z dwoma (i pół) różnymi zakończeniami i dopiero w ciągu dosłownie pięciu ostatnich minut dochodzi do rzeczywistego rozwidlenia.

Skoro już przy tym jestem, to warto podkreślić, iż autorzy nieco usprawnili proces kompleksowego (nomen omen) rozpoznania ich dzieła – tym razem bowiem użytkownicy mają możliwość przewinięcia scen, które mieli okazję zobaczyć wcześniej. Niby drobna rzecz, niby narażająca na zarzut zaprezentowania nagości cesarza (tak naprawdę pozwala to osiągnąć pozostałe zakończenia znacznie, znacznie szybciej), ale uważam to za ewidentny krok we właściwym kierunku i model właściwego postępowania.

The Complex 113254,2
...znacznie mniej profesjonalny


Cala historia jest dość zajmująca, scenariusz jest zręcznie napisany, umiejętnie balansując pomiędzy wartką akcją a nieco ją spowalniającymi dialogami, dodającymi jednak całości stosownego smaku i współtworzącymi nastrój. I jakkolwiek nie jest to oscarowa historia, to jednak trudno ją uznać za bzdurną czy też wolną od rzeczywistych dylematów.

Niewątpliwie atutem produkcji jest oprawa – jakość obrazu jest więcej niż satysfakcjonująca, choć twórcom niestety przydarzyło się przemieszanie efektów specjalnych wysokiej jakości z dość tandetną scenografią. Trudno również sformułować poważniejsze zarzuty pod adresem gry aktorskiej, może niektóre trzecioplanowe postaci nie są specjalnie przekonujące, lecz te, które goszczą na ekranach przez co najmniej kilka minut bez cienia skrępowania swój występ w The Complex będą mogły wpisywać w portfolio rozsyłane do innych producentów.

The Complex 113254,3
...i nie aż tak profesjonalny, jak rodak działający jako 007


The Complex to pozycja, która nie godzi się ze swoim niszowym przeznaczeniem. Pomimo jego dość oczywistych ograniczeń to już pozycja ze wszech miar profesjonalna, sygnalizująca gotowość – oraz niewątpliwie chęć – autorów do wprowadzenia gatunku na salony wirtualnej roz(g)rywki.

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 75%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots dość odmienne zakończenia
dots niektóre efekty specjalne są naprawdę godne
dots aktorstwo
MINUSY
dots niezbyt satysfakcjonująca liczba zakończeń i odnóg opowieści
dots miejscami razi budżetowością
dots uwaga na dość zaawansowaną medyczną angielszczyznę
Wymagania systemowe
Intel Core i5 / AMD A6 2.4 Ghz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB Radeon R9 M295X lub lepsza, 11 GB HDD, Windows 10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow