Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

The Bunker

The Bunker

Informacje o grze

dots Nazwa gry: The Bunker
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Wales Interactive
dots Dystrybutor: brak
dots Cena: 19,99 €
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 65%
The Bunker


Gdy FMV wracają do łask! Niedawno dane mi było recenzować Contradiction: Spot The Liar!, zaś w ubiegłym roku oszałamiający sukces odniosło Her Story. W dobie zaś dysków blue-ray, jak też dysków twardych o pojemnościach liczonych w terabajtach techniczne ograniczenia przestały stanowić jakąkolwiek sensowną barierę. Czy za ogromem tych możliwości pójdzie jednak jakość? I jak na tym tle wygląda The Bunker?

Historia rysuje się fascynująco i właściwie zdziwienie musi budzić fakt, że danego wątku nie próbował dotychczas wykorzystać jakiś większy deweloper. Akcja rozgrywa się w (nieznacznie) alternatywnej rzeczywistości, w której Zimna Wojna przerodziła się w nuklearnie gorącą. Nasze losy skupiają się wokół dość ciapowatego mieszkańca schronu przeciwatomowego, urodzonego zresztą pod spadającymi bombami. Obecnie ma on trzeci krzyżyk na karku i pozostaje ostatnim żywym mieszkańcem tego specyficznego habitatu. Ale aby na pewno?

Gra świetnie oddaje rutynę i jej nieznośność życia na tak ograniczonej przestrzeni i przy tak limitowanych środkach jakiejkolwiek ekspresji. Mimo to jednak pojawienie się czynnika dezorganizującego nie jest postrzegane jako odświeżające, lecz wzbudzające przerażenie. Czy zasadne?

The Bunker 084724,1
Nic się nie dzieje...


W trakcie rozgrywki graczowi dane będzie śledzić trzech bohaterów (przy czym jednego z nich w trakcie dzieciństwa oraz dorosłości), rólki pozostałych aktorów mają charakter prawdziwie trzecioplanowy. Niestety, poziom artystyczny jest różny, największe zarzuty można postawić wobec odtwórcy głównej postaci, który zanadto przerysował swoje alter ego. W konsekwencji momentami miast budzić grozę wywołuje on rozbawienie, gracz zaś się z nim utożsamiać zaczyna się nań wściekać.

Gra nie jest wymagająca intelektualnie, daleko jej do złożoności tworów mystopodobnych czy co bardziej znanych klasyków reprezentujących sobą gatunek przygodówek point'n'click. Nie jest to jednak element przeszkadzający, jakkolwiek bowiem absurdalnie to zabrzmi, graczowi towarzyszy uczucie swobody, pomimo przemieszczania się na bardzo ograniczonym obszarze.

Produkcję wzbogacają dodatkowo różnorakie elementy poboczne, bez większego znaczenia dla fabuły (bądź w ogóle z nią niepowiązane), odnajdywanie których pozwala jednak czasami lepiej zrozumieć zdarzenia i czerpać większą satysfakcję z rozgrywki.

The Bunker 084724,2
Skoro nic się nie dzieje, to skąd ta krew?


The Bunker ma atrakcyjną oprawę wizualną, jakość nagrań, pracy kamerzysty i montażu jest więcej niż zadowalająca. Również scenografia jest okazała, całość stwarza wrażenie komplementarności, udatnie łączy sterylność oraz starzyznę. Szkoda tylko, że ścieżka muzyczna komp-let-nie nie zapada w pamięć…

Niestety rozczarowujące jest samo zakończenie jako takie, niezależnie od dokonanego na samym końcu wyboru. Twórcom zabrakło wyobraźni na pobawienie się emocjami gracza czy zrodzenia weń pragnienia zagrania w sequel. I zapewne z tej też przyczyny takowy nie powstanie.

The Bunker stwarza wrażenie tęsknoty za estetycznym odtworzeniem życia szeregowego mieszkańca schronu rodem z serii Fallout czy enklawy dla wybrańców w cyklu Wasteland. Cel ten udało się osiągnąć połowicznie. Wydanie pieniędzy na recenzowaną pozycję nie będzie ich zupełną stratą, lecz nie nasyci pierwotnego pragnienia.

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 50%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klaustrofobiczny klimat
dots ujęcia
dots gra aktorska niektórych odtwórców
MINUSY
dots gra aktorska niektórych odtwórców
dots zbędne elementy zręcznościowe
dots bugi wymuszające ponowne uruchomienie gry
dots niesatysfakcjonujące zakończenie
Wymagania systemowe
Intel Quad Core, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750/Radeon HD 7850 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 7/8.1 (64-bit)Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow