Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Telling Lies

Telling Lies

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Telling Lies
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Sam Barlow
dots Dystrybutor: brak
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 85%
Telling Lies


Zwykło się mówić, iż kłamstwo jest cechą wybitnie ludzką, a zdolność do niego odróżnia nas od pozostałej części przyrody, jakoby zawsze szczerej. Sformułowanie to zawsze mnie dziwiło zważywszy na szeroko praktykowaną przez światy fauny i flory zjawiska mimikry czy wabienia (bądź odstraszania), choćby poprzez naśladownictwo, jeśli zaś kłamstwo ograniczyć do mowy, to nie sposób nie zauważyć, iż próbka robi się skromniejsza zważywszy na fakt, iż w kontekście mało którego gatunku w ogóle można rozważać dysponowanie tą umiejętnością. Niemniej jednak zjawisko to pozostaje w istocie fascynujące, zaś na swój sposób całą grę poświęcił im Sam Barlow.

Twórca Her Story w istocie postanowił powtórzyć swój wcześniejszy koncept, i to momentami wręcz służalczo – tytułem przykładu w pierwszej z rzeczonych pozycji niejako ubocznie umożliwił on zabawę w „grę w grze”, nie inaczej też ma miejsce w Telling Lies, gdzie użytkownik również może się zmierzyć z typowym pasjansem – acz z pewną jedną, niedostrzegalną pierwotnie, wymowną różnicą…

Telling Lies 095930,1
Sex sells


Esencja rozgrywki jednak sprowadza się wciąż do tego samego – oglądaniu kolejnych (celowo) niskojakościowych nagrań wideo w celu wychwytywania słów kluczowych i odblokowania przy ich pomocy kolejnych filmików, i tak dalej, i tym podobne. Osoby oczekujące wartkiej akcji czy zróżnicowanej mechaniki rozgrywki mogą więc doznać szoku, a następnie daleko posuniętego zniechęcenia, ba, nawet pogardy obcując z tym tytułem.

Idea całości polega bowiem na tym, że obcowanie z tym tytułem w istocie wymaga tak naprawdę uważnego śledzenia poszczególnych nagrań i prób zrekonstruowania całości. Użytkownik zaczyna żywić sympatię bądź antypatię wobec określonych osób, wyrabiać sobie takie czy inne przekonanie – i nagle jest wręcz zmuszony dokonać całkowitej reorientacji uświadamiając sobie, że dwa dotychczasowe fakty zakładane przez niego jako niezbite w istocie nie mogły zaistnieć w jednym kosmosie – co oznacza, że ktoś dopuścił się kłamstwa.

Telling Lies 095930,2
Łączenie obowiązków z przyjemnością


Teoretycznie przez daną grę można „przeklikać się” przez kilka minut – i nie jest to żadna hiperbola. Równie dobrze jednak można by sformułować opinię pod kątem szekspirowskiego „Hamleta” czytając streszczenie początku i końca, nie usłyszawszy jednak słynnego „być albo nie być”. Sam Barlow z wielkim talentem prowadzi narrację, ale użytkownik musi być zainteresowany jej poznaniem.

Tu wręcz nietypowo wypada jednak wspomnieć o lokalizacji, która ma charakter kinowy. O ile tłumaczenia nie budzą zastrzeżeń, to jednak zastrzeżenia budzi fakt, że w ramach własnych poszukiwań gracz musi się posługiwać polskimi wyrazami. Z jednej strony trudno nie docenić tu pracy wykonanej przy tej okazji, zwłaszcza w sytuacji braku głębokiej znajomości angielszczyzny, z drugiej jednak na uwadze należy mieć specyfikę polszczyzny (deklinacja…), jak też pewne zaburzenie opowieści, albowiem polskie słowa-klucze potrafią doprowadzić do odmiennych rezultatów. Jak się zdaje, nie było tutaj dobrego rozwiązania, polski wydawca (wraz z twórcami) więc zdecydował się na najlepsze – zlokalizował mechanikę rozgrywki, ale zarazem pozostawił możliwość swobodnego przełączania się między wersjami językowymi.

Telling Lies 095931,3
Grr, ta brodawka...


Atutem gry jest oprawa audiowizualna, mimo że gracz ma do czynienia z quasi-komputerowym pulpitem stylizowanym na Windows 3.1, jakość filmików przypomina zaś czasy VHS. Rzecz jednak w tym, że tak miało być i w praktyce doskonale służy do immersji. Co więcej, niewątpliwą zaletą jest poziom gry aktorskiej odtwórców głównych ról – można się w nich zakochać, można ich znienawidzić…

Telling Lies to produkcja bardzo specyficzna, acz dowodząca niewątpliwego talentu Sama Barlowa i żywotności gier wideo, prawdziwa wisienka na torcie podgatunku przygodówek FMV. Pozostaje tylko zawołać – więcej!

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/telling_lies

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 50%
Grywalność 85%


Ocena końcowa
85%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots niebanalność
dots scenariusz
dots gra aktorska
MINUSY
dots czasami problematyczna mechanika
dots mimo wszystko cena
Wymagania systemowe
Dual Core 2.0 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza, 1 GB HDD, Windows 7/8/10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow