Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Syberia: The World Before

Syberia: The World Before

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Syberia: The World Before
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Microids
dots Cena: 142,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 75%
Syberia: The World Before


Seria gier poświęconych losom Kate Walker zaczęła wychowywać kolejne pokolenie – osiągnęła ona już swą pełnoletniość, zaś jej spiritus movens – Benoît Sokal – odszedł do wieczności. Wielu fanów mogło zresztą się obawiać, że wraz ze śmiercią Belga i dalekimi od zadowolenia komentarzami po premierze „trójki” również i sam cykl czeka kres, tak się jednak nie stało.

Osoby zaznajomione z poprzednimi odsłonami niemal natychmiast zauważą, że najnowszy reprezentant serii pozbawiony jest cyferki w tytule, a za to został wzbogacony o podtytuł, co może wywołać podejrzenie, iż nie mają do czynienia z klasycznym sequelem, lecz raczej jakimś spin-offem czy – nie daj Boże – rebootem. Nic jednak z tych rzeczy, gra kontynuuje dotychczasową opowieść, a jej główni bohaterowie nie ulegli zmianie.

Syberia The World Before 092531,1
Jeśli to widzisz, czas zacząć od nowa...


No, może nie do końca jest to ta sama historia, autorzy bowiem widać przyjęli, że motyw Hansa Voralberga i jego podróży ku syberyjskiej tajemnicy uległ wyczerpaniu, w konsekwencji czego swą przygodę niby rozpoczynamy gdzieś w obozie pracy przymusowej w tajdze (a właściwie pod nią), lecz niemal natychmiast ją porzucamy i wracamy do europejskiego matecznika. Jest to swego rodzaju odwrócenie całej dotychczasowej konwencji fabularnej (może i stąd zmiana podejścia do tytulatury?), lecz szczerze mówiąc dotychczasowa historia nigdy nie była specjalnie porywająca, znacznie ciekawszy był towarzyszący jej klimat. Niemniej jednak szkoda, że twórcy „zawrócili” akurat teraz, gdy w ślad za sukami Jukoli mogli już zupełnie popuścić wodze wyobraźni.

Nie oznacza to bynajmniej, że graczom przyjdzie eksplorować znaną im codzienność. Po pierwsze bowiem, tym razem akcja rozgrywa się w dwóch planach czasowych, każdy z nich zaś eksplorujemy inną postacią (choć nijak nie wpływa to na specyfikę rozgrywki). Po drugie zaś, uniwersum Syberii jest jednak alternatywnym wobec tego nam znanym – mamy do czynienia z innymi krajami (np. Osterthal) czy nacjami (Vegheranie) czy wydarzeniami, w oczywisty sposób jednak kojarzącymi się ze znaną nam historią.

Syberia The World Before 092531,2
Zagraj to jeszcze raz...


Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzedniczek, gra jest zorientowana nade wszystko na emocje, jak też wzbudzanie zachwytu poszczególnymi ujęciami, tyleż z uwagi na ich malowniczość, co niezwykłość scen, nade wszystko epatujących retrosteampunkowymi mechanizmami. Niejednokrotnie cechują się one komiksowym przerysowaniem i brakiem logiki, tak jednak było już od czasów „jedynki” i TWB nie próbuje udawać jakiejkolwiek odstępstwa.

Po szeregu rozwiązań widać, że autorzy starali się nieco wsłuchać w utyskiwania fanów wobec trzeciej odsłony (np. w zakresie sterowania), acz niestety nie we wszystkie. Ponownie można było się zetknąć z bugami kwalifikującymi się do miana „wielbłądów” (nawet uniemożliwiającymi pchnięcie akcji naprzód i zmuszającymi gracza do ponownego rozpoczęcia rozgrywki – tak, od samego początku, nie samego zrestartowania aplikacji czy komputera), a o zgrzytanie zębów przyprawia „przegadanie” całości, jak też niemożność „przeklinania” dialogów czy pominięcia scenek przerywnikowych. Przyznaję, iż nie pamiętam, jak to było wcześniej, w przypadku jednak „czwórki” odniosłem wrażenie „małej ilości gry w grze”.

Syberia The World Before 092531,3
Oskar jak zawsze uroczy


Od zawsze atutem serii była jej oprawa, tak graficzna, jak i muzyka, i w tym przypadku można mówić o godnej poklasku niezmienności. Gra potrafi przykuć oko, skłaniając samego użytkownika do zaniechania pośpiechu, a nazwisko kompozytora ścieżki muzycznej wszystkim fanom wirtualnej rozrywki winno być dobrze znane – i bynajmniej nie zostaje ono zszargane w przypadku najnowszego dzieła Microids.

Syberia: The World Before to kontynuatorka godna poprzednich odsłon serii, tak pod względem atutów, jak i wad przyprawiających choćby o irytację (z pewnym zaskoczeniem stwierdzić należy, iż metryczkę poprzedniczki w tym zakresie można w dużej mierze skopiować). Wciąż jednak posiada on uwodzicielski potencjał, a Benoît Sokal może spoczywać w spokoju.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/pl/game/syberia_the_world_before

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 85%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots nastrojowy klimat
dots nieco bardziej zróżnicowana mechanika rozgrywki
dots potrafi przyciągnąć oko
dots muzyka Inona Zura
dots pełna lokalizacja
MINUSY
dots przegadana
dots gameplayowe koszmarki
dots niezbyt wygodny autosave
dots praca kamery wciąż do poprawy
dots bugi jakby betatesty nie istniały
Wymagania systemowe
Intel Core i7-8700 16 GB RAM karta grafiki 8 GB GeForce RTX 2070 / Radeon RX 6600 XT lub lepsza 22 GB SSD Windows 10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow