Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Stasis

Stasis

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Stasis
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: The Brotherhood Games
dots Dystrybutor: Techland
dots Cena: 94,90 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 75%
Stasis


Na ostatnie trzy stulecia przypada niezwykła kariera nie tak oczywistego wszak w dziejach ludzkości prądu ideologicznego wiary w tzw. postęp, przekonanie, iż obecny stan rzeczy bynajmniej nie jest najdoskonalszym z możliwych, ale zarazem może on ulec modyfikacji ku poziomowi bardziej zaawansowanemu, satysfakcjonującemu. Nurt ten odniósł niebywały sukces, choć niejednokrotnie zdarzyło mu się zboczyć w taką czy inną ślepą uliczkę – by wskazać chociażby na darwinizm społeczny, nazistowską eugenikę itp. itd. Ludzie nauki urośli do rangi współczesnych herosów – lecz zgodnie z pewną odwieczną prawidłowością to i spośród nich zwykli wywodzić się superłotrowie. Oto Stasis.

Stasis 093010,1
Aż się prosi o żart o niezłej imprezie...


Akcja rzeczonej gry rozgrywa się w przyszłości, w bliżej nieokreślonym regionie kosmosu. Z jednej strony nie jest ona dla współczesnego gracza kompletnie obca – dość wskazać na powszechne posługiwanie się kalendarzem juliańskim/gregoriańskim czy obecność alfabetu łacińskiego – z drugiej jednak już na pierwszy rzut oka niespecjalnie przyjazna.

Nasze wirtualne alter ego wybudza się bowiem z tytułowej stazy, czyli stanu uśpienia. Szybko odkrywa on ku swemu strachowi, że miał w tym niemało szczęścia, bowiem innych podobnych współpasażerów kosmicznej podróży spotkał – lub wciąż spotyka – znacznie, znacznie gorszy los. I właśnie ta świadomość popycha go do działania, albowiem w międzygwiezdną drogę wyruszył on razem z (stereotypowo domniemując) żoną oraz córką, rusza więc on na ich poszukiwanie – oraz ratunek.

Stasis 093010,2
Dedukuję, Watsonie, iż to nie kobieta


Stasis nie jest grą dla osób o delikatnych żołądkach, jakkolwiek produkcja ta nie epatuje skrajnie szczegółowymi obrazami masakr, wynaturzeń bądź innych aberracji. Pozycja ta niewątpliwie znacznie, znacznie więcej czerpie z konwencji horroru (jakkolwiek miejscami można dopatrzyć się pewnych elementów komicznych), nade wszystko jednak budując scenografię dla nastroju, który użytkownik musi wykreować we własnej głowie.

Zastanowienia jednak wymaga, czy w kreowaniu grozy autorzy aby sami nie popadli w groteskowość. Niektóre sceny są tak straszne, że aż „straszne”, budząc raczej rozbawienie niźli strach. Można tu wskazać chociażby na wielość form samobójstw, których może dokonać nasza postać – abstrahując od faktu ekscentryczności samego tego rozwiązania, same animacje tego rodzaju zachowań ocierają się kilkukrotnie o farsę.

Stasis 093010,3
Lekarzu, ulecz się sam!


Mechanika rzeczonego tytułu nie jest specjalnie skomplikowana – nasza rola sprowadza się głównie do penetracji pomieszczeń (przy czym nigdy nie jest nam jednocześnie dostępnych zbyt wiele z nich) oraz inicjowanie interakcji pomiędzy poszczególnymi elementami, z reguły dość rzadkich. Od czasu do czasu zmierzymy się również z taką czy inną klasyczną łamigłówką, ich liczba jest jednak dość skromna.

Atutem gry jest oprawa audiowizualna, choć niejako składają się na nią dwie warstwy – jedna wprost atakująca zmysły, druga zaś znacznie subtelniej skrywająca się w tle. Przykładem może być muzyka, której obecność niemal się ignoruje wobec pojawiających się co chwilę krzyków, dźwięków przepięć i wrażej obecności gdzieś w tle, wystarczy jednak odwrócić głowę od monitora, by nagle odkryć, że mamy do czynienia z dość często zmieniającymi się utworami, wcale atrakcyjnymi.

Stasis 093010,4
Od razu znać entomologa!


Stasis to pozycja niebanalna, nie tylko z uwagi na przyjęcie nietypowej dla gatunku izometrycznej perspektywy (w istocie sprawdzającej się w praktyce). Jakkolwiek główna oś fabularna jest dość już wyeksploatowana, to i tak autorom udało się tu i ówdzie skłonić gracza do pewnej zadumy, sądzę zaś, iż miłośnicy konwencji dark sci-fi będą więcej, niż usatysfakcjonowani. Ale i nie tylko oni.

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 85%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots udane wykorzystanie rzutu izometrycznego
dots kreacja świata
dots klimat
dots oprawa
MINUSY
dots nieco przedramatyzowane
dots momentami zbyt groteskowe
dots niezbyt porywająca fabuła
Wymagania systemowe
Dual Core 2.6 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 405/ Radeon HD 5400 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows Vista(SP2)/7(SP1)/8Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow