Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Solstice

Solstice

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Solstice
dots Gatunek: powieść wizualna
dots Producent: MoaCube
dots Cena: 49,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
Solstice


Cinders było niebanalną opowieścią, lecz mimo wszystko przyjęcie powszechnie znanej konwencji w pewnym stopniu limitowało twórców, stanowiło tamę dla ich oryginalności. Zarazem niewątpliwy sukces artystyczny tej produkcji (a miejmy nadzieję, iż również finansowy) skłaniał do kontynuacji pracy. W konsekwencji powstało Solstice.

Akcja produkcji jest utrzymana w swoistej konwencji stanowiącej fuzję science fiction i powieści spod znaku miecza i szpady – zamieszkiwany przez naszych bohaterów świat jest skuty lodem, przetrwanie w nim zaś jest możliwe tylko z uwagi na pokrycie jego niewielkiego wycinka kopułą zapewniającą wewnątrz utrzymanie lewantyńskiego klimatu. W tych jakże przyjaznych warunkach zaś musimy się uporać z iście kryminalną intrygą.

Solstice 064202,1
Dwójka głównych bohaterów, czyli precz z dominacją białych mężczyzn!


W odróżnieniu od pierwszej produkcji MoaCube fabułę eksplorujemy z perspektywy dwóch różnych postaci, męskiej i żeńskiej, idących na przekór patriarchalnym przyzwyczajeniom Zachodu. Co ciekawe, niekoniecznie muszą one ze sobą współdziałać, przeciwnie, gracz może nawet im nakazać wzajemne okłamywanie się.

W przypadku Solstice podejmowane decyzje mają niebagatelne znaczenie, mogą prowadzić – i prowadzą – bowiem do często zupełnie odmiennych zakończeń, warto więc rozważyć, czy mniej czy bardziej komiczne zachowanie aby na pewno jest pożądane w dłuższej perspektywie. Gra ta jest zaś produkcją dla dorosłych, zagrożenia są bowiem realne, jest to bowiem opowieść dla osób dojrzałych, choć bez epatowania zbędną erotyką tudzież przemocą właściwych dla wielu produkcji „vn-podobnych”.

Niestety, podobnie jak w przypadku poprzedniczki dialogi są zbyt obszerne, trochę w stylu właściwym dla brazylijskich telenowel. Wynika to częściowo z ograniczeń mechaniki, lecz nie może to w całości tłumaczyć felerów stylu, znane są mi bowiem powieści graficzne, które pochłaniając nawet dwukrotność czasu wymaganego dla uporania się z Solstice nie usypiają ani przez moment.

Solstice 064202,2
Nie, to nie jest TAKA powieść wizualna


Jakkolwiek nie stanowi to esencji recenzowanej pozycji, to niewątpliwie jej wielkim atutem jest oprawa audiowizualna – doprawdy jest na czym zawiesić oko, jak też – nawet jeszcze bardziej – w co się wsłuchać. Trochę irytujące były tylko dla mnie nowalijki mechaniki, czyli różnorakie rozbłyski czy dzwonki, które faktycznie nieco dynamizowały opowieść, lecz zarazem tworzyły dysonans z niezwykłą subtelnością ogółu.

Solstice to udana produkcja, dowodząca niezbicie, iż „Polak potrafi”. Jeśli tylko nie odczuwa się awersji wobec mieszania konwencji, to gra ta nawet potrafi zachwycić, pomimo swych pomniejszych i niepojedynczych wad.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/solstice

Metryczka
Grafika 95%
Muzyka 90%
Grywalność 75%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots świat Kopuły
dots fabuła
dots zdatność do ponownego podejścia
dots oprawa
MINUSY
dots przegadane dialogi
dots brak możliwości przewinięcia nowych rozmów
dots elementy zaburzające narrację
Wymagania systemowe
200 MB HDD i sprawny komputerPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow