Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Simulacra 2

Simulacra 2

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Simulacra 2
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Kaigan Games
dots Cena: 24,59 PLN
dots Recenzent: „tenshi_chan”
dots Ocena: 80%
Simulacra 2


Ostatnio można zaobserwować tendencję do powstawania większej ilości gier FMV - czyli Full Motion Video. Filmy te były tworzone od dawna i dzięki odtwarzaniu scenek z pliku, braku konieczności renderowania grafiki na bieżąco, zawsze gry FMV wyglądały lepiej niż inne. Obciążenie dla karty graficznej jest bowiem niemal żadne, a jakość naprawdę szałowa. Nigdy jednak nie cieszyły się one zbyt dużą popularnością, głównie dlatego pozostawały za bardzo filmem, a za mało grą. Gracz nie miał zbytnio wpływu na fabułę, nie miał też możliwości wejść w interakcję ze światem przedstawionym. Dzisiejsze możliwości techniczne jednak dają możliwość zarówno na odtwarzanie filmików w wysokiej rozdzielczości, jak i stworzenie dodatkowych grafik w grze, które nie będą zbytnio jakością odbiegać od filmików, a mogą nam dać możliwość ingerowania w fabułę. Tak właśnie powstała Simulacra 1 i 2.

Simulacra 2 073239,1


W „jedynkę” co prawda nie miałam przyjemności grać, ale fabularnie gry nie łączą się ze sobą. Tutaj jedynie wspomniane zostaje, że coś podobnego zdarzyło się już wcześniej. Całość natomiast polega na symulowaniu pracy detektywa i dość szybko zostajemy wciągnięci w dość niekonwencjonalne śledztwo. Sprawa śmierci Mayi zostaje dość szybko zamknięta przez policję, a za powód jej śmierci podano zawał serca. Nasz szef jednak jest detektywem otwartym na wydarzenia paranormalne i zamierza do końca wyjaśnić tą sprawę. A zainteresowała go ze względu dziwnych blizn na twarzy Mayi, tworzących niecodzienny wzór. Powstały one pośmiertnie, a mimo to nie ma o nich żadnej wzmianki w policyjnym raporcie. Nasz detektyw więc postanawia ukraść główny dowód w tej sprawie - telefon zmarłej - i jako osoba starsza, niemająca zbytnio styczności z nowoczesnymi urządzeniami przekazuje go nam, abyśmy w nim trochę pogrzebali i odzyskali usunięte dane.

Cała więc gra w zasadzie rozgrywa się podczas naszej interakcji ze smartfonem Mayi. Mamy wgląd w jej osobiste pliki, wiadomości, oraz dostęp do portali społecznościowych, z których nagminnie korzystała. Możemy też rozmawiać z jej przyjaciółmi i używając specjalnego programu odzyskiwać wykasowane wcześniej pliki. Cały też czas pozostajemy w kontakcie z naszym szefem, który daje nam kolejne wskazówki na co zwrócić uwagę. Symulacja jest dość realistycznie przeprowadzona, bowiem widzimy wiele nagrań, wiele stworzonych na potrzeby profili społecznościowych, a rozmawiając z ludźmi możemy dostać zarówno wiadomość, jak i nagranie dźwiękowe. Oczywiście nie mamy tu do czynienia z zaawansowaną sztuczną inteligencją, więc rozmowy są nieco oskryptowane, a my możemy jedynie wybrać jedną spośród dostępnych opcji, jednak jak przeprowadzimy rozmowy z przyjaciółmi Mayi, takie wypracujemy sobie zakończenie tej historii.

Simulacra 2 073239,2


Gra oczywiście nie jest pozbawiona wad. Największą były zbyt rzadkie zapisy stanu gry. Co prawda nie są to „soulsy”, gdzie ginie się co chwila i modli o checkpoint, jednakże gierka jest nieco monotonna i ciężko ją przejść za jednym posiedzeniem. Natomiast nie można zapisać stanu gry ręcznie, więc po powrocie do rozgrywki mocno cofałam się w czasie i musiałam wielokrotnie powtarzać zrobione już zadania.

Brakowało mi też muzyki, soundtracku, czegokolwiek co będzie leciało w tle w trakcie mojego surfowania po Internecie. Maya co prawda miała zapisane jakieś ulubione piosenki w telefonie, ale na początku dostajemy tylko jedną, która dość szybko się nudzi, a nim odblokujemy resztę to niestety trochę minie, więc większość czasu przeglądamy portale podobne do twittera i instagrama w całkowitej ciszy. Nie jestem też fanem rozwinięcia tajemniczej fabuły, która zaczyna się intrygująco, a ma bardzo rozczarowujące, nieprawdopodobne wyjaśnienie.

Simulacra 2 073239,3


Jest to moje subiektywne uczucie, bo od każdego horroru oczekuję jednak czegoś więcej i denerwuje mnie małostkowość nastolatek, aczkolwiek nadal jest to porządna, dość tania produkcja zapewniająca kilka godzin zabawy.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/simulacra_2

Metryczka
Grafika 90%
Muzyka 65%
Grywalność 75%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots nielinearność
dots cena
MINUSY
dots niesatysfakcjonujący system zapisu
dots niezbyt porywające udźwiękowienie
Wymagania systemowe
Intel Core i5 / AMD Ryzen 5, 8 GB RAM, karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza, 16 GB HDD, Windows 10 64-bit„tenshi_chan”
E-mail autora: mononoke.yos(at)gmail.com
Autor: tenshi_chan


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow