Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Sherlock Holmes: The Devil's Daughter

Sherlock Holmes: The Devil's Daughter

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Sherlock Holmes: The Devil's Daughter
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Frogwares
dots Dystrybutor: APN Promise
dots Cena: 180,09 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
Sherlock Holmes: The Devil's Daughter


Arthur Conan Doyle, gdyby dożył czasów współczesnych, byłby niesamowicie bogatym człowiekiem. Postać Sherlocka Holmesa stała się jedną z ikon popkultury, w naturalny sposób wywołując skojarzenia z późnowiktoriańską Anglią i Londynem. Zarazem co i rusz doczekuje się ona kolejnych reinterpretacji, jedną z nich zaś możemy zaobserwować przy okazji Córki Diabła.

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że nie miałem do czynienia z poprzednimi odsłonami serii, nie jestem więc zdolny do formułowania osądów porównawczych. Zaryzykuję jednak tezę, że dotyczyć to będzie większości użytkowników przedmiotowego programu i z takiego właśnie założenia wyszli sami twórcy.

Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter pozwala nam się wcielić w najsłynniejszego detektywa wszech czasów (jakkolwiek niejako Hercules Poirot mógłby się poczuć dotknięty tym sformułowaniem), który cierpi dosłownie i przenośnie z powodu bezczynności. Jak nietrudno się jednak domyślić, ta ustanie w już po pierwszych minutach rozgrywki, naszym zadaniem będzie rozwikłanie zniknięcia ojca ulicznego wisusa, a następnie szeregu dalszych spraw.

Sherlock Holmes The Devils Daughter 100027,1
Piękno brzydoty


Na rozgrywkę składa się szereg elementów – eksploracja prowadzona z wykorzystaniem perspektywy trzeciej osoby, gromadzenie spostrzeżeń oraz (w znacznie mniejszym stopniu, niejako wbrew kanonom gatunku) przedmiotów, prowadzenie rozmów, jak też umiejętność powiązania określonych wątków. Z reguły jeśli utkniemy, to będzie oznaczało, że trzeba zacząć od innej strony, choć backtracking nam nie grozi.

Od czasu do czasu przyjdzie nam się zmierzyć również z jakąś łamigłówką, lecz o stopniu trudności – a właściwie prostoty – nieporównywalnym z żadnym Mystem czy inną tuzą gatunku. Poniekąd można to nawet rozpatrywać w kategoriach zalety tej pozycji, wszak Holmes słynął zwłaszcza z umiejętności dedukcji a nie kryptologicznego geniuszu.

Niestety – nigdy bowiem nie byłem entuzjastą tego rodzaju rozwiązań w grach przygodowych – niejednokrotnie uświadczymy elementów zręcznościowych. Niektóre z nich są zresztą bardzo wdzięczne, jak choćby wtedy, gdy wcielając się w ulicznika Wigginsa (nie tylko Sherlockiem przyjdzie nam pokierować) będziemy śledzili podejrzanego, co będzie od nas wymagało przeskakiwania płotów czy nawet chodzenia po dachach. Niestety, inne wyzwania będą frustrujące oraz podważać realizm produkcji, np. gdy uciekając po lesie będziemy gromadzili ilość postrzałów właściwą dla manekina z poligonu.

Sherlock Holmes The Devils Daughter 100027,2
Holmes to niekoniecznie flegmatyk z fajką


Skomplementować z kolei należy dialogi snute przez postacie. Widać po nich, że scenarzyści dysponują wcale bogatym słownikiem, który byłby do zaakceptowania przez twórcę samej postaci, jakkolwiek momentami zdają się one być na siłę komiczne – któż z nas jednak nie zna tego rodzaju „żartownisiów za wszelką cenę” w prawdziwym życiu?

Produkcja jest utrzymana we wdzięcznej oprawie audiowizualną. Szczególnie korzystne wrażenie czyniły na mnie londyńskie uliczki i zaułki, pozwalające – złudnie – poczuć swobodę, jak też namiastkę podróży w czasie. Nie są to bynajmniej tak sterylne zakątki jak w przypadku przygód Adama Venture’a – na bruku mogą leżeć i pijacy – ale tym lepiej dla realizmu tej produkcji.

Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter to dość przyjemna odskocznia na góra kilkanaście godzin. Gracz może utwierdzić się w przekonaniu o swoim geniuszu, nie dostrzegając jednak, że tak naprawdę jest prowadzony przez autorów za rączkę, a gra „przechodzi się sama”. To mało wymagające wyzwanie, lecz można nie dostrzec tego faktu z uwagi na bardzo klimatyczną oprawę graficzną.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/sherlock_holmes_the_devils_daughter

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 70%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots gracz ma uczucie udziału w prawdziwej przygodzie
dots klimat wiktoriańskiego Londynu
dots decyzje niełatwe i mające wpływ na rozgrywkę
MINUSY
dots zbędność szeregu elementów zręcznościowych
dots krótka
dots przechodzi się sama
Wymagania systemowe
Intel Core i3 3.6 GHz/AMD FX 4.2 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460/Radeon HD 7790 lub lepsza, 20 GB HDD, Windows 7/8.1/10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow