Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Scarlet Nexus

Scarlet Nexus

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Scarlet Nexus
dots Gatunek: cRPG
dots Producent: Bandai Namco Entertainment
dots Cena: 199 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
Scarlet Nexus


Gracze – w tym nade wszystko my, recenzenci – lubią znakowanie etykietkami, epatowanie najróżniejszymi zbitkami (fps, rts, rtw) czy nowomodnymi neologizmami (metroidvania, roguelite, battle royale), całkiem chętnie wyróżniając w ramach danego typu dalsze podrodzaje i rodziny. Jednym z takowych określeń jest „jRPG”, pod którym to skrótowcem kryje się „japońska gra fabularna (w odtwarzanie ról)” – czy tak naprawdę jednak tłumaczy on cokolwiek? Dobrym punktem wyjścia dla tych rozważań jest Scarlet Nexus.

Scarlet Nexus 135812,1
Dla każdego coś miłego


Akcja gry rozgrywa się niby na Ziemi, jednakże w istocie dalece odmiennej od tej nam znanej, bo wypełnionej różnymi wynaturzeniami Innymi, do walki z którymi stają specjalne jednostki esperów, czyli ludzi wyposażonych w parapsychiczne moce pozwalające im dokonywać wyładowań elektrycznych, stawać się niewidzialnymi (bądź takowe istoty wykrywać), teleportować się itp. itd. – mamy więc do czynienia z klasycznym „rolplejowym instrumentarium”, częściej przyjmującym postać „zwykłej” magii, choć faktycznie u Japończyków daje się dostrzec bardziej „naukowe” nastawienie. Podsumowując – mamy do czynienia z istnym miszmaszem znanej nam rzeczywistości (bądź wyobrażeń o takowej) z odrobiną sci-fi, wszystko to zaś przyprawione egzotyką i solidnie wymieszane – tak, w istocie takie właśnie są nieraz skojarzenia z „jRPG”.

Fabuła stanowi istotny element omawianej pozycji, w żadnym razie nie stanowi ona kwiatka do kożucha czy istnego listka figowego, jak ma to miejsce w przypadku rozlicznych aRPG (ha! kolejny akronim!) – użytkownik musi się przygotować na bardzo liczne i dość czasochłonne przerywniki, z reguły mające postać komiksowej przebitki kolejnych statycznych ujęć z towarzyszeniem dubbingowanych kwestii, czasami zaś animowanych cutscenek generowanych na silniku gry. Powiedziałbym nawet, iż są one zbyt długie i przegadane, czasami tylko recenzencki obowiązek powstrzymywał mnie przed skorzystaniem z opcji pominięcia (w istocie takowa jest), choć już nie przyspieszenia kolejnych wypowiedzi (to również jest możliwe). Żebym został dobrze zrozumiany - Planescape: Torment zalicza się do moich absolutnie ukochanych gier i znacznie go przedkładam chociażby nad serię Icewind Dale (którą również cenię), na piedestale zwykłem również umieszczać interplayowskie Fallouty czy Arcanum od Troiki, nie lękam się więc bynajmniej bloków tekstu przyjmujących postać istnych cegieł. Sęk w tym, że w przypadku wymienionych pozycji mam wpływ na kierunek rozmów, które mogą przyjąć najróżniejszy obrót, tymczasem w przypadku dzieła Bandai Namco jest się zupełnie biernym odbiorcą kolejnych kwestii, co potrafi okazać się dość nużące.

Scarlet Nexus 135812,2
Wbrew pozorom wszystko jest jasne i czytelne


Nie to jednak, by gracz pozostawał zupełnie obojętny chociażby wobec losów swych towarzyszy, relacje z nimi może bowiem rozbudowywać przez wręczanie im kolejnych prezentów, co skutkuje nie tylko odblokowaniem kolejnych talentów, lecz również pogłębieniem ich sylwetek, uczłowieczeniu, proszę Papcia Chmiela. Japończycy są w tym dobrzy i tutaj również nie zawodzą.

Jeśli idzie o samą mechanikę rozgrywki, to rzeczony tytuł stanowi klasyczny przykład wspomnianych action RPG-ów, czyli tytułów nastawionych na toczenie kolejnych i kolejnych walk, wymagających tyleż sprawnego korzystania z umiejętności postaci oraz jej towarzyszy, jak również nieustannego opijania się kolejnymi i kolejnymi miksturami. Od razu też zaznaczę, iż gra wręcz woła o pada, szybkość i refleks mają bowiem w jej przypadku niebagatelne znaczenie.

Scarlet Nexus 135813,3
Ukłon w stronę dwuwymiarowej tradycji


Nie sposób jednak poprzestać na jednym akapicie – trzeba bowiem podkreślić maestrię, z jaką autorzy wpletli nadnaturalne moce poszczególnych postaci, kombosy nasuwające skojarzenia z bijatykami (choć bardzo luźne, nie należy popadać tu w przesadę). Przyznaję szczerze, iż Scarlet Nexus okazał się dla mnie pod tym względem bardzo odświeżającym doświadczeniem, zaznaczę również, w czasie zabawy tyleż istotne są zręczne palce, co i pomyślunek towarzyszący rozpoznaniu słabości przeciwników i ich umiejętnym wyzyskaniu.

Jak przystało na bynajmniej nie niskobudżetowe dzieło z Kraju Kwitnącej Wiśni, nie mogło zabraknąć spektakularnej oprawy, choć przed muzykę zdecydowanie tutaj wysuwa się na pierwszy plan grafika. Animacje są bardzo płynne, poszczególne lokacje zaś mienią się wszelkimi kolorami tęczy, nawet jeśli jest to plac budowy czy porzucone metro.

Scarlet Nexus 135813,4
Rex, nie regina


Scarlet Nexus to „japończyk” do szpiku kości, lecz również i „japończyk”, co się zowie! Jest to jednak produkcja autorów, którzy śmiało opuszczają zastane koleiny i ochoczo eksperymentują tak z formą, jak i treścią – co szczególnie łatwo dostrzec zestawiając ten tytuł z odświeżonym „klasykiem” w postaci Nier: Replicant. Żeby tylko autorzy mieli ciekawszy pomysł na zagospodarowanie drugiej sterowalnej postaci niż tryb Nowej Gry Plus…

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 75%
Grywalność 80%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots rozbudowana mechanika walki
dots fabuła zdecydowanie ma znaczenie
dots oprawa, zwłaszcza wizualna
dots technicznie właściwie perfekcyjna
MINUSY
dots boleśnie liniowa rozgrywka
dots przegadana
Wymagania systemowe
Intel Core i7-6600U 2.6 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz 8 GB RAM karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290X lub lepsza 50 GB HDD Windows 10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow