Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Runescape

Runescape

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Runescape
dots Gatunek: MMORPG
dots WWW: http://www.runescape.com/
dots Producent: Jagex Ltd.
dots Dystrybutor: Jagex Ltd.
dots Cena: darmowa
Runescape


Gatunek gier sieciowych przez ostatnie kilka lat uległ tak ogromnym zmianom, że część starych wyjadaczy z pewnością do dzisiaj nie może się odnaleźć. Tyczy się to szczególnie graczy MMORPG, którzy do dzisiaj pamiętają takie szlagiery jak legendarna Ultima Online czy równie kultowe Anarchy Online. Cieszy fakt, że mimo wylewu nowych gier z gatunku, gdzie cała rozgrywka polega na bezsensownym mordowaniu kolejnych hord potworów, gry typu Sandbox MMO w dalszym ciągu mają swoją rzeszę fanów. Niestety, wymienione przeze mnie tytuły pochłaniają tak wiele czasu, że nie wszyscy mogą sobie na tą przyjemność pozwolić. Na całe szczęście, gdzieś tam wśród tych znanych i lubianych przez wielu tytułów ukrywa się przeglądarkowy Runescape, gra z wieloletnim stażem, która zaczynała jeszcze w ubiegłym wieku jako MUD. W chwili obecnej jest jedną z najpopularniejszych i w dalszym ciągu najprężniej rozwijających się marek na rynku.

Sandbox MMO to rodzaj gry MMORPG, w którym dużą uwagę skupia się na tworzeniu lore, czyli klimatu gry. Wszystkie trzy wymienione we wstępie tytuły to przedstawiciele tego właśnie gatunku. Co je odróżnia od innych? Przede wszystkim rozgrywka. Nasze możliwości zabłyśnięcia na serwerach nie ograniczają się jedynie do mordowania hord wrogów. Możemy obrać jedną z wielu specjalności, albo parać się kilkoma naraz. I tak oto gracze zostają farmerami, alchemikami, crafterami (bohaterami tworzącymi wartościowe przedmioty), drwalami, kowalami, etc. Wszystko to napędza nie tylko rynek, ale też niesamowity klimat gry i przede wszystkim sprawia, że tytuł nie nudzi się po zdobyciu pierwszych kilku poziomów.

O ile w ogóle w wypadku opisywanego Runescape'a o zwykłych poziomach można mówić. System rozwoju postaci opiera się bowiem nie na ilości uderzeń mieczem na sekundę. Każdy gracz posiada własną listę umiejętności, a każda z nich ma swój własny poziom, który podnosić możemy wykonując odpowiednie czynności. I tak oto możemy podnosić swoje statystyki poprzez ścinanie drzewa, wykopywanie surowców, wyrabianie run, a także mniej lub bardziej skomplikowanych przedmiotów. Oczywiście istnieje tu tak zwany combat level, obliczany ze średniej czterech tzw. umiejętności bojowych, ale – jak się okazuje – nie on jest tutaj wyznacznikiem hierarchii.

Runescape 202740,1


Największym atutem produkcji studia Jagex jest fakt, że praktycznie każdy przedmiot w grze wykorzystywany jest do kilku, tudzież kilkunastu czynności. Wpływa to na stopień skomplikowania rozgrywki, dlatego też nowi odkrywcy będą musieli poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z całym interfejsem gry. Na całe szczęście autorzy przygotowali przystępny, fabularny samouczek, który przeprowadzi gracza przez podstawy i zapozna z systemem. Po jego ukończeniu nasz avatar trafia bezpośrednio do Lumbridge – pierwszego miasta świata głównego. Wystarczy się rozglądnąć dookoła aby stwierdzić, że tętni ono życiem. Gracze rozmawiają między Sobą, handlują, proponują pomoc, a także czyhają na siebie wzajemnie. Część robi sobie przerwę odpoczywając na dziedzińcu zamku, a część biega, załatwiając swoje sprawy. Naprawdę na nudę narzekać nie można.

Runescape 202740,2


Oczywiście pierwsze miasto to tylko zalążek tego, co nas czeka. Wystarczy otworzyć mapę świata by pojąć, jak ogromny skrawek ziemi oddali nam twórcy. Oczywiście to co ukaże się naszym oczom to rzecz jasna nie wszystko, warto do tego doliczyć kilkadziesiąt podziemi sporego rozmiaru, z czego przynajmniej połowa z nich jest kilkupoziomowa. Zanim jednak zejdziemy pod ziemię, warto zwiedzić powierzchnię, na którą składają się wielkie lasy, tereny piaszczyste, smocze legowiska, lodowe wyspy czy bagna, zwane inaczej dziczą. Dzicz (ang. Wilderness) jest wyjątkowym miejscem w grze, gdzie panuje tak zwane otwarte PvP, co znaczy mniej więcej tyle, że każdy może zaatakować każdego. Warto jednak nadmienić, że istnieją również specjalne serwery PvP, gdzie otwarta walka obowiązuje wszędzie.
| 1 | 2 | następna >>


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow