Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Rainswept

Rainswept

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Rainswept
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Frostwood Interactive
dots Cena: 43,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 50%
Rainswept


Od zarania dziejów niewątpliwie do końca świata jednym z najbardziej nośnych motywów czy to literatury, czy to filmu bądź innych dyscyplin sztuki będzie zbrodnia. I nim przejdziemy do kary często konieczne będzie ustalenie sprawcy, którego identyfikacja niejednokrotnie będzie wymagała poznania motywu oraz modus operandi. Ot, i przepis na klasyczną grę przygodową, jaką jest Rainswept.

Wcielamy się w klasycznego gliniarza-detektywa, stanowiącego swego rodzaju połączenie Brudnego Harry’ego i Ricka Deckarda, acz o uroku Dale’a Coopera z pierwszych odcinków słynnego serialu Davida Lyncha. Przybywamy do typowego anglosaskiego miasteczka, w którym zwłoki ze śladami nienaturalnej śmierci stanowią sensację dekady.

Rainswept 091537,1
Wnioskowanie zdaje się być bez zarzutu


Szybko się jednak okazuje, że wcale nie jesteśmy takim typowym policjantem po prostu wykonującym swoją pracę, przeciwnie, zmagamy się z własnymi demonami i przeszłością, zastanawiając się, czy cokolwiek wiąże nas z aktualnym zajęciem – i w obawie przed koszmarami popadamy w uzależnienie od kofeiny (interwencji autokorekty edytora tekstowego brak).

Zgodnie z trendami ostatnich lat to warstwa psychologiczna prezentowanych wydarzeń jest dla twórców najbardziej istotna, nie mamy co liczyć na spektakularne wydarzenia czy bogactwo akcji, nie czekają nas również złożone kryminologiczne konstrukcje właściwe chociażby dla dzieł Agathy Christie – samo zakończenie wydaje się dość miałkie, jakkolwiek psychologicznie bardziej prawdopodobne od zwieńczeń zdecydowanej większości kryminałów.

Rainswept 091538,2
Przygodówka bez kościoła się nie liczy


Gra też nie porywa rozgrywką. Nie uświadczymy w niej szalonych interakcji wymagających użycia gumowej kaczki w celu pozyskania klucza, ale też mniej absurdalnych wyzwań. Tak naprawdę jest to gra, która „przechodzi się sama”, pozostawiając użytkownikowi znacznie mniejszą swobodę niż w typowych symulatorach chodzenia.

Oprawa omawianego tytułu jest dość specyficzna. Nie jest ona typowo kreskówkowa, animacja postaci jest bowiem bardzo skromna, tak naprawdę pod tym względem bliżej jej typowym powieściom wizualnym niźli klasycznym point’n’clickom.

Rainswept 091538,3
Jakby ktoś szukał pomysłu na tapetę


Rainswept to pozycja nie tworzona wedle sztampy, żaden produkcyjniak bądź demonstracja możliwości zespołu deweloperskiego, której jednak brakuje autentycznych „przypraw” czyniących ją autentycznie wciągającą bądź intrygującą. Może nie jest to danie z budki z żywnością sąsiadującej z prowincjonalnym dworcem, lecz co najwyżej kanapka z domowego śniadania.

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 70%
Grywalność 40%


Ocena końcowa
50%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat pierwszych odcinków „Miasteczka Twin Peaks”
dots niebanalna oprawa
MINUSY
dots zero wyzwania
dots rozczarowujące (w swym realizmie) zakończenie
Wymagania systemowe
Dual Core 1.7 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza, 1.1 GB HDD, Windows 7Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow