Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Outer Wilds

Outer Wilds

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Outer Wilds
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Mobius Digital
dots Cena: 89,00 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 75%
Outer Wilds


Nie jest wielkim odkryciem stwierdzenie inżyniera Mamonia, iż największą popularnością cieszy się to, co już znane, a które jakkolwiek pierwotnie odnosiło się do piosenek, to znajduje również w pełni przełożenie na rynek gier – wystarczy popatrzyć na wyniki finansowe sportowych serii od Electronic Arts czy liczbę tytułów opatrzonych marką Call of Duty tudzież The Sims. Na szczęście wielkość rynku – stająca już w szranki z tym właściwym dla kin – sprawia, iż wciąż marginesy dla tzw. produktów niszowych są bardzo szerokie, owocując co i rusz zupełnie świeżym doznaniem, by wskazać chociażby na Outer Wilds.

Po pierwszej godzinie zabawy miałem wciąż problem ze zdefiniowaniem tego tytułu, jego zaszufladkowaniem. Z jednej strony niby to przygodówka, wymagająca koncentracji na fabule oraz odwiedzania nowych lokacji, z drugiej jednak nie uświadczymy w niej typowego dla gatunku „kolekcjonerstwa” ani „mystopodobnych” łamigłówek, przez długi czas tak naprawdę nawet do końca nie wiemy co chcemy zrobić i dlaczego. Z drugiej co chwila musimy przedsięwziąć nowe rodzaje aktywności, nasuwające skojarzenia z przedstawicielami najróżniejszych gatunków – a to (nie aż tak łatwym) kierowania pojazdami z poszanowaniem zasad newtonowskiej mechaniki, a to niemal parkourowskiego skakania. Jako dość konserwatywny zwolennik przygodówkowych wzorów byłem skłonny się zniechęcić…

Outer Wilds 161000,1
Prawie jak w trzecim tomie o uczłowieczaniu pewnego szympansa


…problem w tym, iż gra ta jest nie tyle niebanalna, co prawdziwie czarująca, że naprawdę trudno się od niej uwolnić. Spore znaczenie ma tu sposób konstrukcji narracji, wymagający odwiedzania kolejnych i kolejnych planetek, nasuwających (w zakresie konceptu, bo nie treści) skojarzenia z „Małym Księciem”. Każda z nich jest unikalna, większość zaś skrywa takie czy inne sekrety, pozwalające znacznie lepiej zrozumieć opowieść o minionym świecie. Jest to o tyle symptomatyczne, że w istocie odwiedziny na przeważającej części z nich dla dotarcia do zakończenia są zbędne.

Jakby tego było mało można odnieść wrażenie, iż cały ten świat żyje. Nie chodzi tylko o podleganie przezeń intuicyjnym prawom fizyki (np. w zakresie cyklu dobowego i radości towarzyszącej przemieszczaniu się terminusa), ale również fakt, że kolejne i kolejne odwiedziny w minionych lokacjach mogą skutkować nowymi interakcjami. Uczyniono to jednak na tyle wdzięcznie, że ani przez moment nie chciałem narzekać na backtracking cechujący dany tytuł.

Outer Wilds 161001,2
Prawie jak w Myście


Podkreślenia wymaga jednak fakt, że główny urok tej pozycji kryje się w sposobie kształtowania nastroju, zdolności tytułu wpływu na emocje oraz uczucia użytkownika. Jakkolwiek nieobce nam będzie uczucie satysfakcji towarzyszące uporaniu się z takim bądź innym wyzwaniem, to nie ona stanowiła wartość w oczach twórców. Szkoda jednak, że dokonało się to z uszczerbkiem dla głównego wątku, gdyby bowiem ortodoksyjnie skupić się tylko na nim, to zabierze on nam raptem pół godziny…

Niewątpliwym atutem gry jest jej oprawa, i to pomimo, że początkowo sprawia ona wrażenie datującej się na okres sprzed co najmniej kilku lat. Estetyka całości – tak poszczególnych lokacji, jak i warstwy muzycznej z wizualną – współgra ze sobą, dając trudno uchwytny efekt synergii.

Outer Wilds 161001,3
Koszmar nieugiętych Galów


Outer Wilds to coś więcej niż symulator chodzenia, ale w większym stopniu niż gra jest to doznanie, co jest tyleż zaletą, co i wadą. Jest to produkcja dość eklektyczna i specyficzna, stworzona jednak z niewątpliwym smakiem.

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 85%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat
dots bogactwo szczegółów składających się na spójność świata
dots oprawa audiowizualna
MINUSY
dots nieintuicyjna
dots mało porywający gameplay
Wymagania systemowe
Intel Core i5-8400 2.8 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz 8 GB RAM karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 580 lub lepsza 8 GB HDD Windows 10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow