Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Minecraft: Dungeons

Minecraft: Dungeons

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Minecraft: Dungeons
dots Gatunek: action RPG
dots Producent: Mojang Studios
dots Cena: 92,49 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
Minecraft: Dungeons


Minecraft podbił serca – i portfele – milionów graczy na całym świecie, nic więc dziwnego, iż ową skromną początkowo marką nie mniej lokalnego zespołu ze Szwecji zainteresował się sam wielki Microsoft, dostrzegając w nim koło zamachowe dla kolejnych i kolejnych projektów. Najpierw więc zaczęły się pojawiać produkcje licencjonowane – jak chociażby przygodówki od Telltale Games – obecnie zaś przyszedł czas na modne skądinąd w ostatnich czasach własne spin-offy. Pierwszym jest Minecraft: Dungeons.

Produkcja ta to ni mniej ni więcej hack&slash, w którym od razu odnajdzie się każdy miłośnik Diablo czy innego Torchlighta, standardowo bowiem sama rozgrywka o częściowo zręcznościowym charakterze sprowadza się do przedzierania przez kolejne i kolejne hordy niemilców, a jakkolwiek szybkie klikanie nie jest zawsze konieczne i wystarczające, to jednak stanowi jeden z podstawowych elementów zabawy.

Minecraft Dungeons 145651,1
Jeden na trzech - przeciwnicy nie mają szans!


Zgodnie z kanonami gatunku na samym początku musimy dokonać wyboru przedstawiciela jednej z czterech klas, predystynowanych do mniej lub bardziej bezpośredniego starcia. Autorzy tutaj bynajmniej prochu nie wymyślili. Podkreślić jednak należy fakt, że sensowna rozgrywka wymaga jednak tak operowania w bezpośrednim kontakcie, jak też rażenia na dystans, choć w różnych proporcjach.

Pewne zdziwienie budzi jednak następnie fakt, iż jakkolwiek mamy do czynienia z klasyczną mechaniką gromadzenia punktów doświadczenia i awansowania na kolejne poziomy, to możemy zapomnieć o rozwijaniu takich czy innych współczynników – np. ukształtowania silnej łuczniczki czy cechującego się iście gimnastyczną zręcznością „tanka”; pierwotny wybór ma więc wbrew pozorom dość istotne znaczenie, jakkolwiek w każdej chwili możemy zdecydować się na zmianę klasy, jednakże czasami będzie to jednoznaczne z koniecznością podjęcia z udziałem jej przedstawiciela wcześniejszych etapów w celu stosownego jej rozwinięcia.

Minecraft Dungeons 145651,2
Prawie jak pierwsze Diablo


Fabularnie gra nie oferuje zbyt wiele – uczciwie trzeba powiedzieć, że jest po prostu miałka. Jasne, po hack&slashach nigdy nie oczekiwałem historii właściwej dla pierwszego Tormenta czy innych Falloutów, niemniej jednak nawet ja na niskie standardy gatunku linia fabularna w rzeczonej produkcji ma charakter pozoracyjny.

Atutem gry jest konstrukcja poziomów, każdy z nich bowiem nie tylko wygląda inaczej, ale wymaga częstokroć zupełnie odmiennego podejścia. Nie da się ukryć, że czasami wręcz prosi się ona o rozgrywkę w co-opie – do którego jest w pełni przystosowana – jednak jest jak najbardziej do pokonania dla samotnych wilków. Szkoda jednak, że liczba tych map jest skromna, a ich rzekomo losowe generowanie jest… mało losowe.

Minecraft Dungeons 145652,3
Jeden na trzech - wspominałem...


Minecraft: Dungeons jest utrzymany w oprawie typowej dla kanciastego pierwowzoru, acz o dziwo w tym szaleństwie jest metoda, całość potrafi ucieszyć oczy (a w trochę mniejszym stopniu również i uszy), tak pod względem kolorystyki, jak i animacji oraz odgłosów wroga i otoczenia.

„Rolplejowy” spin-off Minecrafta jest pozycją dostarczającą wiele uciechy, cechującą się wprost szokującą prostotą konstrukcji… która raczy gracza zakończeniem nieoczekiwanie wcześnie. Początkowo byłem przekonany, że mam do czynienia z cutscenką stanowiącą przejście do kolejnego aktu, tymczasem film ten okazał się outrem. Nie sposób nie pozbyć się wrażenia, iż model biznesowy tej produkcji jest nastawiony nade wszystko na dodatki DLC, całość zaś na tle tytanów gatunku sprawia raczej wrażenie wersji demonstracyjnej.

Metryczka
Grafika 55%
Muzyka 65%
Grywalność 80%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots przeraźliwie intuicyjna
dots zróżnicowanie planszy
dots idealne tempo rozgrywki
dots zachęca do kooperacji, ale szanuje również samotniczych graczy
MINUSY
dots bardzo krótka
dots mało ambitna fabuła - nawet jak na standardy gatunku
dots mało urozmaicona, dość liniowa konstrukcja map
dots nie oferuje niczego sensownego wyjadaczom
Wymagania systemowe
Intel Core i5 2.8 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza, 6 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow