Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Life is Strange: True Colors

Life is Strange: True Colors

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Life is Strange 2
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Deck Nine
dots Dystrybutor: Cenega S.A.
dots Cena: 229,90 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 65%
Life is Strange: True Colors


Seria Life is Strange wyróżnia się już samym tytułem, na pierwszy rzut oka dość pretensjonalnym, lecz jednak znajdującym pewne uzasadnienie w fabule prezentowanych produkcji, zachowując jednocześnie swój metaforyczny charakter. Można było jednak odnieść wrażenie, iż każda z kolejnych pozycji poziomem nie dorównuje swej poprzedniczce. Czy Life is Strange: True Colors wpisuje się w ten trend?

Ostatnimi czasy na swój sposób modna staje się „feminizacja” gier, przejawiająca się w przyznaniu głównej roli postaciom kobiecym, niekoniecznie jednak stanowiącym projekcję męskich fantazji, i pomijając odstępstwo przy okazji „dwójki” tak też jest w przypadku nowego dzieła Deck Nine. Główna bohaterka – Alex Chen – jest jednak osobą inną od chociażby Max Caufield, ma za sobą historię trudnego dzieciństwa, jej wygląd zaś daleki jest od widoków właściwych dla rozkładówek z garaży… a także amerykańskiego etnicznego „wzorca”.

Life is Strange True Colors 094547,1
A może by tak rzucić wszystko i...


Gry z serii Life is Strange zwykły być wręcz spektakularnymi reklamami amerykańskich krajobrazów i True Colors pod tym względem nie zawodzi w najmniejszym stopniu. Góry Skaliste, miasteczko górnicze o co najmniej stuletniej tradycji, położone gdzieś na uboczu, lecz nie takim, które byłoby pozbawione dobrze zaopatrzonego sklepu z płytami muzycznymi czy tzw. coffee shopu – czegóż chcieć więcej?

Cykl zainicjowany przez DONTNOD zwykł się również charakteryzować bardzo sceptycznym podejściem do amerykańskiego społeczeństwa, nie stroniącego od wielkich słów właściwych dla tekstów Objawionego Przeznaczenia, lecz pełnego hipokryzji i obłudy. W przypadku omawianego tytułu wrażenie to uległo pewnemu „odroczeniu w czasie”, uwidacznia się dopiero przy okazji dalszych rozdziałów – choć też stosowna „podpowiedź” została dość przewrotnie zakamuflowana przez autorów już nieco wcześniej.

Life is Strange True Colors 094547,2
Brak opcji dla trzeciej płci!


Pewnego rozczarowania doświadczą użytkownicy ujęci konceptami nadnaturalnych mocy bohaterów wcześniejszych odsłon, albowiem talent Alex jawi się jako dość mało… przekonujący i przydatny, choć oczywiście scenarzyści całkiem zręcznie próbują go wybronić. Co więcej, przez swą niewielką spektakularność staje się on bardziej… ludzki.

Jak się zdaje, największą słabością całości jest fabuła, tak z uwagi na jej niezbyt porywającą konstrukcję (jak by nie patrzeć poprzedniczki pod tym względem nie lękały się zdemolować całych wielkich obszarów), jak też teatralne przerysowanie, pozwalające wyrazić całą gamę uczuć, lecz miejscami urągające psychologicznemu prawdopodobieństwu.

Life is Strange True Colors 094547,3
Prawie jak RPG!


Nieodmiennie atutem gry z cyklu Life is Strange pozostaje oprawa. O ile silnik całości mógłby uświadczyć pewnego odświeżenia (choć pod kątem wyświetlania feerii kolorów sprawdza się on ze wszech miar), o tyle wobec muzyki trudno sformułować jakiekolwiek zarzuty, zwłaszcza że na „rozkładówce” można odnaleźć ze wszech miar uznane marki, jak Radiohead, Kings of Leon czy Dido.

Life is Strange: True Colors to próba pewnego „wyciszenia” serii, która zaczęła nieco zbaczać w stronę tromtadracji. Próba udana aż nazbyt, albowiem dość senna i niespecjalnie emocjonująca (choć odwołań do uczuć w niej nie zabraknie). Sądzę, iż jak mało która podzieli ona dotychczasowych fanów, ocena końcowa jest więc swego rodzaju średnią arytmetyczną, nieco skrywającą bardziej właściwą dlań ambiwalencję.

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 90%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots doskonała na wyciszenie
dots piękne krajobrazy
dots muzyka
dots eksperyment z formą cRPG
MINUSY
dots nudna
dots zanadto teatralna
dots wygórowana cena jak na czas rozgrywki
Wymagania systemowe
Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz 8 GB RAM karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza 30 GB HDD Windows 10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow