Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Leisure Suit Larry: Wet Dreams Dry Twice

Leisure Suit Larry: Wet Dreams Dry Twice

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Leisure Suit Larry: Wet Dreams Dry Twice
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Crazy Bunch
dots Cena: 127,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
Leisure Suit Larry: Wet Dreams Dry Twice


Restart serii Leisure Suit Larry sprzed dwóch lat okazał się całkiem udany – z jednej strony twórcom udało się zachować ducha oryginalnej serii, z drugiej jednak całkiem udatnie zaadaptowali postać do nowych czasów, chociażby w zakresie jej wzrostu. Pewne rozczarowanie towarzyszyło jednak zakończeniu, i to nie z tych przyczyn, o których myślicie świntuchy, lecz z uwagi na fakt, że stanowiło ono dość klasyczny cliffhanger, dopraszający się kontynuacji. Ale oto i ona jest!

Nieodmiennie nasz cel ma jasno sprecyzowany – i doskonale zaokrąglony w stosownych miejscach – kształt, choć paradoksalnie nie chodzi tu o seks (tzn. też, ale już jako naturalna konsekwencja), lecz ślub z wybranką naszego, he he, serca – prawda, że Larry tak jakby nieco dojrzał? O słodka ironio jednak to nie nasz miłośnik białych marynarek ucieka od ołtarza, lecz to dama się przed nim nie stawia, takoż waść Laffer zmuszony jest ruszyć na jej poszukiwania, ewentualnie ratunek.

Leisure Suit Larry Wet Dreams Dry Twice 130635,1
Twórcy tortu chyba nie odnotowali terapii hormonalnej Larry'ego


Akcja rozgrywa się w zasadniczo odmiennej scenerii niźli to miało miejsce przy okazji poprzedniej odsłony, pomijając bowiem startowe niby-meksykańskie miasteczko przez większość czasu poruszać się będziemy po krainach stylizowanych na Karaiby – a przynajmniej ich stereotypowe wyobrażenie. Zetkniemy się więc z do bólu skomercjalizowanym ich obliczem, lecz ruszymy też śladami dawnych jakby-piratów, odwiedzimy również rejony Trójkąta Bermudzkiego czy w końcu wyspę kanibalistycznych amazonek (no dobra, to niekoniecznie stereotyp, a tym bardziej niekoniecznie wiążący się ze wspomnianym zakątkiem świata). Jeśli komuś przy okazji „jedynki” brakowały ordynarnie przygodówkowej kolorystyki (są w ogóle tacy?), to Dry Twice winno ich usatysfakcjonować.

Sama fabuła została stworzona z pewnym pazurem, albowiem autorzy śmiało żonglują różnorakimi konwencjami, wplatając nie tylko wątek bondowsko-szpiegowski, lecz również istne tony najróżniejszych easter-eggów czy nawiązań gatunkowych oraz kulturowych. Czasami są one niespecjalnie smaczne i dość wymuszone, momentami potrafią jednak wywołać autentyczne rozbawienie.

Leisure Suit Larry Wet Dreams Dry Twice 130635,2
Brunetki, blondynki...


Niby to oczywiste, lecz warto podkreślić, że gra ta pomimo iście bajkowego anturażu oraz braku jakiejkolwiek powagi jest jednak adresowana do bardziej dojrzałych graczy. Nie da się ukryć, że będzie ona stanowić przedmiot pożądania (he he) nastolatków o hormonach wypełniających żyły, lecz miejscami potrafi być wręcz obrazoburcza, bardzo swobodnie podchodząc do tematów takich jak śmierć czy religia.

Nie sposób nie odnieść wrażenia, że deweloperzy wraz z sequelem poczuli się pewniej – w konsekwencji czego rzeczony tytuł jest dłuższy od poprzedniczki, rozbudowując niemal wszystkie jej mechaniki bądź udatnie je zastępując, a zarazem honorując przeszłość tak serii, jak i gatunku (vide moduł pixel-artowy). Co więcej, gra jest autentycznie wymagająca – o ile część rozwiązań jest dość oczywista, w rozgrywce zaś pomaga opcja podświetlania hotspotów, tym niemniej parokrotnie musiałem się głębiej zastanowić „co dalej?”, zwłaszcza iż twórcy nie krępowali się z wplataniem absurdalności.

Leisure Suit Larry Wet Dreams Dry Twice 130635,3
Tradycja zobowiązuje!


Wspominałem już wcześniej o oprawie, jakkolwiek mimo wszystko warto jej poświęcić nieco więcej uwagi. Nie chodzi tylko o feerię barw, lecz ogólne bogactwo detali przesycających niemal każdą z lokacji, zwłaszcza że czasami mają one nie tylko ornamentacyjny charakter, lecz również skrywają w sobie podpowiedzi. Muzyka zaś niby przez cały czas skrywa się w tle, lecz na sposób właściwy dla Tilo Alpermanna potrafi gdzieś osadzić się z tyłu głowy.

Warto kilka słów poświęcić niskim wymaganiom sprzętowym danego tytułu – naprawdę niskim, pozwalających w pełni cieszyć się urokami danego tytułu na dość już leciwych urządzeniach. Zawsze mnie zdumiewał fakt, iż gry prezentujące się nie lepiej od tytułów sprzed dwóch dekad potrafiły cechować się wymaganiami właściwymi dla księżniczki z problemami na tle grochu. Z alergią. I chorobą dwubiegunową. Larry Laffer zdecydowanie nie zalicza się jednak do tego grona.

Leisure Suit Larry Wet Dreams Dry Twice 130636,4
„My hero!” czy też „You bastard!”?


Leisure Suit Larry: Wet Dreams Dry Twice to ze wszech miar udany sequel i w ogóle godny przedstawiciel cyklu. Aż trudno uwierzyć, że Al Lowe nie maczał palców (he he) przy jego powstawaniu – co zarazem napełnia wiarą do co kolejnych odsłon serii, zwłaszcza iż autorzy zostawili sobie kilka otwartych fabularnych furtek.

Metryczka
Grafika 75%
Muzyka 75%
Grywalność 85%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots rozgrywka całkiem długa i urozmaicona
dots animacja postaci
dots dość wymagająca, pomimo podświetlania hotspotów
dots bogactwo nawiązań kulturowych
dots rozsądne wymagania sprzętowe
MINUSY
dots nie dla każdego (a tym bardziej nie dla każdej)
dots backtracking
Wymagania systemowe
Dual Core 2.33 GHz 2 GB RAM karta grafiki 256 MB GeForce 8800 lub lepsza 4 GB HDD Windows Vista/7/8/10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow