Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Last Day of June

Last Day of June

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Last Day of June
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Ovosonico
dots Dystrybutor: brak
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
Last Day of June


Ovosonico udowodniło przy okazji Murasaki Baby, iż potrafią przy wykorzystaniu dość prostych środków intensywnie wpłynąć na emocje gracza, nawet jeśli nie musi temu towarzyszyć prawdziwe zafrapowanie historią. Że nie był to przypadek jednorazowe osiągnięcie, dowodzą przy okazji Last Day of June.

Tytuł gry jest typową grą słów, oznaczającą tyleż ostatni dzień czerwca, jak też ostatni dzień June – miłośni życia naszego wirtualnego alter ego. Owego dnia zbieg kilku okoliczności prowadzi do kraksy samochodowej, w wyniku nasz wybranka serca traci życie, by zaś władzę w nogach. Pewnej nocy jednak budzi nas tyleż burczący z głodu brzuch, coś wołanie z zaświatów. Nagle odkrywamy władzę nad czasem, tak że dane nam jest podjąć próbę ratunku ukochanej.

Last Day of June 160332,1
Czasem bajecznie kolorowo...


Początkowo wszystko wydaje się dość proste, jednakże szybko uświadamiamy sobie, iż nie wystarczy wyjąć z układanki dowolny z elementów, by przerwać ciąg przyczynowo-skutkowy. Niestety, zawzięło się na nasz szczególnie wredne Przeznaczenie – czy uda się nam je oszukać?

Last Day of June to produkcja traktująca o bardzo poważnych tematach w dość lekki – choć nie niepoważny – sposób, czyniąc całość bardziej przyswajalną, jakkolwiek nie lekkostrawną. Gracz uświadamia sobie, że jego własne życie stanowi składową całego mnóstwa mniejszych i większych własnych decyzji, mało tego, oddziałują nań, zazwyczaj w sposób dla nich nieuświadamiany, również osoby trzecie. Czyni to egzystencję tyleż fascynującą, co niejednokrotnie noszącą w sobie wcale pokaźne źródła depresji.

Last Day of June 160333,2
...czasem depresyjnie mrocznie...


Autorzy zdecydowali się na przyjęcie dość bajkowej konwencji, która znajduje swój wyraz nie tylko w słoneczno-bajkowej scenerii, lecz również chociażby w sposobie komunikacji między poszczególnymi postaciami, mruczącymi do siebie i wypowiadającymi się charakterystycznymi, wiele mówiącymi chrząknięciami. No i mogli zaoszczędzić na voice actingu.

Co istotne, oprócz głównej opowieści, natykamy się miejscami na poboczne historie, ukazujące, że każdy skrywa w sobie znacznie więcej, niż skłonny jest wyrazić, ba, sam jest gotów sobie uświadomić. Kształtuje nas rodzina, różnorakie ograniczenia, czy też zwykły pech, których ciężar przez całe życie musimy dźwigać.

Last Day of June 160333,3
...życie toczy się dalej


Pewną irytującą cechą rzeczonej produkcji jest wyzucie jej z opcji zapisu w dowolnym momencie, co jeszcze dałoby się przeżyć, gdyby nie okoliczność, że dysponujemy jednym slotem. Niby gra jest pozbawiona pułapek „ślepych uliczek”, niemniej jednak konieczność przeładowania pewnych scen i tak potrafi wywołać zdenerwowanie.

Jak wcześniej zasygnalizowałem, oprawa graficzna danej gry jest dość cukierkowa, w pozytywnym rozumieniu tego określenia. Jest ona ukierunkowana na złagodzenie stresu, ale też i zbudować klimat – to wszystko bowiem jest wspomnieniem przeszłości, snutym pośród nocnego mroku teraźniejszości. Podobnie jest i z muzyką – jest ona frywolnie lekka, by w odpowiednim momencie uderzyć w emocje użytkownika.

Last Day of June nie jest grą kompleksową, stająca w szranki o najwyższe laury. Niemniej jednak nie sposób jej odmówić pewnej ponadczasowości, zadumy nad ludzkim życiem, co znajduje odzwierciedlenie również w samym zakończeniu, dość zaskakującym nawet dla niżej podpisanego starego konia.

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 80%
Grywalność 75%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots wciągająca
dots urocza
dots niebanalne zakończenie
MINUSY
dots backtracking
dots brak swobodnej możliwości zapisu stanu gry
Wymagania systemowe
Intel Core i3 2.6 GHz/AMD A6 3.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce 750Ti/Radeon R9 270 lub lepsza, 3 GB HDD, Windows 7/8Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow