Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

LUNA - The Shadow Dust

LUNA - The Shadow Dust

Informacje o grze

dots Nazwa gry: LUNA - The Shadow Dust
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent:
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: „FaultyGear”
dots Ocena: 90%
LUNA - The Shadow Dust


LUNA - The Shadow Dust to gra przygodowo-logiczna powstała dzięki zbiórce na Kickstarterze. To pierwsza gra maleńkiego Lantern Studio, ale jest to naprawdę udany debiut!

Coś się stało z nocą. Księżyc zniknął, gwiazdy zasnuł mrok. Z nieba spada mały chłopiec, a jego upadek na ziemię w ostatniej chwili łagodzi moc magicznego ognika. Przebudziwszy się na pustkowiu chłopiec podąża do jak się wydaje jedynego dostępnego schronienia - uprzednio spowitej cieniem olbrzymiej wieży. Tam też ratuje z opresji maleńkie kotopodobne stworzonko i razem wyruszają na szczyt budowli. Jaki jest tego cel? Tego już nie wypada zdradzić.

LUNA   The Shadow Dust 073330,1


Historia przedstawiona w grze może nie zmieni czyjegoś życia, ale ma w sobie coś ze snu czy drobnej baśni. Poznajemy ją głównie oglądając kolejne pomieszczenia wieży (która najwyraźniej była wcześniej zamieszkana) i oglądając cutscenki czy drobne flashbacki. Nie ma żadnych dialogów, nie usłyszymy żadnych słów. Nawet menu czy zagadki obywają się bez podpisów. Nie jest to jednak wada, ponieważ pasuje do unikalnej tożsamości tej gry. Skoro jednak o zagadkach mowa...

Nie są one bardzo trudne, czasem może zdarzyć się jednak coś, nad czym na chwilę przystopujemy jeśli nie jesteśmy wystarczająco uważni. Rozwiązania są bardzo intuicyjne i mimo onirycznego charakteru świata próżno szukać rozwiązań typu „użyj małpy jako dźwigni”. Zamiast tego manipulujemy światłem i cieniem, porami roku, a także używamy najróżniejszych mechanizmów. Niektóre pomieszczenia są wręcz zbyt proste do rozwiązania, ale cóż zrobić. Prostota jest podkreślona dodatkowo całkowitym brakiem swoistego „plecaka” – nie zbieramy tutaj żadnych przedmiotów. Warto wspomnieć też, że gra nie jest tytułem najdłuższym, co mimo wszystko nie przeszkadza – myślę, iż osiągnięto tutaj złoty środek. Dłuższa rozgrywka byłaby chyba już jawnym przeciąganiem, a przecież wieża w której się poruszamy, nie pnie się w nieskończoność w górę.

LUNA   The Shadow Dust 073330,2


Jak zapewne widać na załączonych obrazkach - całość wygląda prześlicznie. Oprawa graficzna jest absolutnie bezbłędna, pełna urokliwych rysunków i animacji. Stylem przypomina ilustracje z książki z baśniami, co było zapewne głównym zamysłem twórców. Dominują kolory przygaszone, a wspomniane wcześniej flashbacki są nakreślone sepią. Widać wzorowy kunszt twórców, zwłaszcza w pięknych muralach i książkowych ilustracjach, które pełne są cudnych szczegółów.

Podobną jakość można zaobserwować w muzyce. Jako iż nie ma żadnych dialogów, wypadałoby w końcu mieć czym się popisać i nie zostawić gracza na pastwę wyłącznie dźwięków otoczenia (co nie znaczy, że te są złe, wręcz przeciwnie!). Dlatego też naszej przygodzie towarzyszy spokojna, piękna ścieżka dźwiękowa przypominająca nieco tą z Journey. Idealna aby posłuchać też poza grą i się przy niej relaksować, uczyć czy tworzyć.

LUNA   The Shadow Dust 073330,3


Słowem podsumowania - LUNA - The Shadow Dust to naprawdę uroczy tytuł i wyjątkowy debiut. Pozostaje mieć nadzieję, że Lantern Studio stworzy jeszcze wiele wspaniałych gier.

Metryczka
Grafika 100%
Muzyka 90%
Grywalność 90%


Ocena końcowa
90%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots cudna oprawa graficzna
dots świetna, relaksująca muzyka
dots ogólna baśniowa estetyka
dots skrojona na miarę – nie za długa, nie za krótka
MINUSY
dots zagadki mogłyby być troszkę trudniejsze?
Wymagania systemowe
Intel Core i5-2557M 1.7 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GT 440 / Radeon HD 5570 lub lepsza, 1 GB HDD, Windows 7/8/8.1/10„FaultyGear”
Autor: FaultyGear


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow