Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Kona

Kona

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Kona
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Parabole
dots Cena: 53,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 65%
Kona


Nie wiem na ile wstydliwy jest fakt, ale lubuje się w tzw. symulatorach chodzenia, czyli grach, w których dzieje się niewiele, najistotniejsze jest zaś jedynie to, co rozpościera się przed naszymi oczami, jak też gra w naszym sercu, tworząc tak naprawdę nowy świat wewnątrz nas. Nie oznacza to bynajmniej, że muszą to być gry o niczym, w trakcie których niewiele jest do zrobienia. Z tego też założenia wyszli twórcy Kona.

Raptem za kilka miesięcy być może zatęsknimy głęboko za obecnym okresem upałów wiszących nad naszym krajem, ale obecnie z pewnością niejedna osoba z większą wyrozumiałością zaczyna myśleć o śniegu. A przecież śnieżne rubieże są jednym z naczelnych skojarzeń z Kanadą (hokej przecież nie jest letnią dyscypliną olimpijską…), akcja gry zaś rozgrywa się w specyficznym regionie tego kraju, jakim jest Quebec.

Kona 080901,1
Podczas upałów można zatęsknić


Rzeczona produkcja jest tyleż przygodówką, co tzw. symulatorem przetrwania, gros naszej aktywności poświęcimy więc na uruchomienie dystrybutora z paliwem do naszego samochodu, rozpalaniu ognia czy przeganianiu wilków. Uświadczymy bowiem wielu zagrożeń dla naszej egzystencji, to nie człowiek jednak będzie naczelnym z nich.

Co nie zmienia faktu, że długo towarzyszy nam odrębne wrażenie, albowiem konstrukcja fabularna opiera się na wątku kryminalnym – dość szybko natykamy się na zwłoki, niewiele później tak naprawdę uświadamiamy sobie, iż jest to zaledwie początek opowieści a nie jej kulminacja.

Kona 080901,2
Jak to dobrze, iż posiadamy detektywistycznie analityczny umysł


Niestety, głównym felerem tej pozycji jest fakt, że tak naprawdę jest dość krótkim wyzwaniem, raptem na trzy, cztery godziny, przy czym umiarkowanie znaczną część tego czasu poświęcamy na opanowanie mechaniki, która zresztą sama w sobie nie jest zbyt skomplikowana. Trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że jest to choroba, na którą cierpi większość przedstawicieli tego podgatunku.

Gra jest estetyczna, nawet ładna, acz nie zachwyca pod względem audiowizualnym, odstając od konkurencji, a jest to wszak jedna z istotniejszych warstw dla miłośników tej konwencji. Jakkolwiek prawdziwie zimowe krajobrazy nie są częste – w sposób naprawdę uroczy zostały one oddane chyba tylko przez twórców Kholat – tym niemniej wrażenie pewnej laboratoryjnej sterylności oraz kanciastości jest jednak irytujące.

Kona 080901,3
Czekają na nas nie tylko otwarte przestrzenie


Kona to kanadyjska odpowiedź na Firewatch, śmiem jednak twierdzić, że pomimo szeregu swych atutów – chociażby znacznie bardziej pasjonującej opowieści – jesienne Wyoming oczarowuje znacznie bardziej niż zimowo-budżetowy Quebec. Nie oznacza to bynajmniej, że jest to produkcja niegodna uwagi, i to nie tylko w ramach litości bądź tęsknoty za chłodem.

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 70%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots raj dla samotników
dots nie tylko spacerowanie
dots dość logiczne wyzwania
MINUSY
dots budżetowość
dots pomniejsze - choć mocno irytujące - bugi
Wymagania systemowe
Intel Core i5 2.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce 460 GT lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 7/8/8.1/10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow