Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Grim Fandango Remastered

Grim Fandango Remastered

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Grim Fandango Remastered
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Double Fine Productions, Inc.
dots Dystrybutor: brak
dots Cena: 14,99 €
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 85%
Grim Fandango Remastered


Czy nie zdziwiło Was to, że ostatnimi czasy raczeni jesteśmy całym mnóstwem „powtórek z rozrywek”? Po latach i latach otrzymujemy nowe części „Gwiezdnych wojen”, na ekrany kin trafiają sequele filmów bądź cykli dawno, zdawałoby się, porzuconych, by wymienić „Z Archiwum X”, „Miasteczko Twin Peaks”, „Mad Maxa”, wyczekiwanego przeze mnie samego „Łowcy androidów”. Podobnie rzecz się ma i z rozrywką wirtualną – nagle raczeni jesteśmy Wastelandem 2, zapowiadane są kolejne odsłony cyklu Baldur’s Gate, powrócić ma (choć nie w tych samych szatach) Torment, jednocześnie „odświeżane” są ich poprzedniczki czy produkcje, które bez problemu można określić mianem Klasyki przez wielkie „K”? I czy czystym przypadkiem jest, że powstało również Grim Fandango Remastered?

Odpowiedź jest prosta – kasa, misiu, kasa. Pierwowzory wszystkich wymienionych wyżej produkcji powstały w okresie dzieciństwa obecnych trzydziesto- i czterdziestolatków, którzy właśnie z uwagi na wspomnień czas darzą je wielkim sentymentem, wręcz mitycznym, nie mającym wiele wspólnego z rzeczywistością. Z drugiej strony osoby te już dysponują własnymi dochodami, z reguły nie tak małymi (porównując ich do studentów czy rencistów i emerytów), tak więc mogą być skłonne sięgnąć głębiej do kieszeni. A przecież o to producentom chodzi.

Grim Fandango Remastered 185742,1


Grim Fandango w istocie cieszyło się renomą pozycji niebanalnej i w czasach swej „pierwszej” premiery zbierało znakomite oceny w prasie branżowej. W międzyczasie jednak „trochę” się zestarzało graficznie, ludzie z Double Fine doszli więc do wniosku, że wystarczy pierwowzór nieco przypudrować – i można zacząć liczyć płynące szerokim strumieniem pieniądze.

Głowny bohater gry to niejaki Manny Calavera, który ma to do siebie, że jest nieżywy. Pewnym pocieszeniem jest jednak okoliczność, iż dotyczy to wszystkich pozostałych. Jego praca to typowy marketing – ma on ekspediować na dalszy, prawdopodobnie ostatni, świat osoby zmarłe „u nas”. Niby nic nowego, szybko jednak przekonuje się, że i zaświaty toczy rak chciwości i korupcji, jego zadaniem jest zaś naprawa losu, do której biedy się on przyczynił.

Grim Fandango Remastered 185742,2


Brzmi irracjonalnie? Paradoksalnie to dopiero przedsmak całości, lecz owa fantasmagoryczność bynajmniej nie musi oznaczać absurdalności. Choć zaznaczyć trzeba, iż gagom naprawdę niedaleko do montypythonowskiej humoreski, by wspomnieć chociażby o pszczołach organizujących związek zawodowy i rozpoczynających strajk.

Gra dla pełnej satysfakcji wymaga jednak więcej niż niezłej znajomości angielszczyzny, jak też niemałej erudycji. Doskonałym przykładem może być sam tytuł. O ile bowiem „grim” to „ponury/a/e”, a fandango to właściwy dla iberyjskiej kultury taniec, o tyle już „grim fandango” to frazeologizm używany na określenie „konopnego tańca” (wisielca na linie).

Grim Fandango Remastered 185742,3


Niestety największą wadą gry jest jej „remasteracja”, która ma właściwie szczątkowy charakter, produkcja nie wygląda o wiele lepiej od pierwowzoru. Niestety miałem okazje szczegółowo obserwować różnice, a to z tej prostej przyczyny, że i tak byłem przymuszony do rozgrywki w trybie klasycznym (chwała, że w ogóle taka opcja jest dostępna!), z uwagi na nieprawidłowe działanie wersji „poprawionej”. Nie dość, że nie wysilono się przy kodzie, to i jego optymalizacja jest wadliwa…

Grim Fandango Remastered to bardzo dobra przygodówka w klasycznym stylu, właściwie pozbawiona elementów zręcznościowych, o intrygującej fabule i wymagających główkowania zagwozdkach i łamigłówkach. Zapominając o wątpliwej jakości „odświeżeniu” – to po prostu świetna produkcja!

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 70%
Grywalność 90%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots inteligentna
dots zabawna
dots niebanalna
dots wymagająca
MINUSY
dots wymagająca
dots marny i ubogi remastering
Wymagania systemowe
Dual Core 2.2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8600/Radeon HD 4650 lub lepsza, 4.5 GB HDD, Windows Vista/7/8.Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow