Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Goetia

Goetia

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Goetia
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Ynnis Interactive
dots Cena: 53,99 PLN
dots Recenzent: Marek „Wojman” Wojakowski
dots Ocena: 90%
Goetia


„A może jeszcze tę Goetię weźmiesz?” Z tym pytaniem wyszedł do mnie Klemens, kiedy zgłaszałem mu swoje zainteresowania podczas kolegium redakcyjnego. A co mi tam, wziąłem, choć o samej grze miałem bardzo mgliste pojęcie. W razie czego będę miał mocny argument w dyskusji o tym, dlaczego następny premierowy megahit, na który mają chrapkę wszyscy członkowie redakcji, powinien trafić właśnie do mnie. Z samą grą spędziłem kilka bardzo przyjemnych wieczorów.

Grę Goetia zainstalowałem w środku słonecznego dnia. Po uruchomieniu produkcja zasugerowała, żeby grać po ciemku i ze słuchawkami na uszach. Ponieważ produkcja jest utrzymana w ciemnych barwach skorzystałem z tej rady. Muszę przyznać, że cyfrowe wydanie w serwisie gog.com miało u mnie plusa już na starcie. Oprócz samej gry w zestawie znajduje się cyfrowy artbook oraz soundtrack. Bardzo to miłe, szczególnie w kontekście, że do wielu innych gier takie dodatki bardzo często są sprzedawane osobno jako DLC. Po zmroku ponownie uruchomiłem grę. Planowałem pograć sobie z godzinkę, no może półtorej, albo w najlepszym razie dwie. Przesiedziałem całą noc.

Goetia 124252,1


Goetia to przygodówka - horror w stylu point and click autorstwa studia Ynnis Interactive. Wierni czytelnicy recenzji mojego autorstwa wiedzą, że nie jestem wielkim fanem tego gatunku. Nie zmienia to faktu, że od czasu do czasu w jakąś zagram, głównie po to, żeby się powyzłośliwiać. Tym, co mi się w omawianej produkcji podoba, jest fakt, że nie ma potrzeby klikania w każdy piksel po to, żeby znaleźć jakiejś interaktywne miejsce. Co więcej po naciśnięciu jednego przycisku na klawiaturze na ekranie pojawiają się wszystkie miejsca, w które można i czasem trzeba kliknąć. Same zagadki mają różny poziom trudności. Jedne są banalnie łatwe i na rozwiązanie wpadłoby nawet dziecko w wieku przedszkolnym. Inne są trudne i skomplikowane, więc niestety w kilku miejscach się zaciąłem oraz kompletnie nie miałem pojęcia co zrobić, żeby przejść dalej. Zdarzyło się i owszem, że w końcu wpadłem na trop rozwiązania zagadki trafiłem w dzienniku, czasem jednak pomógł mi na szczęście niestrudzony wujek Google.

Bardzo podoba mi się oprawa graficzna. Mamy okazję odwiedzić i cmentarz i okazałą posiadłość oraz całą masę różnych pokojów i pomieszczeń. Wszystko to jest ładne, czytelne i miłe dla oka. Jednocześnie gra nie posiada wygórowanych wymagań sprzętowych i powinna działać bez żadnego problemu nawet na nieco starszych komputerach. Jeżeli chodzi o muzykę, to uważam, że świetnie pasuje do klimatu. Czasem jej po prostu nie słychać, ale ona tam gdzieś jest i świetnie buduje atmosferę. Dodatkowo niejednokrotnie trafiają się i zagadki związane z muzyką i dźwiękiem, dlatego warto grać mają podłączone słuchawki do komputera.

Goetia 124252,2


Z dźwiękiem jest trochę gorzej. Znaczy się jest on w grze jak najbardziej poprawny i ciężko mieć jakieś zastrzeżenia pod tym względem. Chodzi mi raczej o to, że gra nie posiada dubbingu. Wszystkie notatki, rozmowy, dialogi mają tylko podpisy. I choć niektóre postacie ruszają ustami to nic nie mówią i wszystko trzeba czytać. W grze The Lion`s Song nie przeszkadzało mi to w niczym, ale tam po prostu napisy były duże, a na dodatek oddawały charakter tego, o czym mówiły postacie, czyli np. gdy się bały to napisy się trzęsły. W Goetii niestety nie zastosowano podobnego zabiegu, przez co czytanie dialogów i napisów było nieco nużące. Wiąże się z tym także druga wada. Mianowicie same napisy są bardzo małe i niestety czasem trzeba dobrze wytężyć wzrok, żeby je przeczytać.

Osobiście bardzo nie lubię gdy w recenzjach streszczana jest cała fabuła gry. Wspomnę więc tylko, że cała przygoda rozpoczyna się na cmentarzu po ponad 40 latach od śmierci naszej bohaterki. Jej duch z niewiadomych przyczyn się budzi na cmentarzu, a nasza protegowana nie ma pojęcia co się w tym czasie wydarzyło. I choć na pierwszy rzut oka fabuła nie zapowiada się jakoś ciekawie czy wciągająco, to jednak historia przedstawiona w grze jest ciekawa, a co więcej z ekranu monitora wprost wypływa klimat, który trudno opisać. Nie do końca zgadzam się z opinią, że Goetia to horror. Powiedziałbym, że raczej thriller. Niezależnie jednak od tego do jakiego gatunku oficjalnie grę zaliczyć jest ona po prostu ciekawa.

Goetia 124253,3


Grę polecić mogę głównie fanom przygodówek. Sam spędziłem z produkcją kilka miłych wieczorów i żadnego z nich nie żałuję. Cena jest adekwatna do zawartości. Mam nadzieję, że za jakiś czas będę mógł zagrać w Goetię 2.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/goetia

Metryczka
Grafika 90%
Muzyka 90%
Grywalność 90%


Ocena końcowa
90%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat
dots ładna oprawa graficzna
dots muzyka
dots w zestawie soundtrack i artbook
MINUSY
dots niektóre zagadki są trochę zbyt skomplikowane
dots brak polskiej wersji językowej
dots brak dubbingu
Wymagania systemowe
Intel Core 2 Duo 2 GHz/AMD Athlon 2.2 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GT 705/Radeon R7 240 lub lepsza, 7 GB HDD, Windows 7Marek „Wojman” Wojakowski
E-mail autora: wojman(at)me.com
Autor: Wojman


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow