Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Figment

Figment

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Figment
dots Gatunek: przygodówka akcji
dots Producent: Bedtime Digital Games
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
Figment


„Za darmo to dobra cena” – głosi prześmiewcze porzekadło. O Figment słyszałem pozytywne opinie, lecz jakoś nigdy nie było okazji, bym sięgnął po ów tytuł, aż do czasu, gdy w ramach akcji promocyjnej przed premierą sequelu pozycja ta czasowo została udostępniona bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek płatności. Czy warto jednak spędzać z nią czas?

Gra rozpoczyna się dość mrocznie, a mianowicie słyszymy rozmowę między dziewczynką a jej rodzicami w trakcie podróży samochodowej, która nagle zostaje przerwana w sposób niepozostawiający wątpliwości – doszło do wypadku. Niby bez jakiegokolwiek związku z tym nagle przenosimy się do iście bajkowego świata i zapoznajemy się z naszym colargolowym gburowatym alter ego, niejako wbrew sobie popchniętym do działania, ukierunkowanym… na zrobienie sobie drinka z lodem.

Figment 080449,1
Posłuchamy delikatnej muzyki...


W trakcie naszej podróży przyjdzie nam zwiedzić kilka dziwacznych lokacji, jako żywo przywodzących na myśl majaki, które mogłyby się kryć w głowach Papcia Chmiela i jego bohaterów. Co bardziej frapujące szereg nazw nie pozostawia wątpliwości, iż w rzeczywistości naszą podróż odbywamy… w głowie.

Gra stanowi kolaż łamigłówek i walk, przy czym jedne i drugie cechują się prostotą z perspektywy przeciętnie wprawionego gracza, a podejrzewam, iż również milusińscy debiutanci szybko się wdrożą. Podczas rozgrywki nie można zabrnąć w ślepy zaułek, a przegrana walka wiąże się z cofnięciem „o krok”. Taktyką dobrą na wszystkie z nich jest zresztą nieustanne pozostawanie w ruchu – (niemal) tylko i aż.

Figment 080449,2
Pokontemplujemy upływ czasu...


Pewien dysonans odczuwałem jednak zastanawiając się do kogo dana pozycja jest adresowana. Z jednej strony choćby iście bajkowa oprawa (o czym dalej) o infantylnym sznycie sugerowałaby, iż nade wszystko chodzi o dzieci. Jednakże wymowa niektórych piosenek jest, cóż, dość mroczna i może zostawić niepokój w sercu milusińskiego.

Całość mieni się kolorystyką i dźwięczy przyjemnymi melodiami, choć szkoda, iż tytuł tylko udaje upstrzonego ręcznie rysowanymi krajobrazami, podczas gdy w istocie te są jednak generowane. Felerem tego ostatniego rozwiązania są zresztą odrobinę szwankujące mechaniki kolizyjne, czasami mogłoby się wydawać, iż normalnie powinniśmy być w stanie się ruszyć, tymczasem gra nam tego odmawia.

Figment 080449,3
Posmucimy się też czasami...


„Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda” – powiada inna, znacznie starsza mądrość ludowa. Figment jest jednak grą o dość atrakcyjnym uzębieniu. Należy ją jednak raczej rozpatrywać w kategoriach baśni a nie bajki, która może zostawić pewien ślad w głowie po wyłączeniu komputera.

Metryczka
Grafika 75%
Muzyka 80%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots nastrój
dots ciesząca oprawa, nawet przy przygnębiających ujęciach
dots z drugim dnem
MINUSY
dots trzeba trochę się nabiegać
dots na dłuższą metę nieco irytujące elementy zręcznościowe
Wymagania systemowe
Intel Core i5-2500 3.3 GHz/AMD FX-6120 3.6 GHz 8 GB RAM karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 Ti/Radeon HD 5850 lub lepsza 8 GB HDD Windows 10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow