Nie dziwi mnie również fakt, że gra jest adresowana dla użytkowników od 16 lat – obok klimatu gra (nawet jak na produkt z gatunku RPG) cechuje siÄ™ niepowtarzalnÄ… brutalnoÅ›ciÄ… przeplatywanÄ… z niewiarygodnie ostrym jÄ™zykiem. Tutaj chylÄ™ czoÅ‚a przed polskim dystrybutorem –
CD Projektem - ponieważ nie baÅ‚ siÄ™ wypuÅ›cić na rynek gry nieocenzurowanej. Wulgaryzmy pojawiajÄ… siÄ™ na ekranie co pięć-dziesięć minut, co sprytnie komponuje siÄ™ z obrazami jakie dane jest nam ujrzeć w grze – odpadajÄ…ce koÅ„czyny, kaÅ‚uże krwi i rozczÅ‚onkowane ciaÅ‚a, bowiem to jest standardowy widok w
Falloucie, ci bardziej wrażliwi mogÄ… mieć w niektórych momentach odruch wymiotny (a wszystko za sprawÄ… Å›wietnie ukazanej kompozycji barw i odpowiednio dobranych kolorów). Należy również podkreÅ›lić fakt, że nie ma sensu siÄ™ zabierać do tej gry gracz mÅ‚odszy – nie chodzi tu już nawet o stopieÅ„ brutalnoÅ›ci tylko o fakt, że ta gra siÄ™ takiemu graczowi po prostu nie spodoba – co tu dużo gadać, wyraźnie widać, że
Fallout jest skierowany do starszych użytkowników komputerów PC – inni nie zobaczÄ… w te grze niczego szczególnego.
Do klimatu dochodzi jeszcze pieczaÅ‚owicie dobrana Å›cieżka dźwiÄ™kowa – aż dziw bierze, że
Fallout to nie RPG na papierze – taki jakie pamiÄ™tajÄ… starsi wyjadacze.
Cieszy również fakt, że grafika nadal jest przejrzysta i nie razi – to wielki plus szczególnie dla tak starej gry. Chodzi mi tu przede wszystkim o Å›wietnie wykonane wnÄ™trza budynków jak i samej infrastruktury, każda jest przygotowana nader starannie, jedne sÄ… duże, inne mniejsze, najwiÄ™ksze jednak osiÄ…gajÄ… wielkość nawet do kilku poziomów – trzeba siÄ™ trochÄ™ napocić, aby zwiedzić wszystko od poczÄ…tku do samego koÅ„ca. CaÅ‚ość jest przedstawiona w rzucie izometrycznym, a filmy prezentujÄ… siÄ™ naprawdÄ™ dobrze. Kolejnym ogromnym plusem sÄ… niskie wymagania sprzÄ™towe – zapewniam was, że ta gra uruchomi siÄ™ na każdym komputerze (nawet na takim za 400 zÅ‚), dziÄ™ki czemu gra trafia do jeszcze wiÄ™kszej rzeszy fanów, a tych jest naprawdÄ™ sporo. Do tego dochodzi jeszcze ogromna grywalność i mamy wprost mieszankÄ™ wybuchowÄ….
Jedynym minusem (ale takim malutkim, praktycznie niewpÅ‚ywajÄ…cym na caÅ‚oksztaÅ‚t) jest brak trybu multiplayer. Wyobraźcie sobie jakby mogÅ‚a wyglÄ…dać eskapada Å‚owców z Krypty 13 Å›ciÅ›le współpracujÄ…cych ze sobÄ… i wspierajÄ…cych siÄ™ nawzajem. Niestety wielka szkoda, że autorzy nie zaimpletowali w programie tej opcji, aż miÅ‚o byÅ‚oby pograć. Ale program nadrabia za to dÅ‚ugoÅ›ciÄ… rozgrywki. Mi przejÅ›cie gry (takie ogólne, bez wykonywania żadnych questów pobocznych) zajęło kilka Å‚adnych dni, a dodam do tego jeszcze, że wtedy graÅ‚em prawie caÅ‚y czas – jednym sÅ‚owem kilkadziesiÄ…t godzin z życia wyjÄ™te.
Teraz zadajcie sobie wszyscy pytanie – czy za niecaÅ‚e 20 zÅ‚otych opÅ‚aca siÄ™ kupić tÄ… grÄ™? To pytanie jest chyba bez sensu. OczywiÅ›cie, że siÄ™ opÅ‚aca!
Fallout to gra legenda, która wciÄ…ga swoim klimatem jak dobrze namoczone bagno i wÄ…tpiÄ™, że ktokolwiek potrafi siÄ™ jej oprzeć. Nie zapominajcie, że do pierwszej części gry dodane zostaÅ‚y jeszcze pozostaÅ‚em dwie części –
Fallout 2 i
Fallout Tactics (choć ta ostatnia pozycja to zdecydowanie strategia, a nie crpg), za co wydawcy należą siÄ™ gorÄ…ce owacje na stojÄ…co – nie można sobie wyobrazić lepszego zakupu za takÄ… cenÄ™.
Reasumując: za niewielką sumę pieniędzy otrzymujemy produkt niezwykle dopracowany, grę, która na zawsze pozostanie w sercach graczy jako jedyna w swoim rodzaju. Dostajemy do rączek produkt, który aż prosi się o zainstalowanie, produkt niezwykle dopracowany, który zainteresuje każdego oczekującego po grze czegoś więcej niż tylko bezsensownej sieczki, ale też dobrej fabuły, poważnego klimatu i bardzo dobrego Wydania. Wydanie, które znajduje się w serii
eXtra Klasyka neXt zawiera całą znakomitÄ… sagÄ™, a caÅ‚ość jest dokÅ‚adnie spolonizowana – czego chcieć wiÄ™cej? Niczego. JeÅ›li jeszcze siÄ™ nie zastanowiliÅ›cie czy kupić czy nie odpowiem na to pytanie bardzo krótko: szorujcie do sklepów, bo naprawdÄ™ warto.
Metryczka
| Grafika |
65% |
| Muzyka |
85% |
| Grywalność |
100% |
|
|
Ocena końcowa |
90% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 10 |
20 |
30 |
40 |
50 |
60 |
70 |
80 |
90 |
100 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 10 |
20 |
30 |
40 |
50 |
60 |
70 |
80 |
90 |
100 |
|
+ / -
Wymagania systemowe
|
Pentium 90 MHz, 16 MB RAM, 700 MB HDD, Napęd DVD-ROM 4x, karta graficzna SVGA
|
|
| Autor: Hunter
|
|
|
| << poprzednia | 1 | 2
|