Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Elex

Elex

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Elex
dots Gatunek: action RPG
dots Producent: Piranha Bytes
dots Dystrybutor: CDP
dots Cena: 179,90 PLN
dots Recenzent: Marek „Wojman” Wojakowski
dots Ocena: 50%
Elex


Nie jestem wielkim fanem gier Piranha Bytes. Co ciekawe najbardziej chwalone gry tego studia - jak choćby Gothic - uważam za zupełnie niegrywalne badziewia (do dziś pamiętam to strasznie nieintuicyjne sterowanie). Z kolei te bardziej krytykowane gry - jak choćby Gothic 3 - nie są takie złe i można sobie z przyjemnością pograć. Jak więc na tym tle wypada Elex?

Odnoszę wrażenie, że Piranha Bytes robi gry według jednego i tego samego schematu. Sprawdźmy co w Elex występuje: bohater, który zaczyna od zera i jest zwykłym popychadłem i wykonuje zadania w stylu „przynieś, podaj, pozamiataj”? Obecny. Świat, w którym można zginąć bez sensu, bo zapuściliśmy się pół milimetra za daleko? Jest. Nieintuicyjne napisy na górze ekranu? Obecne. Trzy różne frakcje, do których można dołączyć? Są. Problemy techniczne? Oczywiście, że obecne. Toporność przedstawionego świata? Melduje się.

Już na pierwszy rzut oka widać, że Elex nie jest ani nowy, ani odkrywczy, ani tym bardziej odświeżający. To po prostu powtórka z tego co już ogrywaliśmy w Gothicu i w Risenie. Pewne nowości faktycznie istnieją, jak choćby możliwość korzystania nie tylko z magii, ale także zaawansowanej techniki, ale nie zmieniło to wrażenia, że gdzieś już to widziałem.

Elex 111259,1


Kilka słów o fabule. Na planecie Magelan rozbiła się kometa zawierająca tytułowy pierwiastek - Elex. Ludziki znalazły kilka kreatywnych sposobów na wykorzystanie go. Jedni używają tego pierwiastka do wzmocnienia magicznych zdolności, inni do produkcji zaawansowanych technologicznie broni, a jeszcze inni uważają, że smakuje jak kurczak i się uzależniają. Jeszcze inni stawiają sobie za cel tylko i wyłącznie gromadzenie tego pierwiastka. Nasz bohater jest na początku gry przedstawicielem tej ostatniej grupy, która nazywa siebie Albami. Nie jest też byle jakim przedstawicielem, bo jednym z najlepszych dowódców armii tej frakcji. Zostajemy więc wysłani na tajną misję, lecz niestety po drodze zdarza się „niezamierzona” katastrofa, inaczej mówiąc statek został zestrzelony, a do akcji wkroczył nasz rodzony brat, który próbował zabić naszego protagonistę. W efekcie tracimy wszystkie zdolności i umiejętności, a także dobytek i w efekcie byle pierwszy lepszy napotkany przeciwnik jest nas w stanie zabić… to jest tak bezsensowne, że szkoda o tym pisać.

Po pierwszych kilku minutach poznajemy pierwszego NPC, imienia nie pamiętam, ale akurat tak się złożyło, że przypadkiem siedział i czekał na chętnych, którzy chcieliby dołączyć do populacji pobliskiego miasta. Gdy pobliskie ruiny postanowili odwiedzić Klerycy, to na nich już jakoś nie czekał, za to na gościa, znaczy naszego bohatera, przy opuszczonej wieży już jak najbardziej. I niestety w Elex - jak to w grach Piranha Bytes - takich większych i mniejszych głupot fabularnych jest całe mnóstwo.

Elex 111259,2


Pomimo wydania wielu łatek gra nadal potrafi się doczytywać w najmniej oczekiwanym momencie. Pół biedy kiedy nagle okaże się, że przed nami wyrosło drzewo, gorzej jeżeli przeciwnik. A jak już wspomniałem bohater - przynajmniej na początku - super mocarny nie jest to dość często gra ta zamiast bawić potrafi porządnie zirytować.

Frakcji w grze są trzy: Klerycy, Berserkowie i Banici. Wyżej wymienieni nie lubią Albów, więc raczej nie warto się przyznawać skąd się wywodzimy. I każda frakcja ma swoje odmienne cele i daje nam inne zadania do wykonania, to jednak niezależnie od wybranej frakcji rozegra się te same misje z wątku głównego. I skoro o questach mowa, to należy wspomnieć, że generalnie da się je wykonać na różne sposoby to jednak efekt końcowy jest binarny, czyli zlecający jest usatysfakcjonowany bądź nie i to właściwie tyle. Dzięki temu bardzo często po prostu czasem zamiast się męczyć szedłem po najmniejszej linii oporu, bo choćby za skradanie czy nie zabicie nikogo nie otrzymałem żadnego bonusu.

Ścieżka dźwiękowa w grze jest w porządku. Nie przeszkadza, choć czasem miałem wrażenie, że zbyt często przygrywał jeden i ten sam utwór, co po pewnym czasie stawało się trochę męczące i monotonne. I niestety grając w Elex po pewnym czasie gracza dosięga poczucie znużenia.

Elex 111259,3


To co mi się spodobało i zaliczam na plus, to fakt, że w grze są dostępne osiągnięcia wbudowane w grę i można je zdobywać nie będąc podłączonym do żadnego klienta. W grze dostępny jest pełen polski dubbing, ale osobiście z niego nie korzystałem, bo jestem uczulony na słuchanie dokładnie tych samych głosów w każdej grze. I choć w teorii gra nakazuje grać w pełną polską wersję językową (czyli dubbing i napisy) albo w angielską, to jednak poprzez edycję jednego pliku da się grać po angielsku z polskimi napisami i z takiej możliwości też korzystałem. Szkoda tylko, że jakiś baran wpadł na pomysł, żeby wszystkie napisy wyświetlać w górnej części ekranu.

Elex nie jest zdecydowanie grą dla każdego. Fanom Gothica czy Risena może przypaść do gustu. Inni, którzy nagrali się w Wiedźmina 3 i Assassin`s Creed: Odyssey, mogą się boleśnie odbić. Ja spędziłem z grą w sumie nawet miłych kilkadziesiąt godzin, ale większe i mniejsze niedoróbki i dziwne rozwiązania sprawiły, że zacząłem rozglądać się za czymś innym.

Metryczka
Grafika 50%
Muzyka 60%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
50%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots achievmenty w wersji bez DRM
dots sporo zadań do wykonania
dots połączenie science fiction i fantasy
MINUSY
dots problemy techniczne
dots brak nagród za trudniejsze podejście do zadań
dots nieintuicyjność
Wymagania systemowe
Intel Core i7-4790 3.6 Ghz / AMD FX-8350 4.0 GHz, 16 GB RAM, karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza, 35 GB HDD, Windows 7/8.1/10 64-bitMarek „Wojman” Wojakowski
E-mail autora: wojman(at)me.com
Autor: Wojman


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow