Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Deiland

Deiland

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Deiland
dots Gatunek: hybryda gry przygodowej i surwiwalowej
dots Producent: Chibig
dots Cena: 53,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 65%
Deiland


Zawsze uważałem, iż wpisanie „Małego Księcia” na listę lektur klas wczesnoszkolnych świadczyło o ewidentnej niedojrzałości autorów podstawy programowej, winna to bowiem być pozycja oznaczona metką „tylko dla osób dojrzałych”. Specyfika tej powieści nie jest bynajmniej prosta, w związku z czym nie doczekaliśmy się zbyt wielu prób jej przeniesienia do innych mediów. Jedną z owych nielicznych jest Deiland.

Konwencja tej produkcji nasuwa dość oczywiste skojarzenia – wcielamy się w chłopca, który aż prosi się o bycie określonym mianem „młodzieńca”, zamieszkującego bardzo niewielką planetę, którą możemy okrążyć wykonując raptem kilkanaście kroków. Będąc jednak takowym panem na włościach szybko dopada nas tyleż pragnienie, co i potrzeba jej zagospodarowania, takoż przystępujemy do sadzenia jednych roślin i trzebienia innych, wznoszenia ogrodzeń i innych budynków pierwszej potrzeby…

Deiland 191613,1
Niebo gwiaździste to element obowiązkowy


Czy to oznacza podążanie w stronę rewolucji przemysłowej i ekologicznej katastrofy? Niekoniecznie, większość zajęć – a właściwie wszystkie – musimy bowiem wykonać osobiście, nie dysponujemy również możliwością ich automatyzacji, co oznacza, iż mierzenie się z daną produkcją będzie wymagało dużych pokładów cierpliwości oraz samozaparcia.

Prędzej czy później odczujemy więc pewną samotność i tęsknotę za obecnością drugiego człowieka. Potrafi więc nas ucieszyć chociażby wizyta wędrownego handlarza, lecz znacznie istotniejsze będą interakcje z postaciami, które coś wniosą do fabuły – a i z takimi dane nam będzie się spotkać. Niestety, tutaj odczułem wielki niedosyt, gdyż mimo całkiem ciekawego klimatu produkcji i jego podatności na rozbudową rzeczona sfera została zaniedbana w największym stopniu. Tak naprawdę gracz macha ręką na opowieść zaproponowaną przez twórców i zaczyna snuć własną, co można rozpatrywać w kategoriach zalety, w mej ocenie jednak trudno uznać za coś innego niż wadę.

Wobec gry można sformułować zresztą zarzuty tyczące się nie tylko jej konceptu, ale i wykonania. W dacie premiery pozycja ta cierpiała na bogactwo różnorakich bugów, zawstydzających dla twórców, gdyż panaceum na nie potrafiły być różnorakie idiotyczne wręcz zachowania. Co gorsza jednak, jedno z nich nawet uniemożliwiało osiągnięcie zakończenia. W chwili obecnej wiele z tych usterek zostało usuniętych, ale część starych błędów zrodziła nowe, niestety wciąż momentami można jeszcze zazgrzytać zębami.

Deiland 191613,2
Czyżby odpowiedź na paradoks Fermiego?


Największą zaletą produkcji jest jej oprawa audiowizualna, o ile tylko gracz nie oczekuje fotorealizmu. Jako domorosłego astronoma irytował mnie mechanizm cyklu dzień-noc, które to pory opadały naszą CAŁĄ planetę, nie zmienia to jednak faktu, iż prawdziwie rozkoszowałem się widokiem gwieździstego nieba wedle wizji twórców, przy towarzyszeniu nastrojowej muzyki.

Deiland to nastrojowa opowieść o samotności, choć niekoniecznie zgodnie z zamierzeniami twórców. Przyjęta przez nich mechanika craftingu będzie satysfakcjonująca dla miłośników gatunku, acz w połączeniu z estetyczną oprawą uświadamia ona fabularną miałkość całości, co wszak trudno rozpatrywać w kategoriach innych niż wzburzenia w sytuacji uświadomienia sobie czerpania z tak niebanalnego źródła.

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 80%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat sprawiający, iż samotność nie jest straszna
dots muzyka
dots nastrojowość
MINUSY
dots system rzemiosła nie jest w stanie wyzwolić emocji
dots dość szybko popada w monotonię i nudę
Wymagania systemowe
Intel Celeron G1820 2.7 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GT 430 lub lepsza, 2 GB HDD, Windows 7Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow