Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Cosmic Top Secret

Cosmic Top Secret

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Cosmic Top Secret
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Klassefilm
dots Cena: 43,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 55%
Cosmic Top Secret


Większość z nas w czasie dzieciństwa tak naprawdę tylko pobieżnie wie, czym zawodowo zajmują się ich rodzice, nie wszyscy również mogą się pochwalić choć jednymi odwiedzinami w ich miejscu pracy, czasami zresztą takowe są zupełnie niemożliwe z obiektywnie (z grubsza) zrozumiałych przyczyn (np. względy bhp czy konieczność zachowania „profesjonalnego” wizerunku danego podmiotu). Czasami poznanie prawdy w latach dorosłych może więc okazać się mocno zaskakujące.

Cosmic Top Secret to produkcja stworzona właśnie niejako w reakcji wobec tego rodzaju odkrycia, jej główna autorka (i bohaterka) uświadamia sobie bowiem, że jej rodzice, a szczególnie ojciec, bynajmniej nie zajmowali się odstręczająco nudną pracą biurową na rzecz duńskiej Korony, lecz w istocie byli pracownikami ichniejszego wywiadu zaangażowanymi bezpośrednio w Zimną Wojnę.

Cosmic Top Secret 121813,1
Po czym poznać, iż mamy do czynienia z minionymi czasami?


W konsekwencji nasza rola sprowadza się do eksplorowania kolejnych obszarów i gromadzenia kolejnych skrawków historii, które po skompletowaniu odsłaniają nam kolejną opowieść, o coraz większym stopniu tajności, a właściwie o takim ich niegdysiejszym statusie, współcześnie już zdezaktualizowanym. Przy okazji pobawimy się w bieg na orientację, lecz również odbędziemy lot szpiegowski (samolocikiem z papieru), a nawet skierujemy swą uwagę na drugą stronę Księżyca.

Niestety największą wadą omawianej pozycji jest jej dość miałka grywalność, a właściwie jej tylko pozorność. Czasami co prawda zmierzymy się z łamigłówką wymagającą chwili zastanowienia, będą to jednak bodaj raptem cztery przypadki. Co gorsza, dość szybko sobie uświadamiamy, że nie czeka nas opowieść niczym z książek Iana Fleminga czy Johna le Carré’a, sama historia może bowiem być szokująca dla głównej autorki zmuszonej po latach w nowy sposób spojrzeć na rodziców, lecz dla użytkowników oswojonych z całym mnóstwem innych gier ze szpiegami w rolach głównych może ona stanowić asumpt ku ziewaniu. Dobrze, iż chociaż jest kilka „poloniców”…

Cosmic Top Secret 121813,2
Znasz li ten kraj...


Jakby tego było mało, to zastrzeżenia budzi również staranność wykonania. Nie ukrywam, że sterowanie nawet na padzie potrafi zirytować, tak jak (nie)staranność modelu wykrywania kolizji i fizyka całości – niejednokrotnie odkryjemy, iż nasz wycinek papieru zachowuje się jednak nieco inaczej, niż podpowiadałaby nam intuicja ukształtowana wieloletnim życiowych doświadczeniem.

Największym atutem gry jest jej niebanalna oprawa, choć po krótkim, lecz jakże zapadającym w pamięć seansie z (późniejszą) Papeturą daleka od wywołania tzw. opadu szczęki. Niektóre wybory estetyczne – jak groteskowo wybałuszone oczy – wzbudzają zresztą dość ambiwalentne uczucie, choć jestem w stanie zrozumieć przyświecającą im ideę. Chyba najbardziej przypadła mi do gustu jednak muzyka, współtworząca klimat intrygi.

Cosmic Top Secret 121813,3
Podążanie w stronę światła nie zawsze jest dobrym pomysłem


Cosmic Top Secret to gra niecodzienna, lecz zdecydowanie nie dla każdego, choć chyba bliższe prawdzie będzie stwierdzenie, że tak naprawdę dla mało kogo. To produkcja, którą raczej należy rozpatrywać w kategoriach doświadczenia, a i to bardzo specyficznego.

Metryczka
Grafika 65%
Muzyka 75%
Grywalność 50%


Ocena końcowa
55%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots niebanalność
dots muzyka
dots polonica
MINUSY
dots nikła grywalność
dots niedoskonałości techniczne
Wymagania systemowe
Intel Core i3, 2 GB RAM, karta grafiki GeForce 8000, 2 GB HDDPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow